Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Четрнаеста по реду Међународна научна конференција Француске студије данас: Говорити, писати, делати на француском 4, одржаће се 15. и 16. октобра 2021. онлајн у организацији Катедре за романистику Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу, у сарадњи са Француским институтом у Србији. Скуп ће свечаним говором отворити декан Филолошко-уметничког факултета проф. мр Зоран Комадина, продекан за међународну сарадњу Филолошко-уметничког факултета проф. др Никола Бубања и директор Француског института у Србији г. Станислас Пијере и заменик директора Француског института Србије, Франк Идинга.

Програм.

9. међународна изложба „ON ARCHITECTURE FACING THE FUTURE-NEW CHALLENGES” у организацији  Асоцијације за развој одрживе урбане заједнице – STRAND, биће отворена 1-12. децембра 2021. године у Галерији науке и технике САНУ у Београду.

Интердисциплинарна међународна изложба надовезује се на истоимену конференцију и део је програмске целине ,,О архитектури”. Главна тема следи концепт који је развијан и реализован девет година, на претходним конференцијама, а тиче се мултидисциплинарног приступа архитектури те проширивања истраживања и значаја разумевања архитектуре. Циљ је сагледавање позиције и улоге архитектуре и урбаног дизајна, као и допринос уметности и науке, кроз анализу добрих примера који унапређују живот у граду као основног артефакта урбане структуре градова.

Теме конференције су и теме изложбе: Феноменологија архитектуре, Изазови у архитектури и урбаном дизајну, Технологија и архитектура, Архитектура и уметност, Нове медијске уметности, Рачунарски дизајн и архитектура.

Панел под називом: EXHIBIT, DO NOT PROCRASTINATE + OUTDOOR CLASSROOM – A MULTIFUNCTIONAL WORK / EXHIBITION STATION продукт је  колаборације студената и наставника студијског програма Унутрашња архитектура на овогодишњој изложби. 

Излагачи: Катарина Лончаревић, Наталија Богдановић, Јелена Рувидић, Бојана Пашајлић, Анђела Десивојевић, Александар Ђукић, Елена Пајкић, Невена Пантелић, Анђела Хаџић, Виктор Веселиновић, Ивана Милојевић, Ксенија Зечевић, Маша Миленковић, Симона Благојевић.

Универзитет у Крагујевцу потписао је уговор са учесницима пројекта Простор – звук – конструкција којим се започиње реализацијa наведеног пројекта осмишњеног на бази интердисциплинарног и интермедијског истраживања, повезујући музику, графику, анимацију и архитектуру. Основни циљ је преиспитивање простора као граничне концепције између звука и слике, зарад стварања аудио-визуелног уметничког дела. Учесници на пројекту су наставници и сарадници Одсека за музичку уметност и Одсека за примењену и ликовну уметност Филолошко-уметничког факултета.

Такође, пројекат подстиче сарадњу међу одсецима, а и студенти су по први пут укључени у реализацију овакве врсте пројекта. Други практични циљеви се односе на реализацију различитих форми презентације дела, кроз публиковање у штампаној форми, као и кроз видео документацију перформанса. Крајњи резултат пројекта постављен је двојако и подразумева презентацију креираног уметничког дела у форми перформанса и публиковање уметничко-истраживачке студије.



Др ум. Марија Тимотијевић, асистенткиња на Катедри за клавир, представила се 1. октобра на 13. Светској пијанистичкој конференцији (World Piano Conference)  презетнујући тему ,,A New light on Medtner's Piano Sonata Op. 5 No. 1", у виду презентације рада на поменуту тему, као и извођењем предметног дела. Презентације свих учесника конференције су доступне на  http://www.wpta.info/wpc/13th/

Светска пијанистичка конференција одржава се годишње у организацији Светског удружења наставника клавира (World Piano Teachers Association - WPTA) и Музичке школе ,,Исидор Бајић". Преко сто пијаниста и наставника клавира годишње учествује на Светској пијанистичкој конференцији, доприносећи тиме унапређење стандарда поучавања и проучавања клавира, бавећи се свим аспектима уметности, пијанизма и клавирске педагогије, од почетног нивоа до професионалног, формирајући чврсту везу између пијаниста и наставника клавира из целог света.

Програм Светских пијанистичких конференција остварује се кроз различите облике, укључујући предавања, рецитале, мастер часове и семинаре, који обухватају разнолик скуп тема везаних за клавирску педагогију, као и оне усредсређене на извођење ремек-дела клавирске уметности. 

Screenshot 20211003 120702   Screenshot 20211003 120738crop