Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Универзитет у Крагујевцу расписао је Конкурс за Еразмус мобилност студената у сврху учења са универзитетима из Еразмус партнерских земаља у оквиру КА107 2020 пројекта мобилности. Ово је трећи позив за конкурисање за  преостале мобилности:  три стипендије за Грузију, две  стипендије за Црну Гору и по једна стипендија за Алжир, Доминиканску Републику и Израел.

Листу универзитета за које можете да се пријавите за размену и у оквиру којих студијских области погледајте ОВДЕ.

Рок за достављање пријава: 1. новембар 2022. године

ЛИСТА ПОТРЕБНИХ ДОКУМЕНАТА ЗА ПРИЈАВУ - СТУДЕНТИ

Више информација можете прочитати на веб-страници Универзитета: https://kg.ac.rs/vest.php?vest_je=3847

Универзитет у Крагујевцу расписао је конкурс за Еразмус мобилност студената у сврху праксе. На конкурс се могу пријавити студенти свих нивоа академских студија свих факултета у саставу Универзитета у Крагујевцу и то за студентску размену у сврху праксе у минималном трајању од 2, односно максималном трајању од 3 месеца.

Рок за достављање пријава: 1. новембар 2022. године

Више информација можете прочитати на веб-страници Универзитета https://kg.ac.rs/vest.php?vest_je=3844

Свечаним пријемом, који је одржан 30. септембра 2022. године у Амфитеатру Правног факултета, дочекана је нова генерација студената уписаних на основне академске студије. Декан Факултета проф. мр Зоран Комадина у свом обраћању пожелeо је студентима добродошлицу и успешну академску годину, истакавши да Филолошко-уметнички факултет дочекује у заједницу 220 младих људи који ће наредне четири године провести у усвајању знања и вештина, у размени идеја и стицању озбиљних животних искустава. Поред декана Факултета, бруцошима су се обратили и проректорка за научноистраживачки рад Универзитета уз Крагујевцу, проф. др Биљана Петровић, као и студент продекан Радош Петковић. 

Свечани пријем студената употпуњен је музичким наступом студената Одсека за музичку уметност Александра Радовића и Стефана Милошевића. 

KAM 0078 min

 

Фотографија: Катарина Шушуковић и Ивана Милојевић   

Катедра за романистику Филолошко-уметничког факултета у сарадњи са Центром за развој каријере први пут, ове године, за вас организује бесплатан онлајн курс француског језика на А1.1 нивоу, у жељи да вам пружимо прилику да током студентских дана стекнете нова знања и унапредите своје језичке вештине у циљу запошљавања или усавршавања у иностранству. 

Курс је намењен почетницима. На конкурс се могу пријавити студенти свих нивоа студија са факултета Универзитета у Крагујевцу. 

Трајање курса је 13 недеља. Настава ће се одвијати онлајн, једном недељно у трајању од 90 минута. Часове ће држати студент мастера Младен Милосављевић, који има положен највиши ниво француског језика, C2.

Пријаву је потребно послати путем мејла, на адресу Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.. Пријавни формулар можете наћи на сајту Универзитета и на сајту Центра:

https://kg.ac.rs/vest.php?vest_je=3841

http://www.razvojkarijere.kg.ac.rs/article/konkursi/besplatan-onlajn-kurs-francuskog-jezika-na-nivou-a11.html

Рок за пријаву: 15. октобар 2022. године.Poster francuski

Позивно писмо

Пријавни формулар

 

У жељи да новим студентима Универзитета у Крагујевцу представи услуге које пружа, Центар за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Крагујевцу на почетку академске године припрема писма добродошлице за бруцоше. 

Pozdravno pismo za brucose page 0001

Пдф. 

У петак, 30. септембра у 19 часова, у Универзитетској галерији одржаће се презентација пројекта Простор-звук-конструкција (ПроЗвуК).  Пројекат је осмишљен поводом јавног позива за пријаву научноистраживачких односно уметничких пројеката младих истраживача и уметника Универзитета у Крагујевцу, који су расписали Универзитет у Крагујевцу и Центар за научно истраживачки рад  САНУ. Пројекат ПроЗвуК је на споменутом конкурсу изабран за финансирање у оквиру поља уметности, а на најављеном догађају ће бити презентовани резултати уметничког истраживања у виду монографије, изложбе графика и премијерног извођења интермедијалног уметничког дела. 
ПроЗвуК је продукт сарадње наставника и студената са Филолошко-уметничког факултета, са Одсека за музичку уметност и Одсека за  примењену и ликовну уметност, а на самој презентацији посетиоци ће моћи да виде радове графичара Филипа Мисите и да чују композицију Владимира Трмчића, у извођењу Јоване Радовановић (клавир), Александре Милановић (виолина) и Миодрага Ђорђевића (хармоника). Присутни ће имати прилику да стекну увид у синтезу различитих уметничких делатности, у интердисциплинарно, интермедијско и компаративно истраживање на тему феноменологије простора и виртуелности, у неуобичајен приступ компоновању музичког дела, његовог извођења и креирање анимације. 
Осим учесника у пројекту, публици ће се обратити и представници Универзитета у Крагујевцу и  Центра за научно истраживачки рад  САНУ. Пројекат је подржан и од стране СОКОЈ-а, а град Крагујевац допринео је у значајној мери реализацији овог пројекта обезбеђивањем дела средстава за његово суфинансирање. Помоћ у реализацији су пружили и Универзитетска галерија, СКЦ Крагујевац и други пријатељи. 
Улаз на догађај је слободан!
Plakat stampa 2 page 0001

Министарство просвете, науке и технолошког развоја расписало је конкурсе за студентске стипендије, кредите, стипендије за надарене студенте и за студенте који се образују за недостајућа занимања. Пријаве на конкурс за студенте су од 3. до 31. октобра 2022. године.

Конкурс за студентски кредит МПНТР: https://mpn.gov.rs/…/KONKURSI-studentski-krediti-2022-2023-…

Конкурс за судентску стипендију МПНТР: https://mpn.gov.rs/…/KONKURSI-studentske-stipendije-2022-20…

Конкурс за изизетно надарене студенте МПНТР: https://mpn.gov.rs/…/Konkurs-stipendije-izuzetno-nadareni-2…

Стипендија за студенте који се образују за недостајућа занимања МПНТР: https://mpn.gov.rs/…/Konkurs-stipendije-nedostajuca-zaniman…

 

Извор: веб-сајт Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије

Центар за студије сећања при Универзитету у Крагујевцу и академске 2022/2023. године организује курсеве у оквиру програма Студија Холокауста.

Позивамо студенте различитих профила основних, мастер и докторских академских студија Универзитета у Крагујевцу да у академској 2022/2023. години искористе ову значајну прилику и да, у организацији Центра за студије сећања, похађају бесплатне курсеве у оквиру Студија Холокауста.

Предавања се одржавају у просторијама Универзитета у Крагујевцу, а за студенте који не буду у могућности да физички присуствују, приступ предавањима биће омогућен путем конференцијских алата. У зависности од епидемиолошке ситуације, постоји могућност преласка на онлајн режим рада.
Курсеви који су понуђени у оквиру Студија Холокауста пружају студентима теоријске и емпиријске увиде у суштине и недостатке културних политика у домену културе сећања и политика заборава, дајући им могућност да развију критичко мишљење, аналитичке вештине, те вештине заговарања и писања препорука. Студенти ће добити могућност да дискутују различите концепте студија Холокауста и студија сећања, и да сами развију своје идеје за нове политике и праксе културних и едукативних установа (музеја, места сећања, школских установа, јавних комеморација, итд.) Посебно ће бити у центру пажње начин памћења локалне заједнице и њени инструменти медијације, укључујући и дигитално сећање. Овако конципиране студије постојале би као такве први пут у Србији, а од несумњивог је значаја што се оне покрећу у Крагујевцу јер оваквом делатношћу Крагујевац се са својом историјом у двадесетом веку мапира као место сећања.
Студентима који буду похађали курсеве, остварени резултати ће сходно Правилнику о вредновању ваннаставних активности студената бити унети у додатку дипломи под ознаком Центра за студије сећања. Студенти добијају сертификате Центра о одслушаним/положеним испитима, тј. курсевима на крају сваког семестра.

Сви заинтересовани студенти могу да се пријаве за курсеве преко google упитника.

Студенти се могу пријавити на све курсеве који их интересују – нема ограничења у броју, али молимо студенте да се пријаве за курсеве које ће и слушати како бисмо оптимално организовали наставу.

Предавања почињу у интервалу од прве недеље до треће недеље октобра месеца – могуће је и накнадно пријављивање. 

За сва питања можете писати на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Више информација о програму курса можете погледати на  линку.

 

Током четвртог концерта који се организује вечерас 7. 9. 2022. године у 20.00 сати на овогодишњој Универзитетској летњој сцени, крагујевачкој публици ће се представити уметници Мина Цветковић (флаута)Марко Марковић (обоа), Филип Томић (виолончело) и Горана Ћургус (харфа) и представити програм сачињен од дела домаћих и страних композитора.

 plakat 1 min 1 1 1

 Програм концерта:

• Франц Јозеф Хајдн: Лондонски трио бр. 1 у Це-дуру Hob. IV за флауту, обоу и виолончело Аllegro moderato; Andante; Finale Vivace

• Жак Ибер: Два интерлудија за флауту, обоу и харфу  Andante expressivo; Allegro vivo

• Дејан Деспић: Медитација на стару народну песму, оп. 108 за обоу и харфу

• Исидора Жебељан: Фелисија за флауту и харфу

• Исидора Жебељан: Чудо у Шаргану песма за обоу и харфу

• Анселм Вине: Трио серенада за флауту, обоу и харфу  Romance (Andante); Intermezzo (Allegretto); Villanelle (Allegro)

• Андре Жоливе: Мизет из Литургијске свите за обоу, виолончело и харфу

 

Улаз је слободан за све програме на Универзитетској летњој сцени.

У случају лоших временских услова, програм ће бити реализован у простору Универзитетске галерије.