Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

У периоду од 24. до 26. фебруара 2023. године у просторијама Студентског културног центра у Крагујевцу одржана је научнопопуларна студентска конференција
„Жена и град”. Конференцију су осмислиле и организовале студенткиње мастер студија Српског језика и књижевности Тамара Тубић и Кристина Кљајић.
На конференцији су учествовали студенти различитих факултета. Осим две студенткиње енглеског језика и књижевности са ФИЛУМ-а, које су говориле о женским ликовима у роману и серији Игра престола, и колегинице Анђеле Мујковић, студенткиње клавира, која је презентовала музику урбаних ауторки, на овом студентском скупу учествовали су и студенти из Београда и Новог Сада. Студенткиња друге године Српског језика и књижевности на Филолошком факултету у Београду Тамара Вукчевић представила се у петак 24. фебруара са темом „Положај именица женског рода у систему српског језика и њихова заступљеност у именовању професија” која је врло актуелна у лингвистичким круговима.

У суботу су се публици представили студенти са Факултета примењених уметности и Архитектонског факултета у Београду. Студенткиња Анђелија Бранковић говорила је о историји и технологији украсних рамова у Србији и своје предавање конципирала је тако да покаже историјат изгледа украсних рамова у првом
делу излагања, док је у другом делу заједно са публиком правила украсне рамове за различите слике. Студенткиње Ана Димитријевић, Теодора Јовановић и Мина Филиповић говориле су у првом делу свог излагања о женама архитектама и њиховим пројектима, док су у другом делу предавања говориле о осамљености у амбијенту великог града, за шта је пример био Београд, при чему су студенткиње указале на начине функционисања стамбених блокова на Новом Београду и на њихову разлику у односу на затвореност великих пројеката на чијој се изградњи у Београду тренутно ради, а који су засновани на
неприступачном елитизму и материјалном богатству њихових становника, односно корисника ових простора.

У недељу су се публици представили студенти из Новог Сада, и то Борисав Матић са Академије уметности који је говорио о репрезентацијама женског тела у западној уметности, пре свега у сликарству и на филму, и Јасмина Николић са Филозофског факултета која је говорила о приповеци Увела ружа Борисава Станковића тако да је показала како главни јунак ове приповетке кроз жанр дневника заправо пада у женско писмо и како се у овом тексту до краја доводи жанр хронике као знак патријархално-јуначког и не-женског које у Увелој ружи парадоксално носи женски лик.
Осим студената публици су се представили и наставници, па је тако у недељу завршно предавање одржала доценткиња усмене књижевности Александра Матић која је говорила о српској усменој лирици у родном и просторном коду, показујући тиме могућности новог читања усмене књижевности.

У суботу, 25. фебруара одржан је био и Округли сто на коме су учествовали наставници са сва три одсека на Филолошко-уметничком факултету: Ђорђе Радовановић, Јелена Гојић, Наталија Богдановић, Марија Лојаница, Сања Пантовић, а на Округлом столу је своја истраживања представила и наставница Прве крагујевачке гимназије Татјана Јовановић. Модератор на овом догађају била је Неда Срећковић.

У петак 24. фебруара у оквиру скупа „Жена и град” одржана је и промоција књиге Стовариште на којој су учествовали аутор књиге, глумац Сергеј Трифуновић и студенткиња Тамара Тубић као модератор разговора о књизи.

Одржавање студентске конференције „Жена и град” показало се важним најпре због тога што је студентима, како су и сами истицали, указана прилика да своја знања покажу пред публиком, и то не у научном формату какав захтевају различите научне конференције и скупови, него управо у научнопопуларном формату који изискује посебну врсту јавног наступа на коју студенти нису навикнути.

Такође, како су на скупу учествовали студенти са различитих универзитета, Крагујевац је током ова три дана показао, колико је то било могуће, капацитете за окупљање студената из различитих градова, и то, што је посебно битно, окупљање чији је циљ популаризација хуманистичких наука. 

   IMG 5669  IMG 5710     IMG 5922  IMG 5905

IMG 5621  IMG 5850

За потребе праћења рада студентских удружења која имају статус студентских организација и вођења статистике о њиховом раду, Филолошко-уметнички факултет у Крагујевцу води Регистар студентских организација у складу са Законом о студентском организовању ("Сл. гласник РС", број 76/21).

Статус студентске организације стиче се доношењем Решења о стицању статуса студентске организације и уписом у Регистар студентских организација који води  Филолошко-уметнички факултет у Крагујевцу , на основу позитивног мишљења Комисије за регистрацију студентских организација.

Стицањем статуса студентске организације, удружење стиче сва права и обавезе прописане Законом и општим актима Универзитета у Крагујевцу и  Филолошко- уметничког факултета у Крагујевцу.

Захтев за стицање статуса студентске организације и упис у регистар подноси се на Обрасцу 1, који чини саставни део Правилника о ближим условима и начину уписа у регистар студентских организација ("Сл. гласник РС", број 30/22), са потребним доказима.

Захтев се може поднети предајом у архиви Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу.

Регистар студентских организација

Статут ФИЛОС

   Концертни подијум

 

МУЗИКА ПРИЈАТЕЉА

 

У оквиру

У оквиру новоуспостављене сарадње између Центра лепих уметности Guarnerius у Београду и Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу одржан је концерт 24. маја 2019. године

 

Катедра за камерну музику ФИЛУМ-а, основана 2010. године, броји професоре и студенте чија се настојања огледају у афирмацији мање познатих дела, као и нестандардних ансамбала. Избегавање учесталог репертоара уметничке музике доприноси већем интересовању, како студената, тако и публике. Добар пример таквог ангажмана представља концерт који је одржан 24. маја 2019. Године у 19 сати, у сали Guarnerius у Београду. Овај наступ је представљао први целовечерњи концерт студената у оквиру новоуспостављене сарадње Филолошко-уметничког факултета и установе Guarnerius. Поред љубитеља музике, извођачи су подржани присуством професора, као и декана ФИЛУМ-а мр Зорана Комадине, редовног професора, без чије подршке концерт не би био ни реализован.  

koncert Guarnerius i FILUM

Разноврсни ансамбли, сачињени од једанаест студената из класе др ум. Катарине Радовановић, ванредног професора, акценат су ставили на ретко извођене композиције попут Радићеве соло песме из циклуса Пробуђене сенке оп. 22, бр. 2, Деспићеве Баладе и Шулховог Кончертина. Сликовито дело, Како су Медвед и Маша постали пријатељи Милане Стојадиновић Милић, изведено је први пут након премијере, уз присуство композиторке у публици. Поред афирмације мање познатих дела, на програму су се могли чути и бисери барока и романтизма.

Низањем композиција на сцени, низали су се и различити карактери – од сетног Корсакова, преко аристократског Хендла, до модерног Фереире. Сваки ансамбл бојио је сцену очаравајућом енергијом, која је чак и најмлађима задржала пажњу. Сви присутни сложили су се у једном – студенти су свирали садржајно и ангажовано.

На ангажовани однос студената у великој мери утиче радна етика професорке Катарине Радовановић, која је након концерта изјавила:

,,Као професору ми се чини да је равнодушност младих људи прво средство одбране од безбројни (не)потребних виртуелних и реалних импулса и информација које производи савремено друштво. Од велике је важности да уметник нађе начина да не посустане под тим теретом. Од (будућег) извођача на сцени се апсолутно очекује енергетска размена са публиком. А она никако није могућа ако је извођача на сцени се апсолутно очекује енергетска размена са публиком. А она никако није могућа ако је извођач безизражајан, равнодушан. Због тога покушавам да своје студенте подстакнем да интерпретацији музичког дела прилазе са великим унутрашњим ангажманом и посвећењем. То значи да покушавамо да радимо на томе да извођење увек буде са одговарајућом уметничком (и музичком) аргументацијом и врло сугестивно. Из све снаге подржавам да студенти чешће наступају јавно. Тако ће обогатити своје искуство комуникације са публиком и кроз тај бенефит ће, сигурна сам, развити и већу извођачку одговорност.“

По завршетку, студенти су примили честитке и добронамерне критике. Посебно им је значио коментар композиторке Милане Стојадиновић Милић, која је била веома задовољна извођењем своје композиције. Камерна музика, коју метафорички називамо ,,музиком пријатеља“, изнова је ујединила све присутне те вечери.

                                                                                                                                           

 

                                                                                                                                            Текст приредиле студенткиње III године Катедре за музику у медијима:

                                                                                                                                            Анђела Марковић

                                                                                                                                            Сара Станковић

Списак по аутобусима

Камерни ансамбл студената Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу, ФИЛУМ ансамбл, отворио је 11. маја, својим концертом, VI фестивал савремене музике Нова музика у пољском граду Бидгошћу. Ансамбл, сачињен од изванредних студената музике ФИЛУМ-а, позван је да наступи на овогодишњем Фестивалу Нова музика након великог прошлогодишњег успеха, када је тај ансамбл на Међународном такмичењу Музичке импресије у Бидгошћу освојио Награду Министарства културе Републике Пољске и Награду за најбоље изведено дело пољског композитора, чиме је овај ансамбл постао апсолутни победник тог такмичења.

Концерт, којим је отворен овогодишњи фестивал Нова музика, одржан је у Концертној дворани Aule Copernicanum (Коперниканум), а специфичност тог концерта је била у томе што су на програму била искључиво дела српских композитора. То је био први пут икада да је један ансамбл студената из Србије одржао концерт на професионалном музичком фестивалу у иностранству (изван земаља региона), а уникатност тог концерта увећава програм сачињен, на захтев уметничког одбора Фестивала, од дела српских композитора. Концерт је био изузетно успешан, наши музичари су награђени овацијама публике, а концерт је незванично оцењен као најзанимљивији концерт читавог фестивала. Чланови ФИЛУМ ансамбла: Предраг Качавенда (баритон), Мина Цветковић (флаута), Марко Марковић (обоа), Никола Јовашевић и Милица Ђуровић (виолине), Јелена Николић (виола), Ђорђе Бјелица (виолончело) и Никола Стојковић (клавир), представили су у Бидгошћу своје високо извођачко умеће, али и врхунске домете српске музике, изводећи дела неких од наших најзначајнијих и најоригиналнијих композитора – Љубице Марић, Душана Радића и Исидоре Жебељан – као и дела сјајних композитора млађе генерације, Владимира Трмчића и Драшка Аџића, који је специјално за ту прилику компоновао ново дело, Анамнезу цењенога господина Мирона Голденберга за баритон и нонет, чија је светска премијера, испраћена бурним овацијама, одржана на концерту 11. маја у Бидгошћу. Поред концерта, ментор ФИЛУМ ансамбла, проф. др Борислав Чичовачки, одржао је у оквиру Фестивала предавање о новој српској музици.

 

sl1