Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Са задовољством вас позивамо на концерт студената хармонике који се организује у петак 22. децембра 2023. године, у 19 сати, у Свечаној сали Ректората Универзитета у Крагујевцу. На концерту ће наступати студенти из класа доцента др ум. Миодрага Ђорђевића, редовног професора мр Војина Васовића, редовног професора мр Предрага Костовића и редовног професора мр Владимира Благојевића. 

На програму су дела: Ј. С. Баха, Д. Скарлатија,  С. Мозенмарка, Д. Ж. Рамоа, Тактиашвилија 

Добро дошли!


IMG 1829a37fa186d07c30983c33b4a80bbd V 1

Задовољство нам је да вас позовемо да присуствујете концерту студената виолине који ће се одржати у среду, 21. децембра 2023. године, у 19 часова у Кући Ђуре Јакшића. На концерту наступају студенти из класа мр Александре Милановић, доцента, и мр Јелене Роквић, ванредног професора, уз клавирску сарадњу др ум. Сања Четровић, уметничког сарадника. 

Добро дошли!
koncert studenata violine3

Филолошко-уметнички факултет и ове године може да се похвали још једним међународним пројектом који окупља и зреле истраживаче на научном скупу и младе талентоване солфеђисте на међународном такмичењу из солфеђа за средњошколце и студенте. Ове године 25. и 26. новембра скуп је имао десет излагача са три континента и такмичаре у шест категорија из Новог Сада, Београда, Крагујевца, Неготина. Наши студенти Одсека за музичку уметност Јелена Петровић и Стефан Милошевић, под менторством доц. др Кристине Парезановић, освојили су прву и трећу награду.

Честитамо свима!

 

FB IMG 1701953340423  FB IMG 1701953378378

FB IMG 1701953427879 FB IMG 1701953467802

У уторак, 12. децембра 2023. године са почетком у 19 часова у Универзитетској галерији биће одржан концерт на ком ће публика чути дела Ј. С. Баха, Г. Ф. Телемана, у извођењу виолинисткиње Александре Милановић, доцента на Филолошко-уметничком факултету за уметничку област Гудачки инструменти – виолина.

У Универзитетској галерији, у уторак 12. децембра 2023. године гостоваће виолинисткиња Александра Милановић, која се активно бави извођењем соло, камерне и оркестарске музике. Овом приликом ће се публици представити делима за соло виолину која су компоновали Ј. С. Бах и Г. Ф. Телеман.

Концерт почиње у 19.00 часова.

Улаз је слободан.

Биографија:

Виолинисткиња Александра Милановић се активно бави извођењем соло, камерне и оркестарске музике. Основне и магистарске студије је завршила на ФМУ у Београду у класи Милутина Косановића. Тренутно је студент докторских студија на ФМУ у Београду на програму Извођачке уметности – виолина, у класи Марије Шпенглер. Усавршавала се на мајсторским курсевима код Дејана Михаиловића, Игора Озима, Сергеја Кравченка, Паула Гулде, Минчо Минчева, Гордана Николића и Марије Шпенглер.

Учествовала је на фестивалима као што су: NOMUS, BEMUS, Koma, Дани оргуља, Трибина композитора, Фестивал харфе, Мокрањчеви дани, Охридско лето, Belgrade Saxperience, Konstantinus, BUNT, као и у оквиру циклуса Коларчев подијум камерне музике.

Активна је као камерни музичар. Члан је НБО, камерног оркестра Музикон, Гудачког квартета Мокрањац, а сарађивала је и са БКО Љубица Марић, КО Гудачи Св. Ђорђа, ансамблом Metamorfozis и оркестром Жебељан. Била је члан Београдске Филхармоније од 2006. до 2020. године.

Запослена је на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу у звању доцента за уметничку област Гудачки инструменти – виолина.

Извор: интернет страница Универзитета у Крагујевцу

Задовољство нам је да вас позовемо да присуствујете концерту под називом ,,Трајање“ пијанистикње Марије Тимотијевић, асистента са докторатом на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу, који ће се одржати 11. децембра 2023. године, од 18 часова, у Кући Ђуре Јакшића.

Концерт је посвећен солистичкој клавирској музици композитора Владимира Тошића.

Овај пројекат подржао је Сокој из Фонда за културна давања.

Улаз је бесплатан.

Добро дошли!

mt1 page 0001

Са задовољством вас позивамо да присуствујете концерту студената Катедре за соло певање, који се организује у Кући Ђуре Јакшића, у уторак 5. децембра 2023. године од 19 сати. На концерту ће наступати студенти из класа: редовног професора мр Марине Трајковић Биџовски, редовног професора мр Оливера Њега и редовног професора мр Војислава Спасића, уз клавирску сарадњу самосталног уметничког сарадника Душана Торомана и вишег уметничког сарадника мр Петра Марковића. 

Добро дошли!

5 12 sp page 0001

 

Велика част нам је да поделимо са вама изузетне вести о постигнућима наших талентованих студената, које су 25. новембра 2023. године, изузетно истакле Филолошко-уметнички факултет. 

Тамара Миловановић, студенткиња четврте године соло певања Одсека за музичку уметност, из класе мр Војислава Спасића, редовног професора, остварила је изузетан успех на међународном такмичењу соло певача ,,Никола Цвејић", одржаном у Руми. Тамара је заслужено освојила низ импресивних награда:

Лауреат целог такмичења
Прва награда у 4. категорији
Специјална награда за извођење соло песме домаћег аутора

Њено изванредно извођење је додатно употпунио Петар Марковић, виши уметнички сарадник на Филолошко-уметничком факултету, који је наступао с њом као клавирска сарадња на овом важном догађају.

 

Са друге стране, Анђела Нинковић, студенткиња мастер студија соло певања, из класе мр Војислава Спасића, редовног професора, имала је премијеру опере „Маломбра”, аутора Франческа Колосанта. Она је изнела улогу Фани у овом остварењу, које је имало премијеру у Театру Тартини у Пирану, Словенија. Представа је била под режијом Ане Ајело (Anna Aiello).

Ова два изванредна достигнућа нагласила су квалитет, талент и посвећеност наших студената, али представљају и доказ високог нивоа образовања и ангажмана наших наставника у подршци студентима ка постизању изузетних достигнућа на међународној сцени.

Честитамо Тамари и Анђели на овим успесима!

274025456 1914324805623072 5911432786806898161 n  405788296 10226846870572486 4810576458725168781 n

Имамо посебно задовољство да вас позовемо на концерт Камерног оркестра ФИЛУМ-а, који ће се одржати у среду, 29. новембра 2023. године у Свечаној сали Прве крагујевачке гимназије, са почетком од 20 часова. Овај концерт изводи се у склопу Концертне сезоне ФИЛУМ-а, а уметнички руководилац оркестра је доцент Мирјанa Нешковић.  

На програму ће се наћи дела Х. Бибера, Ј. С. Баха, Ђ. Ботезинија, П. И. Чајковског и Е. Грига, која ће извести, у пратњи Камерног оркестра, солисти: Надежда Миленковић на хармоници, Никола Славковић на контрабасу и Василиј Соколовски на виолончелу.  

Добро дошли!

 

poster1 page 0001

Позивамо вас да присуствујете солистичком концерту Александра Радовића, студента хармонике из класе др ум. Миодрага Ђорђевића, доцента на Филолошко-уметничком факултету. Концерт ће биће одржан у Кући Ђуре Јакшића, у понедељак 26. новембра 2023. године, од 19 часова. 

На програму концерта наћи ће се композиције: Л. Агиреа, С. Хапамакија, П. Корпијака, С. Мозенмарка, С. Губајдулине, Ј. С. Баха

Гост концерта: Никола Димитријевић

Улаз је бесплатан!

Добро дошли!

 

Биографија

h2 plakat page 0001

Катедра за музичку теорију и педагогију Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу организује трећи по реду Национални научни скуп са међународним учешћем и међународно такмичење из солфеђа: Scientia et musica - SEM (стари назив: Семинар и међународно такмичење из солфеђа за студенте свих година студија и ученике четвртог разреда средње школе), у суботу 25. и недељу 26. новембра 2023. године. Од ове године семинар из музичке педагогије је редефинисан и узрастао је у Национални научни скуп са међународним учешћем на којем ће, поред музичке педагогије, бити могуће дискутовати на теме из области музичке теорије, музикологије, етномузикологије, сакралне музике, психологије и филозофије музике и других сродних друштвено-хуманистичких наука, док је такмичење из солфеђа проширено за још три категорије, односно на комплетну средњу музичку школу.

Програм Националног научног скупа са међународним учешћем Scientia et Musica - SEM окупља стручњаке из области музичке педагогије, музикологије, етномузикологије, музичке теорије и других сродних области, као и истраживаче који се баве интердисциплинарним, мултидисциплинарним и трансдисциплинарним истраживањима. Ове године слушаоци ће бити у прилици да чују десет излагача из шест држава са три континента. 

Програм скупа

Conference program