Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Седмо издање Шумадијског интернационалног филмског фестивала дебитантског филма (ШИФФ) одржава се у Крагујевцу од 8. до 11. децембра 2022, под слоганом Децембар на ШИФФ-у! Богат програм ШИФФ-а обухвата пројекције једанаест дугометражних филмова и четири кратка филма, организовани су разговори са редитељима и глумцима, продуцентима након пројекција дугоматражних филмова, као и радионице филмске монтаже и изложба филмских плаката.

Фестивал је замишљен као платформа за младе ауторе, дебитанте у филмском свету, са циљем развоја и изградње филмске публике, отуда се позив упућује, пре свега, младима да се прикључе и учествују у програмима.

Сви програми су бесплатни и позивамо организатори посебно позивају студенте да посете фестивал и учествују у активностима.

Позив

Програм

 

Siff plakat vizual min  Plakat program min

Са задовољством вас позивамо на концерт под називом Ка новом флаутском звуку на коме ће наступити флаутиста Александар Ружичић, ванредни професор на ФИЛУМ-у, и пијанисткиња Теа Димитријевић. Концерт ће се одржати у Кући Ђуре Јакшића, у понедељак, 5. 12. 2022. године.

Посетиоци ће имати прилику да чују богат програм на коме ће се наћи дела М. Ковача, Д. Радића, М. Петровића, Е. Јосифа, Л. Ђорђевића, П. Озгијана и И. Жебељан.

Програм

 plakat 5 12 2022 1

У четвртак, 1. децембра 2022. године на Филолошко-уметничком факултету свечано је потписан Споразум о пословно-техничкој и стручној сарадњи између ФИЛУМ-а и Института за српски језик САНУ, а поводом 75 година од оснивања Института и 20 година рада ФИЛУМ-а. 

Потписивању су присуствовали директорка Института, проф. др Софија Милорадовић, научни саветник, продекан за наставу Филолошко-уметничког факултета, проф. др Сања Ђуровић, шеф Одсека за филологију ФИЛУМ-а, проф. др Јелена Петковић и шеф Катедре за српски језик, проф. др Владимир Поломац.

Остваривањем оваквог вида сарадње и јачањем веза између две значајне институције настојимо да допринесемо јачању капацитета сваке од установа потписница овог споразума.

20221201 111956 min 1  20221201 112114

 

Центар за студије сећања при Универзитету у Крагујевцу у оквиру програма Студије Холокауста организује предавање проф. др Јелене Ердељан Холокауст и уметност. Продукција, репрезентација, интерпретација. Предавање ће бити одржано у Студентском културном центру Крагујевац, 5. децембра 2022. године у 17.00 часова. 

Plakat Erdeljan konačni page 0001

Компанија JT International четврту годину заредом у Србији организује Make it Bright, програм праксе за студенте завршних година основних и мастер студија, који за циљ има да младима пружи прилику за нови изазов и професионални развој, као и могућност започињања каријере у мултинационалној компанији!

Кроз Make it Bright програм студенти имају јединствену прилику да освоје шестомесечну плаћену праксу у иностранству а, поред глобалне награде, студенти који се најбоље покажу, имаће могућност за праксу на локалном нивоу, као и освајање многобројних других награда. 

Шта је потребно учинити?

Ове године, главна тема Make it Bright такмичења је креирање идеалног решења за боље хибридно радно место будућности. Студенти се за такмичење могу пријавити индивидуално или у тиму од највише троје људи, представити своју идеју за радно место будућности, након чега ће је разрадити заједно са менторима из компаније и стећи прилику да, након локалног финала, своју визију представе и на глобалном финалу у Женеви.

Пријаве за такмичење трају до 15. јануара 2023. године.

Линк за пријаву: https://www.makeitbrightchallenge.com/en

Додатне информације: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

MIB vizual 2

 

Француско-српска привредна комора најављује седмо издање Онлајн сајма запошљавања, који ће се одржати у склопу Француске недеље, од 17. до 23. новембра, на платформи: www.francuskanedelja.rs.

 На овогодишњем онлајн сајму запошљавања који ће почети 17. новембра учествоваће француска, српска и друга интернационална предузећа као што су Atos, Saint-Gobain, Le Belier, Joorney Business Plans, Heloo, Confida, Netex и још многи други. Тражиће се кандидати најразличитијих профила и интересовања, за рад у логистици, ревизији, грађевинској индустрији, корисничкој подршци, IT индустрији, итд.

sajam zaposljavanja

У организацији Музичке омладине-Крагујевац, у четвртак, 17. новембра 2022. године, у Универзитетској галерији у Крагујевцу, са почетком у 19 сати, биће одржана концерта промоција нотног издања „Баладе“.
Клавирске композиције Исидоре Жебељан, које чине збирку „Баладе“, углавном представљају делове позоришних музика представа које је композиторка радила у најзначајнијим позориштима у Србији, Хрватској, Црној Гори и Норвешкој. Неке од тих минијатура обликоване су у клавирске композиције од стране саме композиторке, док је већина њих остала сачувана само у форми аудио-записа. Захваљујући посвећености младих и сада већ успешних композитора, који су студирали у класи Исидоре Жебељан, аудио-записи нотирани су и издати у овој збирци као клавирксе минијатуре.
Поред поменутих минијатура, збирку „Баладе“ чини и неколико композиција за клавир, које је композиторка оставила у нотном запису, а које се изводе по целом свету. У питању су композиције Umbra, Il Circo, Dark Velvet, Sarabanda, Koral, а такође, део збирке су и минијатуре Зора Д. и Маратонци, које се налазе у партитурама опера Исидоре Жебељан.
Композиције у збирци распоређене су према њиховој музичко-техничкој захтевности, почевши од најједноставнијих, које ће и најмлађи пијанисти моћи да изводе, до комплексних клавирских комада, намењених музичким виртуозима на клавиру.
О нотном издању ће говорити Вељко Ненадић, главни уредник, Борислав Чичовачки уметнички саветник и аутор предговора, док ће модератор бити Маја Чоловић Васић, музички уредник Радио Београда.
Публика ће имати и јединствену прилику да чује све композиције које су део збирке, у извођењу Лидије Станковић, Наталије Младеновић, Николе Стојковића, Вука Божиловића, Димитрија Николића и Милорада Балића.

Balade poster page 0001 min

У Свечаној сали Прве крагујевачке гимназије, у периоду 16 - 23. новембра 2022. године, са почетком од 20 часова одржаће се Интернационални фестивал уметника хармонике.   

Интернационални фестивал уметника хармонике спада у ред највећих светских фестивала хармоникаша  који се баве „класичном“ хармоником. Јединствен је по своме програму не само у Србији, већ и у овом делу Европе.

          Фестивал је основан 1988. године, у време када је проф. Радомир Томић почео да формира крагујевачку школу за хармонику. Један од  основних мотива оснивања био је да се Крагујевац, као средина, упозна са достигнућима класичне хармонике у свету  и да се на тај начин хармоника афирмише у другачијем светлу, до тада уобичајеном код нас, као и да добије подршку шире друштвене заједнице за започете активности. Од тада Крагујевац је постао светски препознатљив центар за хармонику и у њему се формирао веома широј круг љубитеља и поштовалаца  управо класичне хармонике. Управо тај круг љубитеља и поштоваоца класичне хармонике, захваљујући Фестивалу има могућност да буде у жижи савремених достигнућа у свету класичне хармонике.

      Концерти који се током Фестивала одржавају у једној од најбољих концертних сала у Србији свакако предствљају допринос не само концертном животу једног великог привредног, универзитетског и културног центра, какав је Крагујевац, већ афирмишу у пуном сјају достигнућа крагујевачке музичке школе и Филолошко-уметничког факултета, чији одсеци за хармонику уживају светски углед.

      О благотворном утицају овог Фестивала, који ће се одржати по 30. пут, на развој хармонике у Крагујевцу и Србији најбоље говоре резултати крагујевачких хармоникаша на највећим светским такмичењима. Ове године на СВЕТСКОМ КУПУ у Швајцарској студент ФИЛУМ-а. Драгослав Васиљевић победио је у сениорској конкуренцији.

Plakat 30 INTERNACIONALNI FESTIVAL HARMONIKE 2022 2 1 1

 

Обавештавамо запослене и студенте Филолошко-уметничког факултета да се, према Закону о државним и другим празницима у Републици Србији, државни празник Републике Србије Дан примирја у Првом светском рату, празнује 11. новембра 2022. Овај државни празник празнује се нерадно, те Факултет неће радити у петак 11. 11. 2022. године.

 

NatalijinaRamonda

У оквиру овогодишње концертне сезоне Универзитетске галерије, у четвртак 10. новембра 2022. године, са почетком у 19.00 часова, биће одржан концерт који носи назив Вече француских композитора.

На концерту који носи назив Вече француских композитора, наступиће виолинисткиња Јелена Роквић и пијанисткиња Катарина Хаџи-Антић Татић.

На програму ће бити дела К. Дебисија, О. Месијана и Ц. Франка.

Виолинисткиња Јелена Роквић рођена је у Београду. Дипломирала је и магистрирала у класи проф. Михаела Фришеншлагера на Универзитету за музику и сценске уметности у Бечу (Аустрија). На истом универзитету похађала је специфичне пост-градуалне студије у области историјске инструменталне праксе (на оригиналним инструментима) у класи проф.Ингомара Рајнера. Усавршавала се код Ериха Гринберга, Чарлса Кастлмана, Леонида Пејсахова, Владимира Спивакова, Александра Павловића, и других. Учествовала је на фестивалима класичне музике у Врњачкој Бањи, Шапцу, Новом Кнежевцу, Београду, Новом саду, Купри Маритими, Торину, Портогруару (Италија) и Асахикави (Јапан). Од 2010. године предаје виолину на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу.

Катарина Хаџи-Антић Татић, пијанисткиња, рођена је у Београду. Завршила је студије клавира у класи проф. Јасмине Гавриловић на Факултету музичке уметности у Београду. Као камерни музичар наступала је у земљи и иностранству и остварила трајне снимке за радио и телевизију. Сарађивала је са бројним истакнутим домаћим и страним уметницима. Поред клавирске сарадње са инструменталистима и певачима, бавила се и педагошким радом, као професор клавира и камерне музике. Од 2000. године ангажована је на Факултету музичке уметности у Београду као уметнички сарадник на Катедри за гудачке инструменте. Са виолинисткињом Јеленом Роквић наступа од фебруара 2006.

plakat 10. novembar min