Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Ове године у мају одржаће се прва Митровичка уметничка резиденција која би требало да окупи ствараоце из региона који негују савремени уметнички израз у областима: сликарство, вајарство, дизајн, перформанс (концептуални, музички, плесни, драмски).
Учешће на Митровичкој уметничкој резиденцији подразумева дванаестодневни боравак у северном делу Митровице од 3. до 14. маја 2023. године (организатор покрива путне трошкове, као и целокупне трошкове боравка). За све учеснике резиденције предвиђен је садржајан програм који подразумева разговоре, предавања, радионице и сусрете са оствареним и признатим личностима из света културе и уметности, као и излете и обиласке, како културних и историјских вредности града, тако и ширег региона. Уметнички резултати створени на резиденцији биће представљени у митровачком Приватном културном центру „Акваријус“ 13. и 14. маја 2023. године.
Митровичка уметничка резиденција организује се у оквиру програмске целине „Арт терапије за све“ коју организују „Акваријус“ и Фондација „Деметра“, а подржава УНМИК.
Сви заинтересовани за учешће у овој уметничкој резиденцији могу да се пријаве на конкурс који траје до 10. априла 2023. године. Право учешћа на конкурсу имају уметнички парови или појединци. Пријаву је потребно послати на адресу: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.. Пријава треба да садржи:
1) име и презиме, град и државу, контакт телефон (у телу мејла)
2) кратку биографију (максимално 3.000 карактера)
3) уметничке радове (фотографије, видео записе, линкове).
Резултати конкурса биће објављени на сајту Приватног културног центра „Акваријус“ (www.akvarijus.com) 15. априла 2023. године.

 

art rezidencija plakat kocka eng 1024x1024

У петак 24. 3. 2023. године, у оквиру пратећег програма изложбе „Српско позориште у Великом рату“ Музеја позоришне уметности Србије у галерији Унверзитетске библиотеке у Крагујевцу, одржана је студентска радионица Катедре за романистику под називом „Културно стваралаштво у тренуцима борбе: допринос Франкофоније“, коју су припремиле доц. др Марија Панић и Сара Симић, докторанткиња и сарадница у настави.
Студенти француског језика изложили су радове о појму „франкофонија“, о симболима Француске, то о српско-француским књижевним и културним везама. Прочитали су одломке Алфонса де Ламартина, Гијома Аполинера, Маргерит Јурсенар, Растка Петровића, који се односе на тему презентација, као и на тему изложбе. Студентима романистике придружили су се и студенти студијског програма Музика у медијима ФИЛУМ-а, који су прочитали одлокме из Молијеровог дела, које су припремали са проф. др Катарином Ерић и асистенткињом Анђелом Марковић.

Учесници радионице:
Студенти француског језика и књижевности: Младен Милосављевић (МАС), Наташа Петровић,   Ерика Ивашку, Теодора Станојевић (4. година), Милица Карић, Николета Ђорђевић, Ксенија Пешовић, Марија Милосављевић, Јована Марковић, Анђела Милосављевић (3. година), Душан Новаковић. Стефан Илић. Даница Мићовић, Катарина Трифуновић и Катарина Костић (2. година), Анђела Ђукић (1. година)
Студенти Музике у медијима: Милена Касаловић, Милош Костић (2. година)

IMG20230324135313

Протеклог викенда, 25. и 26. марта 2023. године, у Свечаној сали Ректората Универзитета у Крагујевцу, одржан је други по реду семинар и међународно такмичење из солфеђа за студенте свих година основних студија и ученике завршног разреда средње школе. Идеја за овакав пројекат потекла је од доц. др Кристине Парезановић, која је уједно била и руководилац пројекта, а реализован је у организацији Филолошко-уметничког факултета, уз подршку Министарства културе и информисања и Универзитета у Крагујевцу. Велико интересовање за ове догађаје показује и број учесника, који је ове године за оба догађаја премашио осамдесет пријављених.

У недељу 26. марта, одржано је међународно такмичење из солфеђа ученика завршног разреда средње школе и студената свих година основних студија. Међународни жири, који су чиниле др Кристина Парезановић, др Милена Петровић, мр Ливија Јовчић, мр Сандра Ивановић и мр Михајло Лазаревић, оцењивао је пријављене кандидате на основу три, односно четири елемента провере знања и вештина из солфеђа, а специјалну награду добила је Ивана Мачковић, студент III године Академије уметности у Новом Саду.

Резултате такмичења можете погледати кликом на линк.

2 2