Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram
Vladimir Blagojevic 02

Шеф Одсека

Мр Владимир Благојевић, ванредни професор
Телефон: +381 (0)34 304-270
Електронска адреса: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Катедре на Одсеку за музичку уметност

Студијски програми на Одсеку за музичку уметност

Основне академске студије

Мастер академске студије

Докторске академске студије

Како је Филолошко уметнички факултет настао 2002. године као симбиоза три одсека: Одсека за музичку уметност, Одсека за примењену уметност и Одсека за филологију, сваки од Одсека, а тако и Одсек за музичку уметност има своју предисторију. Изникао је из Наставног одељења Факултета музичке уметности из Београда, које је основано 1998. године, у највећој мери као последица вишегодишњих изузетних резултата крагујевачке школе хармонике, како на националном, тако и на међународном плану. У нашој земљи је, током дужег времена, била изражена потреба за покретањем студија хармонике, јер се за овај инструмент у музичким школама опредељивао највећи број ученика, а настава није била покривена одговарајућим, квалификованим кадровима. Тако су у Наставном одељењу ФМУ у Крагујевцу организоване најпре студије Хармонике, данас препознате као лидер у читавом региону, и Опште музичке педагогије, а 2000. године су уведене и студије Гудачких инструмената. Оснивање овог студијског програма настаје као израз жеље да се створи клица из које ће се развити будући професионални камерни, а касније и симфонијски оркестар, као носилац музичког живота, толико потребан Крагујевцу и читавом региону. Не треба заборавити чињеницу да је први српски оркестар стасао управо у нашем граду. Зато ову традицију треба неговати и у 21. веку.

Наставно одељење ФМУ током 2002. године прераста у Одсек за музичку уметност Филолошко- уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу, који веома брзо постаје важан део ФИЛУМ-а и један од покретача и носилаца музичког живота у граду. Како је крагујевачка музичка школа „др Милоје Милојевић“ једна од водећих музичких школа у Србији, сасвим је природно да се, сразмерно томе, и Одсек за музичку уметност брзо ширио. Већ 2005. су покренуте нове студије Флауте, Соло певања и, посебно, Музике у медијима, јединственог програма у нашој земљи, који школује будуће уреднике музичких редакција радио и тв програма. Нешто касније, 2007. године, покренуте су студије Клавира, инструмента без којега није могуће замислити музички живот било које средине.

Од 2008. године, заједно са осталим одсецима ФИЛУМ-а, Одсек за музичку уметност укључује се у процес акредитације, који је успешно обављен акредитацијом седам студијских програма основних академских студија: Хармоника, Гудачки инструменти, Флаута, Клавир, Соло певање, Музичка педагогија и Музика у медијима. Две године касније, акредитована су и три студијска програма мастер академских студија: Хармоника, Музичка педагогија и Музика у медијима.

У другом циклусу акредитације (од 2013. године) акредитовани су програми основних и мастер студија Музичка теорија и педагогија, Музика у медијима и Извођачке уметности, са следећим модулима: хармоника, клавир, гудачки инструменти (виолина, виола, виолончело, контрабас), дувачки инструменти (флаута, обоа, кларинет, хорна и фагот), соло певање и камерна музика. Увођење студија обое, кларинета, хорне и фагота проведено је у оквиру ТЕМПУС пројекта Introducing Interdisciplinarity in Music Studies in the Western Balkans in Line with EuropeanPerspective, у коме је ФИЛУМ био један од партнера. У оквиру истог пројекта, на ФИЛУМ-у су засноване докторске студије хармонике, прве докторске уметничке студије на ФИЛУМ-у, чиме је симболично затворен један круг у историји ФИЛУМ-а, од покретања Наставног одељења ФМУ из Београда на крилима крагујевачке школе хармонике, до докторских уметничких студија хармонике, јединствених у Србији и ширем региону.

На Одсеку за музичку уметност данас је запослено преко шездесет наставника и сарадника, и на њему је ангажовано још десетак наставника и сарадника са других факултета. У досадашњем раду, Одсек је имао част да сарађује са гостујућим професорима изузетног реномеа, извођачима интернационалне каријере и професорима престижних европских високих музичких школа. Зато, само можемо закључити: за петнаест година рада, један успешни Одсек пред којим је још светлија будућност, који даје специфичан академски тон факултету и музичком образовању у нашој земљи, и специфичан културни тон граду Крагујевцу, земљи и региону.