Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Задовољство нам је да вас позовемо на традиционалну изложбу студената ФИЛУМ-а, који ће излагати радове из области графике и графике књиге, у понедељак 26. јуна 2023. године, од 20 часова у Галерији СКЦ-а Крагујевац

Изложба МИСМОСЛОБОДНИ посвећена је графици малог формата, најраспрострањенијој форми популарисања и демократизације ликовних уметности ван дигиталног света. Својеврстан мото изложбе јесте давнашња, али и даље актуелна мисао Албрехта Дирера: „Догађа се тако да оно што неки нацртају пером у једном дану на пола листа папира или ножићем изгравирају на малом комаду дрвета буде уметнички вредније и боље од дела на великом формату на којем је неко други радио годину дана. Овај дар је… чудесан.”

Такође вас позивамо да, у истом термину у Контакт галерији СКЦ-а, погледате изложбу под називом Видан и њих још 13.

Видан и њих још 13 други је део триптиха изложби насталих кроз креативан, често неконвенционалан, интензиван и оплемењујући рад редовног професора на ФИЛУМ-у Видана Папића и његових студената, који се прожима са наставом посвећеном обликовању књиге као уметничког предмета.

Изложбе отварају Миодраг Даниловић, историчар уметности, др  Владимир Ранковић, ванредни професор на Катедри за графички дизајн, и проф. др Видан Папић, редовни професор Катедре за графички дизајн на ФИЛУМ-у.

Добро дошли!

filum cover sajt

Полазницима курсева српског као страног језика додељени су сертификти након успешно положених испита 16. јуна у Библиотеци ФИЛУМ-а.
Полазнике је поздравила проф. др Сања Ђуровић, продекан за наставу ФИЛУМ-а.
Центар за српски као страни језик захваљује полазницима на указаном поверењу и пријатељској сарадњи, а посебно на томе што су допринели културолошком богатству Крагујевца.
Курсеве српског језика реализују Мирјана Обрадовић и Марија Луковић, уз подршку проф. др Милке Николић, управника Центра.

за сајт ЦЕНТАР ССЈ фото 2    за сајт ЦЕНТАР ССЈ фото 1 1

 

Фондација Студеница расписала је конкурс за доделу стипендија за академску 2023/2024. годину.

Фондација Студеница која је пуних тридесет година посвећена афирмацији знања, учења и усавршавања, жели да пружи свој конкретан допринос настојању да се врати углед професији учитеља и наставника. Са намером да се млади људи мотивишу да се определе за ово часно и племенито занимање, ове године ће Фондација доделити по једну стипендију најбоље рангираним кандидатима на пријемном испиту који се при упису определе за наставничка занимања на факултетима у Србији који предвиђају тај смер (превасходно за предмете Српски језик и књижeвност и Математика)

Конкурс за стипендије за бруцоше будуће учитеље и наставнике, биће отворен на сајту Фондације Студеница у оквиру редовног конкурса за стипендије који се  расписује почетком сваке академске године. Критеријуме које Фондација Студеница има, осим успеха, тј. освојеног места на пријемном испиту, можете погледати овде http://sr.studenica.org/procedura-prijavljivanja.html.

На осталим факултетима на којима се студенти опредељују за професорска занимања на другој години студија или касније на мастеру (српски, математика) студенти ће моћи да конкуришу на редовном конкурсу, који ће бити објављен на интернет страници Фондације Студеница почетком септембра ове године, а  пријаве ће посебно бити узети у обзир за добијање стипендије за академску 2023/24. годину и њима доделити један број стипендија.

Од 40 стипендија колико Фондација Студеница додељује годишње, 10 до 15 стипендија доделиће ове године за наставничка занимања, од чега најмање 10 за бруцоше. Пет најбоље рангираних са поменутих факултета моћи ће да се пријаве на конкурс за стипендије, од чега ће са сваког бити изабран најмање по један студент.

Овом одлуком Фондација Студеница остаје доследна својој стратегији континуираног дугогодишњег стипендирања најбољих студената у Србији који показују и изражену бригу за своју заједницу као и потребу за финансијском помоћи.

Такође желе даподстакну појединце, установе, организације и удружења, да свако у свом домену, без одлагања и конкретним акцијама, максимално допринесе да се професији учитеља и наставника врати заслужен статус и достојанство, те да се тако будућим нараштајима омогући солидно образовање и васпитање као услов опстанка друштва у целини.