Споразум о сарадњи у пружању подршке јавне управе високошколским установама у образовном процесу данас су са државним универзитетима у Београду, Крагујевцу, Новом Саду, Нишу и Новом Пазару потписали Народна скупштина Републике Србије, Министарство државне управе и локлане самоуправе, Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Министарство спољних послова, Министарство правде, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Заштитник грађана, Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, Повереница за заштиту равноправности, Национална академија за јавну управу, Републички секретаријат за јавне политике, Служба за управљање кадровима, Канцеларија за информационе технологије и електронску управу, као и градови Београд, Ниш, Крагујевац, Нови Пазар и Суботица.
Данашње потписивање Споразума је полазна основа за успостављање обавезе органа да, у сарадњи са високошколским установама, омогуће студентима примену теоријских знања у пракси, а први корак на том путу биће Сајам студентске стручне праксе у јавној управи 2021/2022, који ће се одржати 4. и 5. новембра ове године, а који организује Министарство државне управе и локалне самоуправе, уз подршку ЕУ пројекта „Видљивост и комуницирање реформе јавне управе“.
Први Сајам биће одржан online, у виртуелном простору Палате Србија, на коме ће се државни органи представити студентима на иновативан и модеран начин, а 400 њих биће у прилици да се преко портала www.strucnapraksa.mduls.gov.rs упознају са понудом и програмима стручне праксе.
План је да се у наредним годинама повећа број државних органа који ће се придружити овом програму, као и да се обезбеди разноврснија понуда стручне праксе за студенте основних и мастер студија
Извор: Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије
Центар за развој каријере и саветовање студената у сарадњи са Студентским парламентом Универзитета у Крагујевцу за студенте Универзитета у Крагујевцу организује онлајн предавање Како написати CV, у четвртак, 21. октобра 2021. године у 12.00 часова, путем BigBlueButton платформе.
Сви заинтересовани кандидати за учешће на предавању се морају регистровати путем линка:
https://docs.google.com/forms/
Позив
Центар за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Крагујевцу и ове године, у оквиру програма Пракса за младе филологе, ораганизује бесплатан онлајн курс енглеског језика на Б1 нивоу.
Курс је намењен студентима Универзитета у Крагујевцу и то:
Конкурс ће бити отворен до 22. октобра 2021, а више информација о конкурсу можете наћи путем линка.
За пријаву је потребно доставити:
- Пријавни формулар (молимо преузмите формулар)
- Потврда са факултета о тренутном статусу (потврда треба да садржи просечну
оцену остварену током студија, као и дужину трајања студија)
- Уверење о завршеним основим / мастер студијама (за студенте који су тек
уписали мастер / докторске студије и немају положених испита)
Пријаву је потребно послати искључиво путем имејла, на адресу: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. (у поље предмет мејла уписати Пријава за курс енглеског језика).
Напомена: Курс је бесплатан. Број места је ограничен.
Центар за студије сећања Универзитета у Крагујевцу и Филолошко-уметнички факултет организују Дане јеврејске културе у периоду од 26. до 28. октобра 2021. године, са циљем изучавања јеврејске културе, њеног наслеђа и стваралаштва, али и уједињавања стручњака у истраживању и сећању на Холокауст, стварајући простор да се Холокауст анализира кроз филозофско, верско или политичко промишљање.
Добро дошли!
Универзитет у Крагујевцу потписао је уговор са учесницима пројекта Простор – звук – конструкција којим се започиње реализацијa наведеног пројекта осмишњеног на бази интердисциплинарног и интермедијског истраживања, повезујући музику, графику, анимацију и архитектуру. Основни циљ је преиспитивање простора као граничне концепције између звука и слике, зарад стварања аудио-визуелног уметничког дела. Учесници на пројекту су наставници и сарадници Одсека за музичку уметност и Одсека за примењену и ликовну уметност Филолошко-уметничког факултета.
Такође, пројекат подстиче сарадњу међу одсецима, а и студенти су по први пут укључени у реализацију овакве врсте пројекта. Други практични циљеви се односе на реализацију различитих форми презентације дела, кроз публиковање у штампаној форми, као и кроз видео документацију перформанса. Крајњи резултат пројекта постављен је двојако и подразумева презентацију креираног уметничког дела у форми перформанса и публиковање уметничко-истраживачке студије.
© 2025 Филолошко-уметнички факултет