Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Фондација за стипендирање и подстицање напредовања најбољих студената, младих научних радника и уметника Универзитета у Крагујевцу упућује Позив за подношење пријава за доделу стипендије студентима IV године основних академских студија на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу у 2024. години из „Фонда Милеве Попиводе“. Фондација за стипендирање доделиће 1 стипендију из „Фонда Милеве Попиводе“ у 2024. години, и то студенту IV године основних академских студија Филолошко-уметничког факултета у нето износу од 20 000 динара, а исплаћиваће се почев од 1. јануара 2024. године, закључно 31. децембром 2024. године.

Позив и услове за пријаву можете погледати путем линка. 

Пријаве са потребним прилозима треба доставити најкасније до 12.01.2024. године на e-mail: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

 

Са задовољством вас позивамо да присуствујете концерту студената камерне музике Филолошко-уметничког факултета, који ће бити одржан у среду, 27. децембра 2023. године, у Свечаној сали Прве крагујевачке гимназије од 20 сати. На концерту ће наступати студенти из класа редовног професора Борислава Чичовачког, редовног професора Катарине Радовановић, доцента Мирјане Нешковић и ванредног професора Александра Стефановића.

Добро дошли!

 

Artboard 1 copy2x

 

 

Катедра за српски језик ФИЛУМ-а и Институт за славистику Универзитета у Фрајбургу (СР Немачка) заједнички ће реализовати двогодишњи научни пројекат Креирање AI модела за аутоматску обраду српских средњовековних рукописа. Пројекат је одобрен за финансирање на конкурсу за билатералну научну сарадњу Републике Србије и СР Немачке за 2024/2025. годину и представља први пројекат који се фокусира на истраживање могућности примене вештачке интелигенције и машинског учења на старо српско писано наслеђе. У питању је иновативан корак у области дигитализације и обраде старих текстова и рукописа, с намером да се омогући боље разумевање, заштита и доступност богатог културног наслеђа.

Циљ пројекта представља креирање AI модела за аутоматско препознавање текста српских средњовековних рукописа писаних брзописном и (полу)уставном ћирилицом, као и AI модела за аутоматску морфосинтаксичку анотацију старосрпских и српскословенских рукописа.

Пројектом ће руководити проф. др Владимир Поломац (ФИЛУМ) и проф. др Ахим Рабус (Универзитет у Фрајбургу), а у тиму ће са српске стране учествовати доц. др Тамара Лутовац Казновац и истраживачи-приправници Марко Милошевић и Ана Марија Павловић.

AI projekat

Задовољство нам је да вас позовамо да, у среду 27. децембра 2023. године, у 18 часова, у Кући Ђуре Јакшића, присуствујете концерту студената Катедре за гудачке инструменте. Наступају студенти из класа наставника: др ум. Наташе Петровић, редовног професора, мр Милутина Младеновића, редовног професора,  мр Александре Милановић, доцента, мр Јелене Роквић, ванредног професора,  мр Саше Мирковића, редовног професора, мр Срђана Стошића, редовног професора.

Клавирски сарадници: Jeлена Ивановић, самостални уметнички сарадник,  др ум. Сања Четровић, уметнички сарадник и мр Невена Глигорић, виши уметнички сарадник.

Добро дошли!

gudaci