Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

У Универзитетској галерији у Крагујевцу у уторак, 7. фебруара 2023. године у 19 часова, биће одржан концерт „Музика Исидоре Жебељан и њених учитеља”.

На концерту ће наступати: Борислав Чичовачки (обоа и енглески рог), Александар Стефановић (хармоника) и Вељко Ненадић (клавир).

 

Програм концерта:

Исидора Жебељан (1967-2020): Чудо у Шаргану, песма за обоу и хармонику (2002)

Морис Равел (1875-1937): Комад у форми хабанере, верзија за обоу и хармонику (1907)

Бела Барток (1881-1945): Три народне песме из округа Чик и Гајде, верзија за обоу и хармонику (1907)

Исидора Жебељан (1967-2020): Руски вергл, за клавир (2012)

Властимир Трајковић (1947-2017): Ларго из Концерта за обоу и клавир у Еф-дуру, оп. 24а (1996/2001)

Исидора Жебељан (1967-2020): Корал, верзија за хармонику (2018)

Бачка меланхолија, за енглески рог и клавир (2020) (премијера верзије са клавиром)

Игуманова молитва, за обоу и клавир (2015/22, аранжман Вељко Ненадић) (премијера верзије са клавиром)

Фелисија, љубавна песма за обоу и клавир (2002/14)

Игор Стравински (1882-1971): Петрушка, свита за хармонику (1911) (аранжман Александар Стефановић)

Исидора Жебељан (1967-2020): Нове Ладине песме без речи, свита за обоу/енглески рог и хармонику (2006/13)

Виолиста мр Саша Мирковић, редовни професор на Катедри за гудачке инструменте Филолошко-уметничког факултета, један је од наших најистакнутијих солиста, широј музичкој публици познат као оснивач и уметнички вођа ансамбла Метаморфозис, гостовао је у телевизијској емисији Да сам ја неко ауторке Раде Ђурић. 

О статусу музике у друштву, о себи, ансамблу Метаморфозис, свом интересовању за музику савремених аутора и другим темама проф. Мирковић је говорио током гостовања које можете погледати на Јутјуб каналу емисије. 

Видео

Поводом обележавања Светог Саве - Дана духовности у Републици Србији, Универзитет у Крагујевцу је 27. јануара 2023. године организовао Светосавску академију.

Свечаности која је поводом дана Светог Саве одржана на Универзитету у  Крагујевцу, присуствовали су представници академске заједнице Универзитета у Крагујевцу, професори, сарадници и студенти Универзитета.

На Светосавској академији уручене су стипендије најбољим студентима Универзитета у Крагујевцу и Светосавске награде професорима Универзитета у Крагујевцу који су својим изузетним резултатима допринели развоју Универзитета.

Као и протеклих година, Управни одбор Фондације за стипендирање и подстицање напредовања најбољих студената, младих научних радника и уметника Универзитета у Крагујевцу, доделио је 12 стипендија најбољим студентима са факултета Универзитета у Крагујевцу.

Уговоре о додели стипендија студентима уручила је проф. др Снежана Соковић, управитељ Фондације за стипендирање.

Студенткиња четврте године Српског језика и књижевности на Филолошко-уметничком факултету, Катарина Шиљег са просечном оценом током студија 9,15 добитница је стипендија из „Фонда Милеве Попиводе”.

Најбољи студенти Универзитета у Крагујевцу за 2023. са Филолошко-уметничког факултета су: 

  • Анастасја Станишић, студенткиња IV године основних академских студија, на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу, студијски програм Енглески језик и књижевност, остварена просечна оцена током студија 9,79.
  • Бошко Тујковић, студент IV године основних академских студија, на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу, студијски програм Извођачке уметности, модул Хармоника, остварена просечна оцена током студија 9,87.

У уметничком  делу програма наступио Драгослав Васиљевић, студент треће године Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу, из класе Предрага Костовића.

slika 27012023 19  slika 27012023 16

Катарина Шиљег                                                                                             Анастасја Станишић

slika 27012023 17  slika 27012023 21

Бошко Тујковић                                                                           Драгослав Васиљевић

Позивамо вас да испратите програм који са партнерима Музеј ,,21.октобар" и Спомен-парк Крагујевачки октобар већ пети пут у низу организује поводом обележавања Међународног дана сећања на жртве Холокауста, под називом за ову годину Холокауст: наслеђе фашизма 5 - ТОНОВИ ЗЛА.

Сваке године аутори програма др Предраг Крстић (филозоф/ Институт за филозофију и друштвену теорију из Београда) и Марко Терзић, виши кустос, програм креирају пробелематизујући и престављајући увек деликатан однос неког друштвеног феномене или теме и Холокауста.
За ову годину то је однос музике и Холокауста, а програм ће конкретно бити одржан у музејској кино-сали 26. јануара 2023. године (четвртак), са почетком у 10 часова. 

,,Музика је била стални пратилац Холокауста, у свим значењима речи ,,пратилац". Нацисти су њоме радо заглушивали крике својих жртава. Неке меолодије компоновале су и изводиле и жртве у гетима и логорима. Музичка продукција посвећена Холокаусту, у безмало свим њеним жанровима, до данас је испунила (и не престаје да испуњава) пристојну фонотеку. Намера је овогодишњег скупа „Холокауст : наслеђе фашизма 5 – ТОНОВИ ЗЛА“  да пре свега прикаже главне токове тонских сведочења и обрада Холокауста, а потом и да тематизује осетљиви однос једног по значају и димензијама неупоредивог историјског догађаја и једне уметничке форме коју на кардиналан начин провоцира". (Марко Терзић, виши кустос)

У склопу најављеног програма, имаћете прилику да послушате предавање под називом ,,Музички меморијали Холокауста" др Ање Лазаревић Коцић, доцента на Катедри за музичку теорију и педагогију Филолошко-уметничког факултета.

У последњем блоку програма предвиђена је дискусија коју ће модерирати др Предраг Кратић.

Директан пренос програма биће на Фејсбук страници Спомен-парка ,,Крагујевачки октобар". 

Добро дошли!

FB IMG 1674219765070 1

Универзитет у Крагујевцу продужио је рок за пријаву за Студентску стручну праксу у јавној управи до 31. јануара.

Програм је намењен студентима на студијама првог и другог степена, којима пружа прилику да обављају праксу у реалном радном окружењу, у државним или другим органима учесницима програма.

Студентска стручна пракса пружа прилику студентима да стичу практична знања у областима из делокруга органа о којима већ имају усвојена теоријска знања.
Студенти полазници стручне праксе похађају праксу у трајању до 80 часова (четири недеље по четири часа дневно), а реализацију праксе заједнички координирају супервизор из јавне управе и ментор са високошколске установе.
Пракса ће, у договору са институцијама учесницама, бити реализована у периоду од 16. фебруара до 30. јуна 2023. године.

Више информација о програму и начину пријаве можете наћи овде.

 

Tекст конкурса за пријаву студената

Пријавни формулар

 

319435507 1111021919609964 1317513565679739685 n

У дневном листу ,,Политика" изашао је чланак о Центру за студије сећања Универзитета у Крагујевцу, којим руководи др Катарина Мелић, редовни професор Катедре за романистику Филолошко-уметничког факултета. У чланку под називом ,,Велико интересовање студената за курсеве о Холокаусту" представљени су главни циљеви програма, намењеног студентима и дипломцима са различитих факултета, а који представља први програм из ове области икада понуђен у Србији.

На следећем линку можете прочитати најаву о даљем развоју курса и детаљеним плановима овог програма проф. Катарине Мелић, управнице Центра за студије сећања.

politika logo nopadding

677z381 Katarina Melic na javnom casu u okviru kurseva u muzeju 21

Извор: дневни лист ,,Политика" (понедељак, 16.01.2023.)

Преглед актуелних стипендија и конкурса на које, у наредном периоду, могу конкурисати студенти и/или дипломци Филолошко-уметничког факултета:

  1. Шести позив талентованим младим истраживачима – студентима докторских академских студија за укључивање у научноистраживачки рад у акредитованим научноистраживачким организацијама - рок за пријаву: 17.1.
  2. Истраживачке стипендије Немачке службе за академску размену - рок за пријаву: 16.1.
  3. Стипендије Француске Владе за мастер и докторате у коменторству за 2023/24. годину - рок за пријаву: 27.3.
  4. Програм трансфера технологије - подршка научноистраживачким организацијама у циљу комерцијализације проналазака - позив је отворен до утошка средстава
  5. Smart Start програм - бесповратнa средстава за развој првог прототипа - рок за пријаву: 28.2.

И ове академске 2022/2023.године, Центар за студије сећања при Универзитету у Крагујевцу организује курсеве у оквиру програма Студија Холокауста. Полазници курсева у претходној академској години препознали су значај ових студија и прилику да допуне, прошире своја знања из разних области које су понуђени курсеви пружили – о томе сведочи велико интересовање и 96 положених испита. Поред академских предавања, организоване су трибине, предавања, а на јесен, биће објављен зборник радова студената који су похађали курсеве и дали свој допринос изучавању Холокауста написавши академске радове.

ЦЕНТАР ЗА СТУДИЈЕ СЕЋАЊА при Универзитету у Крагујевцу основан је 2020. године с циљем да окупи и понуди интердисциплинарну и мултидисциплинарну платформу за истраживаче који раде на пољу културног памћења у најширем смислу. Студије памћења знатно су порасле у последњој деценији, али још увек немају много јасно одређених места окупљања за истраживаче различитих дисциплина и професионалног порекла, како би размењивали идеје и учили једни друге различитим теоријским, методолошким и емпиријским приступима. Штавише, широм света се истражују питања која се тичу сећања, али премало је интеракције између различитих субјеката. Тежња ЦЕНТРА ЗА СТУДИЈЕ СЕЋАЊА јесте да активним идентификовањем и умрежавањем научника и истраживача који се активно баве културолошким студијама сећања промени такву ситуацију, али и да постане важан форум за поље студија сећања – како путем округлих столова, семинара, радионица, предавања и интердисциплинарних конференција, тако и кроз снажно присуство на мрежи.

Препознајући наше тежње, жеље и амбиције, интернационална јеврејска организација с центром у Сједињеним Америчким Државама, Claims Conferenceодобрила нам је финансијску подршку да по први пут у Србији покренемо Студије Холокауста у оквиру студијских програма Универзитета у Крагујевцу. Студије Холокауста осмишљене су с циљем да се студенти различитих профила, пре свега друштвено-хуманистичких наука заинтересују да се упознају с историјским контекстом који је претходио и за директну последицу имао Холокауст. Предавања из програма Студија Холокауста покривају најразличитије области: књижевност, уметност, културу сећања, јеврејску културу, права итд. Студије Холокауста омогућују студентима развијање вештина за истраживање и анализу сложене историје Холокауста, његовог порекла, последица и контекста, као и његовог утицаја на наш данашњи свет. Овај програм треба да допринесе разумевању Холокауста и да подстакне аналитичке вештине студената да испитају у којој мери се геноцид, рат и диктатура могу схватити као елементи који дефинишу историју двадесетог века.

Курсеви који су понуђени у оквиру Студија Холокауста пружају студентима теоријске и емпиријске увиде у суштине и недостатке културних политика у домену културе сећања и политика заборава, дајући им могућност да развију критичко мишљење, аналитичке вештине, те вештине заговарања и писања препорука. Студенти ће добити могућност да дискутују различите концепте студија Холокауста и студија сећања, и да сами развију своје идеје за нове политике и праксе културних и едукативних установа (музеја, места сећања, школских установа, јавних комеморација, итд.) Посебно ће бити у центру пажње начин памћења локалне заједнице и њени инструменти медијације, укључујући и дигитално сећање. Овако конципиране студије постојале би као такве први пут у Србији, а од несумњивог је значаја што се оне покрећу у Крагујевцу јер оваквом делатношћу Крагујевац се са својом историјом у двадесетом веку мапира као место сећања.

Ову прилику бисмо искористили да позовемо студенте различитих профила основних, мастер и докторских академских студија Универзитета у Крагујевцу да у академској 2022/2023. години искористе ову значајну прилику и да у организацији ЦЕНТРА ЗА СТУДИЈЕ СЕЋАЊА похађају бесплатне курсеве у оквиру Студија Холокауста. Предавања се одржавају у просторијама Универзитета у Крагујевцу, а за студенте који не буду у могућности да физички присуствују, приступ предавањима биће омогућен путем конференцијских алатки. У зависности од епидемиолошке ситуације постоји могућност преласка на онлајн режим рада.

Студентима који буду похађали курсеве, остварени резултати ће сходно  правилнику о вредновању ваннаставних активности студената (https://www.kg.ac.rs/Docs/Pravilnik%20o%20vrednovanju%20vannastavnih%20aktivnosti%20studenata.pdf) бити унети у додатку дипломи под ознаком ЦЕНТРА ЗА СТУДИЈЕ СЕЋАЊА. Студенти добијају сертификате Центра о одслушаним/положеним испитима, тј. курсевима на крају сваког семестра.

Сви заинтересовани студенти могу да се пријаве за курсеве преко google упитника. Студенти се могу пријавити на све курсеве који их интересују – нема ограничења у броју, али молимо студенте да се пријаве за курсеве које ће и слушати како бисмо оптимално организовали наставу.

Линк за пријаву:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd-hZExMz1GOIrM5jh1L52sfXXUjFxlpYSRfoWriej2lNAuug/viewform

ВАЖНО:  Курсеви почињу у другом семестру. Пријављени полазници биће обавештени преко мејла о распореду предавања. Kурсеви се одржавају викендом.

За сва питања можете нам се обратити мејлом на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. Заинтересовани могу добити и силабусе у пуној верзији.

Предавања за летњи семестар почињу у интервалу од треће недеље фебруара месеца – могуће је и накнадно пријављивање.

Преглед курсева и наставника по семестрима

 

На конкурсу за двоброј (седми и осми број) стручног часописа студената друштвено-хуманистичких наука и уметности Политеума који се издаје од стране Студентске организације Српски политички форум са Факултета политичких наука публиковани су радови студенткиња Катедре за унутрашњу архитектуру, ОАС студија на Филолошко-уметничком факултету, следећих аутора и наслова:
,,Анализа архитектонских одлика цркве светог Карла у Бечу – и њихова експликација у савременој архитектонској пракси’’
Аутор: Ивана Милојевић, Унутрашња архитектура ОАС
Ментор: др Бојана Пашајлић, доцент
Рад представља резултат настао у склопу предмета Основи пројектовања стилског ентеријера у ак. 2021/2022.
,,Сагледавање урбанистичког контекста при градитељству сакралних објеката – упоредна анализа елемената барокне уметности са краја 18. века и њихова интерпретација у 21. веку’’
Аутор: Марија Војисављевић, Унутрашња архитектура ОАС
Ментор: др Бојана Пашајлић, доцент
Рад представља резултат настао у склопу предмета Основи пројектовања стилског ентеријера у ак. 2021/2022.
,,Анализа културолошког концепта и ликовности кроз развој павиљона сагледан на првој и последњој Експо изложби - Студија случаја павиљона Уједињених Арапских Емирата, Финског и Сингапурског павиљона’’
Аутор: Марија Дидић, Унутрашња архитектура ОАС
Ментори: др ум. Катарина Лончаревић, ванредни професор, др Бојана Пашајлић, доцент и Наталија Богдановић, доцент
Рад представља резултат настао у склопу предмета Елементи архитектуре унутрашњег простора, Еколошка архитектура и Архитектонско пројектовање у ак. 2021/2022.
,,Анализа обликовности и еколошког аспекта приказана кроз студију случаја павиљонских структура’’
Аутор: Наталија Чекеревац, Унутрашња архитектура ОАС
Ментори: др ум. Катарина Лончаревић, ванредни професор, др Бојана Пашајлић, доцент и Наталија Богдановић, доцент
Рад представља резултат настао у склопу предмета Елементи архитектуре унутрашњег простора, Еколошка архитектура и Архитектонско пројектовање у ак. 2021/2022.
,,Утицај форме и материјала при пројектовању павиљона на међусобни однос и корелацију корисника’’
Аутор: Невена Матић, Унутрашња архитектура ОАС
Ментори: др ум. Катарина Лончаревић, ванредни професор, др Бојана Пашајлић, доцент и Наталија Богдановић, доцент
Рад представља резултат настао у склопу предмета Елементи архитектуре унутрашњег простора, Еколошка архитектура и Архитектонско пројектовање у ак. 2021/2022.

Приступ радовима омогућен је преко линка

У понедељак, 9. јануара 2023. године са почетком у 18 часова, у Универзитетској галерији биће одржан традиционални Божићни концерт Универзитета у Крагујевцу.

На традиционалном Божићном концерту наступиће професори и најбољи студенти Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу.

Програм концерта прилагођен је празничној атмосфери, а уметници ће извести дела популарне и класичне музике.

Koncert Poster