У среду, 15. новембра 2017. у 19 часова у Галерији Народног музеја биће одржан концерт студената соло певања у класи професора Марине Трајковић Биџовски. Уз клавирску пратњу Душана Торомана, на програму ће бити дела Моцарта, Шуберта, Чајковског, Пучинија, Христића и др.
У Универзитетској галерији, у четвртак 9. новембра 2017. године у 19 часова, клавирски квинтет Алтро сенсо одржаће концерт поводом 140 година рођења и 60 година од смрти највећег српског композитора музичког романтизма Петра Стојановића.
Клавирски квинтет Алтро сенсо основан је 2014. године, и први је клавирски квинтет након дужег времена у Србији са континуираним наступима. Квинтет наступа на солистичким концертима, а одржава и тематске и мултимедијалне пројекте посвећене деци. Посебну пажњу поклањају наступима у хуманитарне сврхе. Клавирски квинтет Алтро сенсо чине Наташа Шпачек, Теа Петровић Балинт, Бојана Јовановић Јотић, Јован Стојановић и Душан Кочишевић.
Програм концерта:
1. Enrique Granados (1867–1916)
Piano quintet OP 49, g-moll
I - Allegro
II - Allegretto quasi Andantino
III - Largo - Molto presto
2. Petar Stojanović (1877–1957)
Piano quintet OP 9, c-moll
I - Allegro
II - Allegro vivo (quasi Presto)
III - Andantino
IV - Allegro vivace
Квинтет је до сада имао око 20 наступа и солистичких концерата, од којих издвајамо:
• Београд – сала „Мокрањац”, енотека „Радо виолинс”, Миксер хаус, „КЦ Лада”, Велика сала КНУ, Кућа Краља Петра I, Дечји културни центар, Павиљон „Цвијета Зузорић”, Музеј Народног позоришта, Свечана сала Скупштине Града Београда, Народна библиотека Србије
• Концерте у Руми, Смедереву, Инђији, Ваљеву, Сопоту, Матици српској у Новом Саду, Сали Нишког симфонијског оркестра у Крагујевцу
Квинтет је, придруживши се сличним манифестацијама широм Русије, једини у Србији обележио годишњицу 175 година рођења П. И Чајковског, и то на сам дан рођења композитора, остваривши мултимедијални пројекат у Центру за културну деконтаминацију у Београду, и неколико дана касније „Концертом у улици Чајковског” у Спортској гимназији у Београду.
Први је представио београдској, нишкој и крагујевачкој публици квинтете Гранадоса и Петра Стојановића, обележавајући у 2016. и 2017. годишњице ових великих композитора.
Опера и театар Madlenianum објављује конкурс намењен младим позоришним ствараоцима за драмски или музичко-драмски пројекат на Великој или Малој сцени у жанру романтичне комедије.
За пријаву на конкурс потребно је лично доставити на адресу позоришта (Главна 32, Земун) у три примерка: драмски текст, редитељску експликацију, предлог састава екипе аутора и учесника са биографијама, као и пратећи фото, видео и аудио материjал који помаже да се стeкне бољи увид у пројекат.
Пријаве на Конкурс примаће се до 15. новембра 2017, а стручна комисија ће до 25. децембра 2017. објавити резултате и прогласити победника, који ће бити награђен условима за професионалну продукцију у Опери и театру Madlenianum у 2018. години.
У оквиру својих активности, позоришна кућа Madlenianum посебну пажњу поклања младим позоришним ствараоцима и омогућава им професионалне услове да реализују своје уметничке идеје. До сада су на посебном Конкурсу који је био намењен младима два пројекта изабрана, продуцирана и извођена на редовном репертоару Madlenianuma.
Детаљније информације о Конкурсу могу се добити путем имејла Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Студентски културни центар Крагујевац у сарадњи са организацијом Мултикултиватор и Филолошко-уметничким факултетом Универзитета у Крагујевцу организује предавање професора Тома Стајна (Berklee, Бостон САД) у оквиру Мултиверзитет клинике, у среду 18. октобра са почетком у 11 часова у Свечаној сали Ректората Универзитета у Крагујевцу.
Професор Том Стајн одржаће на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу предавања у области музичког бизниса, медија и индустрије забаве. Професор Стајн представиће основе функционисања савремене музичке индустрије и индустрије медија и забаве (Music, Media & Entertainment Industry), улоге и позиције свих актера у овом пословном ланцу, (дигиталне) алате и технике.
У Универзитетској галерији у Крагујевцу, 28. септембра 2017. године са почетком у 19 часова, наступиће Трио флаута „Миодраг Азањац”.
Трио флаута који чине Сузана Марочик, Карољ Марочик и Александар Ружичић основан је 2009 године. Осим извођаштвом, баве се прерадом и издавањем композиција за овај састав. Сви чланови трија су запослени на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу.
У част Миодрага Азањца, нашег великог флаутисте, уметника и педагога, професора Факултета музичке уметности у Београду, код кога су чланови овог камерног ансамбла студирали, састав од 2017. године носи његово име.
© 2024 Филолошко-уметнички факултет