Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram
×

Упозорење

JFolder: :files: Путања није директоријум. Путања: [ROOT]/dokumenta/foto_galerije/vesti/2021/izlozba/slikarstvo
JFolder: :files: Путања није директоријум. Путања: [ROOT]/dokumenta/foto_galerije/vesti/2021/izlozba/slikarsketehnike
JFolder: :files: Путања није директоријум. Путања: [ROOT]/dokumenta/foto_galerije/vesti/2021/izlozba/grafickidizajn
JFolder: :files: Путања није директоријум. Путања: [ROOT]/dokumenta/foto_galerije/vesti/2021/izlozba/pismo
JFolder: :files: Путања није директоријум. Путања: [ROOT]/dokumenta/foto_galerije/vesti/2021/izlozba/fotografija
JFolder: :files: Путања није директоријум. Путања: [ROOT]/dokumenta/foto_galerije/vesti/2021/izlozba/grafikaknjige
JFolder: :files: Путања није директоријум. Путања: [ROOT]/dokumenta/foto_galerije/vesti/2021/izlozba/grafikaigraficketehnike
JFolder: :files: Путања није директоријум. Путања: [ROOT]/dokumenta/foto_galerije/vesti/2021/izlozba/vajarstvo
JFolder: :files: Путања није директоријум. Путања: [ROOT]/dokumenta/foto_galerije/vesti/2021/izlozba/unutrasnjaarhitekturaiindustrijskidizajn
×

Обавештење

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder:

У понедељак 5. јула 2021. године у Дому омладине биће отворена прва самостална изложба фотографија под називом „Различитост“ младе ауторке Милице Аврамовић. 
Извор инспирације младе уметнице Милице Аврамовић чине људске фигуре, њихова лица и оно што се крије испод свима видљиве површине. Овом серијом фотографија Милица жели да дочара фасцинираност различитошћу, али и сличношћу женског тела и несавршеностима са којима се свака жена сусреће, а кроз коју приказује да су сва посебна на свој начин.
Милица Аврамовић рођена је 15. априла 1999. године у Крагујевцу и студент је треће године Одсека за примењену и ликовну уметност смер Графички дизајн, и тренутно завршава трећу годину студија. Учествовала је на многим радионицама из области графичког дизајна, фотографије и уметности. Излагала
је на бројним групним изложбама међу којима су ,,Belgrade raw" у Оставинској галерији, Међународно бијенале АРТија, колективна изложба у Културном центру „Ummus” у Крагујевцу...

 

Отварање изложбе заказано је за 19.00 часова. 

Добро дошли!
1

Фотографије студената Одсека за примењену и ликовну уметност Филолошко-уметничког факултета биће изложене у Галерији Дома омладине Крагујевац. Изложене фотографије настале су током академске 2020/21 године у оквиру редовне наставе на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу, студијски програм Графички дизајн, предмети Фотографија (основе) 1 и Фотографија (основе) 2, код наставника доцента Александра Павловића. 

Изложба ће бити отворена 21. јуна 2021. године у 19 сати.

Andjela Avramovic Rasclanjenje II graficki dizajn A Pavlovic    Andjela Zarcanin Bojeni akcenat II graficki dizajn A Pavlović min 1    Andjela Zivkovic Bez naziva II godina Graficki dizajn A Pavlovic 1

Филипу Мисити, доценту на Филолошко-уметничком факултету, додељена је прва награда на конкурсу „Мала графика – Нови Сад 2021“ за графику „Систем ћелија увезаних унутар Ћелија увезаних унутар ћелија увезаних“.

У понедељак, 14. јуна 2021. године, у Галерији „Ла Виста“ у Новом Саду, свечано је отворена ликовна изложба уметничке графике под називом „Мала графика – Нови Сад 2021.“Новосадска публика имала је прилику да види смотру графичких радова селектованих на истоименом ликовном конкурсу и сазна имена аутора најбољих остварења на пољу ликовне графике малог формата.

Жири за доделу награда на конкурсу „Мала графика – Нови Сад 2021.“, који су чинили графичари мр Данило Вуксановић (председник жирија), др Снежана Петровић и мр Јасна Гулан Ружић, једногласно је доделио прву награду Филипу Мисити из Крагујевца за графику „Систем ћелија увезаних унутар Ћелија увезаних унутар ћелија увезаних“ у техници спуштени ниво, висока / дубока штампа (18 x 17 цм) из 2021. године.

 „Првонаграђену графику карактеришу сведени облици једноставног записа које нам сугеришу бескрајни свет микрокосмоса. Посебност овог графичког листа је у вешто изведеном технолошком поступку комбиновањем два различита начина штампе. Аутор обликује ликовне форме користећи процес спуштања нивоа графичке матрице у дубокој штампи. Линија као елемент који одваја површине остварена је трагом боје заостале у рубовима спуштених нивоа. Првонаграђено дело представља одличан пример добро осмишљеног и квалитетно изведеног графичког листа.“, наводи се у образложењу жирија.

На конкурсу су право учешћа имали сви ликовни ствараоци из Републике Србије са радовима насталим у последње три године, отиснутим на формату папиру не већем од 18 x 18 цм, у којима се реализује оригинална уметничка графика у техникама високе, дубоке и равне штампе (акватинта, бакропис, бакрорез, сува игла, мецотинта, литографија, алграфија, линорез, дрворез, линогравура, колаграфија, ситоштампа као и комбинације истих) као и дигитални принт.

Изложба је отворена до 27. јуна 2021. године у Галерији „Ла Виста” у Новом Саду (Мите Ружића 2).

unnamed филип мисита  logo MALA GRAFIKA NS 2021

 

Задовољство нам је да вас позовемо на отварање годишње изложбе студената и наставника Kатедре за унутрашњу архитектуру ,,РЕТРОСПЕКТИВА 20/21" која ће се одржати у Контакт галерији и Галерији СКЦ-а (СКЦ Крагујевац), 29.06.2021. године у 20 часова. 

,,Пројекат Ретроспектива 20/21 представља селекцију радова професора и студената са Катедре за унутрашњу архитектуру на Филолошко-уметничком факултету, Универзитета у Крагујевцу насталих у временском оквиру академске 2020/2021. године.

У склопу изложбе Ретроспектива 20/21 први пут ће бити представљен заједнички пројекат групе професора у саставу: др ум. Катарина Лончаревић, Јелена Рувидић, Наталија Богдановић и др Бојана Пашајлић и студената II, III и IV године (Симона Благојевић, Маша Миленковић, Ивана Милојевић, Ксенија Зечевић, Анђела Хаџић, Анђела Десивојевић, Невена Пантелић, Александар Ђукић и Елена Пајкић) који су радили на решењу и реализацији два спојена пројекта у једну аутентичну целину под називом Излажи, не одлажи /Open-space Learning, Учионица на отвореном. Наведени пројекат односи се на просторну структуру изложбених паноа са позицијама за рад, а подржан је од стране организације Млади су закон као резултат конкурса Шта нам тешко.

Панои уједно представљају и пројекат кроз који су студенти под менторством професора имали увид потпуног процеса од идеје до реализације. На овим паноима биће изложени студентски радови који као такви приказају практичну намену пројекта и јединствен елемент који су студенти креирали за сопствене намене.

Овакав концепт излагања и рада осмишљен је првенствено као одговор студената на проблем недостатка простора за рад и излагање који се намеће кроз ширу слику проблема ФИЛУМ-а као подстанара. Са друге стране, оваква структура даје одговор и на садашњу епидемиолошку ситуацију због које просторна композиција као што су пројектовани панои може да функционише на било којем отвореном простору у урбаној структури града или ван ње.

Симбиоза представљених пројеката професора са Kатедре за унутрашњу архитектуру (како изведених тако и оних који су на нивоу идејних решења) кроз различитост обрађиваних тема даје целовит приказ савремене пројектантске праксе у ентеријеру и архитектури уопште."

 Др Бојана Пашајлић  

Наставници Катедре за унутрашњу архитектуру Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу:

 Др ум. Катарина Лончаревић,
Др Јелена В. Атанасијевић,
Јелена Рувидић,
Др ум. Ивана Павловић,
Мр Сања Дрвеница,
Наталија Богдановић,
Мр Небојша Савовић Нес,
Др Бојана Пашајлић.

RETROSPEKTIVA 20 21

Изложба ће бити отворена две седмице. 

Изложба Подстанари биће отворена у Галерији Дома културе Студентски град, Нови Београд, у четвртак 10. јуна 2021. године у 19 сати. Овај пројекат у потпуности је проткан хумором јер аутори на духовит начин посматрачу приближавају сопствено искуство студирања које је, поред свих уобичајених студентских брига и изазова, обележено и дугогодишњим нерешивим проблемом Филолошко-умтничког факултета - непостојањем сопствене зграде.

Уметнички пројекат Подстанари реализован је током академске 2018/19. године у оквиру редовне наставе на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу, студијски програм Графички дизајн, предмет Графичке комуникације 2, код наставника доцента мр Ирене Кнежевић.

Духовито, ведро, на тренутке горко и иронично, студенти – Подстанари посматрачима приближавају сопствено искуство студирања које је поред свих уобичајених студентских брига и изазова, обележено и дугогодишњим нерешивим проблемом Филолошко-уметничког факултета – непостојањем сопствене зграде. Различити изнајмљени простори у скоро свим деловима града, уклапање сатнице, журба и јурњава, њихова су свакодневица. Кроз стилизоване форме, илустрације, анимацију, стриповски представљене анегдоте, Подстанари су успешно искористили „хумор као средство за стварање атмосфере поверења, добре воље, искреног заједништва, и као прави оквир ума усмерен ка идеји или производу“. Мапирајући проблем, свесни да моћ да се он реши лежи негде другде, студенти су пронашли начин да каналишу свој бунт и да визуелним дискурсом отворе питања која се тичу образовног система, културе али и општег стања у друштву. Елементе визуелних комуникација – пиктограме, стилизоване форме, симболе – аутори су, иако различитих сензибилитета, вешто инкорпорирали у јединствену целину надилазећи њихову примарну функцију. Служећи се универзалним језиком створили су уређен систем знакова који окупирају посматрачеву пажњу допуштајући му да заузме позицију активног учесника.

 

Аутори изложбе: Милош Ђорђевић, Ивана Јанковић, Јована Јовановић, Милан Максимовић, Јелена Маринковић, Марија Милић, Јована Милојевић, Јасмина Шућур, Ива Витошевић, Сара Вранић, Теодора Здравковић

Podstanari