Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

У Универзитетској галерији у Крагујевцу, у уторак, 3. децембра 2024. године са почетком у 18.00 часова, биће свечано отворена изложба студентских радова Одсека за примењену и ликовну уметност Филолошко-уметничког факултета, под називом Војска од теракоте.

На изложби ће бити приказани радови студената основних и мастер академских студија Одсека за примењену и ликовну уметност Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу.

Ментори: др Јелена В. Атанасијевић и др ум. Јелена Шалинић Терзић, редовни професори Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу.

На свечаном отварању изложбе, предавање на тему „Маузолеј првог кинеског цара“ одржаће Ана Кочић, координатор за међународну сарадњу Центра за археологију „Драгослав Срејовић“ Универзитета у Крагујевцу.

pozivnica vojnik od terakote

Ментално здравље младих је тема која заслужује свакодневну пажњу, а смањење стигме, едукација и отворен разговор могу значајно допринети побољшању општег стања. Како би се млади подстакли да потраже помоћ већ трећу годину заредом се реализује кампања  Brave Together (Hrabri zajedno)  у оквиру које Maybelline New York пружа подршку УНИЦЕФ-у кроз веб платформу  „Све је ОК“

У оквиру глобалног пројекта Brave Together, стручњаци УНИЦЕФ-а спроводе радионице на одабраним факултетима у Србији која има за циљ едукацију студената о препознавању симптома депресије и анксиозности кроз BRAVE Talk кораке. У оквиру радионице, студенти ће уз помоћ стручњака научити како да препознају знакове менталних тешкоћа, успоставе поверљив разговор, активно постављају питања и охрабре пријатеље да потраже стручну помоћ. Такође, стицање ових вештина ће им помоћи да боље разумеју и препознају сопствене емоције. Поред свега наведеног, студенти ће бити упознати и са платформом ,,Све је ОК’’, која већ пуне три године уз помоћ УНИЦЕФ-а и партнера, пружа психолошку подршку младима који се боре са различитим стањима и у оквиру које, потпуно анонимно, могу да разговарају са психолозима о различитим проблемима, односно изазовима са којима се сусрећу.

Ментално здравље младих је тема од изузетне важности, а смањење стигме и отворен разговор могу значајно допринети побољшању општег стања.

Пројекат Brave Together спроводи компанија L'Oréal, Maybelline NY уз подршку УНИЦЕФ-а и Филолошко уметничког факултета у Крагујевцу, те вас позивамо да у петак, 29. новембра у 14 часова, у Амфитеатру Правног факултета у Крагујевцу, присуствујете предавању које ће се одржати за све студенте на тему ПОДРШКА У БОРБИ ПРОТИВ АНКСИОЗНОСТИ И ДЕПРЕСИЈЕ.
Ово је јако важна тема данашњице, те вас овим путем позивамо да дођете и научите како да препознате ове проблеме код себе и својих пријатеља, те како можете да приступите решавању ових изазова.
Предавање ће држати специјалисткиња дечије и адолесцентске психијатрије, Нинослава Симић.

На линку је доступан google forms на који се могу пријавити сви заинтересовани који желе да учествују на радионици. Радионици ће моћи да присуствују и студенти који се нису пријавили. 

mny02 04 1

 

 

У четвртак 28. новембра у 19 сати, у Галерији Дома омладине у Крагујевцу, биће отворена изложба плаката студаната ФИЛУМ-a, која се приређује у оквиру кампање 16 дана активизма против насиља над женама. Представљени су плакати Нађе Басарић, Саре Вуковић, Марте Вучинић, Тее Грбовић, Данице Денић, Милице Јаковљевић, Ане Јовановић, Александре Милановић, Маше Могић, Немање Обрадовића, Мине Радовић, Катарине Радосављевић,  Ивоне Савовић, Анастасије Станковић, Магдалене Тијанић и Митре Штетић. Изложена остварења настала су на настави код професора Ирене Кнежевић, Видана Папића и Немање Драгојловића.

Tea Grbovic   Mina Radovic

Теа Грбовић                                                                                                     Мина Радовић

 

Aleksandra Milanovic   Nemanja Obradovic

Александра Милановић                                                                                Немања Обрадовић

 

Katarina Radosavljevicc

Катарина Радосављевић

У Сали за седнице Ректората Универзитета у Крагујевцу одржан је 25. новембра 2024. године међународни научни округли сто под називом Старо словенско писано и штампано наслеђе и информационе технологије. Округли сто је организован уз подршку Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије и Немачке агенције за академску размену (DAAD) у оквиру међународног билатералног научног пројекта Креирање AI модела за аутоматску обраду српских средњовековних рукописа који заједнички организују Катедра за српски језик ФИЛУМ-а (руководилац проф. др Владимир Поломац) и Институт за славистику Универзитета у Фрајбургу (руководилац проф. др Ахим Рабус), као и уз подршку Министарства културе Републике Србије оквиру пројекта Примена вештачке интелигенције и машинског учења у аутоматском рашчитавању старог српског писаног и штампаног наслеђа (руководилац проф. др Владимир Поломац). На округлом столу је поднесено пет реферата који разматрају различите аспекте употребе информационих технологија у проучавању старог словенског и српског писаног и штампаног наслеђа: др Марија Ђокић Петровић (Грац), проф. др Михаило Поповић (Беч) и проф. др Владимир Поломац (Крагујевац) говорили су о препознавању именованих ентитета у српским средњовековним рукописима, Мартин Мајндл (Фрајбург) о могућностима, ограничењима и перспективама квантитативних истраживања у палеославистици, Елена Ренје (Фрајбург) о компјутерским методама за идентификацији писара у црквенословенским рукописима, Марко Милошевић (Крагујевац) о дигиталном приступу истраживању рукописа Гаврила Стефановића Венцловића, а Ана Марија Павловић (Крагујевац) о првим корацима у креирању HTR модела за аутоматско рашчитавање српскословенских рукописа. Као дискутантни на округлом столу учествовали су и проф. др Ахим Рабус и др Ана Журавељ са Института за славистику из Фрајбурга.

Пројекат Примена ВИ