Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Најпрестижнија награда која се додељује студентима за семинарске или дипломске радове из домена књижевних изучавања  Бранкова награда Матице српске припала је ове године студенту србистике Филолошко-уметничког факултета Николи Пеулићу за рад Бестијаријум у Роману о Лондону Милоша Црњанског. Награђени рад део је мастер рада, који је Никола Пеулић одбранио 2019. године на ФИЛУМ-у под менторством проф. др Часлава Николића. 

Одлуку о награди доносио је жири у саставу: проф. др Војислав Јелић, председник, проф. др Драгана Вукићевић, проф. др Владимир Гвозден, доц др Невена Варница и доц. др Наташа Половина. Свечано уручење награда обавиће се 2. јула 2020. у Салону Матице српске.

Награда у Бранкову част

Поводом стогодишњице смрти песника Бранка Радичевића на седници Управног одбора 17. октобра 1948. Матица српска установила је Бранкову награду. Од тада, Матица сваке године додељује награде за најбоље радове из области књижевности студентима за семинарске и дипломске радове написане током редовних студија, као и за мастер радове писане или преведене на српски језик. Предмети радова могу бити из историје и савремене српске књижевности и из других литература света, као и из круга теоријских питања литературе.

 

 

 

 

 

У петак, 19.06.2020. године са почетком у 11 часова, у учионици 64 на Факултету инжењерских наука, Сестре Јањић бр. 6 одржаће се приступно предавање за избор једног наставника у звање доцента за ужу научну област Методика наставе немачког језика и књижевности.

 

Више информација:

Приступно предавање за избор наставника у звање доцента за ужу научну област Методика наставе немачког језика и књижевности по конкурсу објављеном 20. 5. 2020. године (објављено 11. 6. 2020)

Гонкурова награда студената Србије ове године припала је роману Жан-Пола Дибоа „Није свима исто на овом свету”, а добитник награде позван је следеће године као гост Молијерових дана у Србији, пошто књига буде преведена на српски језик. Почасни франкофони писац овогодишњих „Молијерових дана” је Давид Диоп, чији је роман „Браћа по души” у преводу Оље Петронић, објавила „Геопоетика”.  Диоп је добитник Гонкурове награде младих Француске и Србије, за 2018/2019.годину. Овај роман објављен је код нас уз подршку Француског института и Француског националног центра за књигу. С обзиром на ванредне услове, избор и разговор са писцем одрађени су онлајн дана 2.6.2020. године преко платформе Google Мeet. У својству жирија били су студенти са Катедре за француски језик Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу, затим Универзитета у Београду, Универзитета у Новом Саду и Нишу. У разговору са Давидом Диопом, који се укључио онлајн, учествовали су Владислав Бајац, главни уредник „Геопоетике”, др Катарина Мелић, редовни професор Филолошко-уметничког факултета, као и студенти Србије. Гонкурова награда студената Србије је иницијатива Француског института у Србији и циљ јој је да мотивише студенте француског језика и књижевности да упознају нове ауторе. Студентима Катедре за романистику Филолошко-уметничког факултета је ово девето учешће.

 

У петак, 6. марта 2020. у Свечаној сали ПМФ-а, са почетком у 20 часова биће изведена представа „К.Р.Е.М.А.” Академског позоришта студената германистике Филолошко-уметничког факултета.

Седми по реду позоришно-педагошки сценски приказ Академског позоришта студената германистике ,,К.Р.Е.М.А."  имаће прву репризу на српском језику у матичном граду. 
Као што то обично и бива у позоришно-педагошком раду АПСГ-а, представа ,,К.Р.Е.М.А." вас позива на друштвену критику, отрежњење и отклон од стега које друштво намеће. На том путу вас очекује разигравање различитих сценских, вербалних и невербалних изражајних форми.


Улоге тумаче студенти германистике Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу од друге године до мастер студија.

 krema repriza

Слободни универзитет у Бриселу расписао је конкурс за једну стипендију на који се могу пријавити студенти друге године Катедре за романистику. Рок за пријаву на конкурс је 3. март 2020. Пријаве треба послати на имејл адресу Јасмине Миковић Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. .

Више информација о условима конкурса можете наћи путем линка

Канцеларија за младе у Крагујевцу у сарадњи са Филолошко-уметничким факултетом у наредном периоду реализује бесплатну припремну наставу српског језика и књижевности за полагање мале матуре. Циљ радионице је да се ученици што боље припреме за предстојећи пријемни испит и упишу жељене школе.

Позивају се студенти српског језика и књижевности Филолошко-уметничког факултета да се пријаве за студентску праксу која би подразумевала организовање и држање припремне наставе из српског језика и књижевности, у терминима који ће бити усклађени са обавезама студената, али и ученика у школи. Сав материјал који је потребан за наставу биће обезбеђен, а на крају радионице студенти добијају захвалнице Града Крагујевца, потврду да су учествовали и допринели раду Канцеларије за младе, као и друге бенефите.

Заинтересовани кандидати могу се пријавити до 2. марта 2020. слањем попуњене пријаве на мејл Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..

 

Пријава

Објављена прелиминарна листа истраживача на пројекту Еко(по)етика! Детаљније на http://filum.kg.ac.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=760&catid=73&lang=sr&Itemid=137

У уторак, 11.02.2020. године са почетком у 13 часова, у учионици А201 Правног факултета одржаће се приступно предавање за кандидата Тамару Лутовац Казновац. 

 

Више информација:

Приступно предавање за избор једног наставника у звање доцента за ужу научну област Дијахронија српског језика по конкурсу објављеном 4. 12. 2019. године (објављено 29. 1. 2020)

У петак 31. јануара, у 19 сати, у Атријуму Народне библиотеке Србије биће представљен зборник После 200 година: два века научне фантастике, у издању Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу (2019).
У разговору поводом објављеног зборника радова После 200 година: два века научне фантастике биће речи о историји и развоју проучавања научно-фантастичне литературе; о садашњем стању жанра научне фантастике, као и о његовој будућности; о могућностима успостављања основних принципа за студије СФ књижевности; о човеколиким роботима и човеку у делима писаца фантастике; о Франкештајну 200 година касније и др. Зборник је објављен поводом Научног округлог стола одржаног 28. октобра 2018. године на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу у оквиру XIII међународног научног скупа Српски језик, књижевност, уметност. Уредник зборника је проф. др Никола Бубања.

Учествују: проф. др Никола Бубања, проф. др Александар Б. Недељковић, др Тијана Тропин и др Милан Д. Живковић.

My Post

У четвртак, 26.12.2019. године са почетком у 10 часова, у учионици 117 Факултета инжењерских наука одржаће се приступно предавање за кандидата Милену Нешић Павковић. 

 

Више информација:

Приступно предавање за избор наставника у звање доцента за ужу научну област Немачка књижевност и култура по конкурсу објављеном 6. 11. 2019. године (објављено 18. 12. 2019).>