Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Од 3. до 12. децембра 2025. године у више градова Србије – Београду, Панчеву, Новом Саду и Крагујевцу – биће одржан 24. Међународни фестивал харфе, један од најважнијих домаћих догађаја посвећених овом инструменту. Фестивал и ове године окупља врсне уметнике и младе извођаче, доносећи разноврстан програм који повезује традицију, савремено стваралаштво и највиши ниво музичке интерпретације.

Поред бројних програма у различитим градовима и концертним просторима посебно се издваја концерт у четвртак, 11. децембра од 19 часова, у Универзитетској галерији у Крагујевцу, који организује Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу у оквиру своје концертне сезоне.  

Публика ће имати прилику да чује пијанисткињу Бојану Димковић Шумањски, флаутисткињу Стану Крстајић и харфисткињу Милену Станишић, које ће извести дела српских композитора.

Поред композиција аутора као што су  Небојша Јован Живковић, Божо Бановић, Дејан Деспић, Ана  Крстајић и Енрико Јосиф, на програму ће се наћи и композиције Зорана Комадине, редовног професора Филолошко-уметничког факултета, што овај догађај чини посебно значајним за нашу уметничку заједницу.

Фестивал се ове године реализује уз подршку Сокојевог Фонда за културна давања и Министарства културе.

Позивамо све љубитеље уметничке музике да присуствују концерту у Универзитетској галерији и уживају у изузетном програму 24. Међународног фестивала харфе.

Концертни плакат 24. Међународни фестивал харфе 1 page 0001

Са задовољством вас позивамо да у понедељак, 9. децембра 2025. године од 20 часова, у Првој крагујевачкој гимназији, присуствујете концерту „Камерна музика у новом сазвучју“.

На концерту наступају:

  • Сања Луковац, клавир (редовни професор на Филолошко-уметничком факултету)
  • Кристијан Борош, кларинет
  • Горан Ерић, саксофон

Овај концерт реализује се уз подршку Министарства културе Републике Србије.

Добро дошли!

9 12 2025Artboard 14x 1

Позивамо вас да присуствујете солистичком концерту Марије Туршијан, асистенткиње на Катедри за хармонику Филолошко-уметничког факултета, који ће биће одржан у Кући Ђуре Јакшића, у понедељак 24. новембра 2025. године, од 19 часова. 

Уметнички сарадник: Сара Стоматовић (клавир).

Улаз је бесплатан!

Добро дошли!

Марија туршијан

ОТКАЗУЈЕ СЕ уметничка презентација и приступно предавање за избор наставника у звање доцент за ужу уметничку област Камерна музика (акордеониста) због болести члана Комисије за припрему извештаја.

Посебно нам је задовољство да вас обавестимо да Филолошко-уметнички факултет почиње своју концертну сезону, коју ће отворити 26. новембра 2025. године концертом музике домаћих аутора за гудачки оркестар под називом Нова музика за гудаче. На концерту ће наступати један од најзачајнијих домаћих ансамбла – Метармофозис, чији је уметнички руководилац Саша Мирковић, редовни професор на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу, и солисти Горан Марковић (фагот), Марко Марковић (обоа), Марко Стојановић (хармоника) и Јелена Димитријевић (виолина).

На програму се налази репертоар који обухвата дела уважених композитора Филолошко-уметничког факултета писана за гудачки оркестар, као и савремене композиције других домаћих аутора, па ће присутни имати задовољство да чују композиције: Јасне Вељановић, Зорана Комадине, Владимира Трмчића, Милорада Маринковића и Дражана Косорића.

Ово ће бити пета узастопна концертна сезона нашег факултета, која представља значајно обележје наших уметничких постигнућа, те вас позивамо да у среду, 26. новембра 2025. године од 20.00 часова, у Свечаној сали Прве крагујевачке гимназије послушате са нама први у низу планираних концерата у оквиру ове сезоне.

Овај пројекат подржао је Сокој из Фонда за културна давања.

Визуелно решење: Марија Илић, студенткиња IV године студијског програма Графички дизајн, модул Визуелне комуникације

Улаз је бесплатан.

Добро дошли!

Концертни плакат page 0001