Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Обавештавамо запослене и студенте да Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу због празника неће радити од 31. 12. 2022. године до 08 .01. 2023. године. Први радни дан је понедељак 09. 01. 2023. године.

 

Филолошко-уметнички факултет вам жели срећне новогодишње и божићне празнике!

 

C3 1   C2a 1

Аутор: Сузана Васић

Са задовољством вас позивамо да, у среду 28. децембра 2022. године, у 18 часова, у Кући Ђуре Јакшића, присуствујете концерту студената Катедре за гудачке инструменте. Наступају студенти из класа наставника: мр Саше Мирковића, редовног професора, др ум. Наташе Петровић, редовног професора, мр Милутина Младеновића, редовног професора, мр Срђана Стошића, редовног професора, мр Јелене Роквић, ванредног професора и мр Александре Милановић, доцента.

Клавирски сарадници: Јелена Ивановић, самостални уметнички сарадник, др ум. Сања Четровић, уметнички сарадник и Невена Глигорић, виши уметнички сарадник.

Добро дошли!

 

 28 12 2022 1

Министарство науке, технолошког развоја и иновација позива талентоване младе истраживаче – студенте докторских академских студија за укључивање у научноистраживачки рад у акредитованим научноистраживачким организацијама чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина односно јединица локалне самоуправе као и Српска академија наука и уметности и институти чији је она оснивач.

На овај позив пријављују се млади истраживачи који имају титулу дипломирани-мастер и први пут уписану прву годину докторских академских студија за школску 2022/2023. годину на акредитованој високошколској установи у Републици Србији.

Кроз овај позив укључиће се до 300 младих истраживача, од ког броја ће се до 15 младих истраживача из области уметности укључити у акредитоване научноистраживачке организације из области уметности.

Текст Позива са обрасцем Пријаве  преузимају се на сајту Министарства: https://nitra.gov.rs/, у којима су наведени услови учешћа, начин пријаве, као и потребна документација.

 

Рок за подношење пријаве је 17. јануар 2023. године.

У петак 23.12.2022. године са почетком од 20 часова у Kњажевско-српском театру у Крагујевцу, а у оквиру пројекта Радомир Томић - парадигма културног живота Србије: извођачко-уметнички, образовни и педагошки залог за будућност, Филолошко-уметнички факултет позива све на свечаност поводом обележавања јубиларног седамдесетог рођендана уваженог професора, у знак захвалности за његов дугогодишњи уметнички и педагошки рад.

У оквиру свечаности биће представљен зборник радова професорових колега и пријатеља, приказан документарни видео-снимак о професору и премијерно изведен концерт за хармонику и гудачки оркестар „Конак“ композитора Светислава Божића специјално написан за ову прилику. Концерт ће извести реномирани акордеониста Владимир Благојевић и Градски камерни оркестар „Шлезингер“, под диригентском палицом истакнутог Ивана Марковића.

Пројекат су подржали град Крагујевац и СОКОЈ из Фонда за културна давања.

Добро дошли!

Radomir Tomic

Имамо посебну част и задовољство да вас позовемо на концерт под називом „Рефрени Војина Комадине – обележавање 25 година од смрти композитора“. 

Након успешних концерата одржаних у Београду и Источном Сарајеву, концерт ће бити одржан и у Крагујевцу.

У суботу, 24. децембра, са почетком у 20 часова, у Свечаној сали Прве крагујевачке гимназије, ансамбл Метаморфозис са Нином Мартиновић у улози наратора и солистима Анетом Илић (сопран), Васом Стајкићем (баритон), Владимиром Глиготићем (клавир), Бартоломејом Станковићем (клавир), Александром Ружичићем (флаута и фрула), Зораном Комадином (удараљке и електроника) и Сашом Мирковићем (виола и гусле) извешће дела из различитих стваралачких фаза Војина Комадине.

На програму концерта наћи ће се нека од његових најзначајнијих дела, попут Другог концерта за клавир и гудачки оркестар, као и композиције писане за разноврсне камерне саставе, у којима је композитор правио занимљиве комбинације инструмената. Посебно место у програму заузеће дело Смрт мајке Југовића, компоновано 1973. године за рецитатора, сопран, баритон, магнетофонску траку и групу инструмената. Дело је од саме премијере наишло на изузетно позитивне критике слушалаца и стручне јавности, а недуго након премијерног извођења дело је уврштено међу 10 најбољих композиција на УНЕСКО Фестивалу звука у Паризу.

Војин Комадина, један од наших најзначајнијих композитора друге половине 20. века, још за живота оставио је дубок траг и заузео истакнуто место у нашој музичкој баштини. Током четири деценије дугог стваралачког периода, кроз четири стваралачке фазе оставио је бројна музичко-сценска, оркестарска, концерта и велика вокално-инструментална дела, значајан број дела камерне и солистичке музике, као и музике за децу, која је такође у великој мери била заступљена у опусу композитора.
Поред композиторског, значајан је и његов ангажман у бројним културно-образовним институцијама и струковним асоцијацијама, од којих се посебно издвајају учешће у оснивању Универзитета Српско Сарајево (данашњи Универзитет у Источном Сарајеву) и Музичке академије на том универзитету, као и оснивању САНУ Републике Српске, а значајан допринос оставио је и као председник СОКОЈ-а, а затим секретар председништва СОКОЈ-а.

Концерт се одржава у оквиру међународног пројекта Рефрени Војина Комадине – обележавање 25 година од смрти композитора, у организацији Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу, уз подршку Града Крагујевца.
Улаз је слободан.

Добро дошли!

KomadinaPoster

Универзитет у Крагујевцу, у жељи да студентима и запосленима који имају иновативне идеје и заинтересовани су за покретање сопственог стартапа представи доступне видове стручне и финансијске подршке, организује представљање Raising Starts  програмa подршке стартаповима, у среду 21. децембра са почетком у 11.00 часова у Свечаној сали Ректората.

Raising Starts  програм пружа подршку стартаповима већ у најранијој фази развоја иновација, чак и уколико је иновација још на нивоу идеје и омогућава им да своју идеју сагледају, потврде и даље развијају. 

Програм обезбеђује серију обука, менторских сесија прилагођених специфичним потребама стартапа, као и финансијску подршку за развој прототипа или производа са минималним функционалностима (тзв. MVP-a) који може да се тестира на тржишту. Од ове године висина гранта повећана је на до 20.000 CHF бесповратно (без учешћа у equity-ју).

За све заинтересоване представљање програма је прилика да се упознају ближе са програмом, начином пријаве и доступним видовима подршке, као и да добију одговоре на сва питања.

Сви заинтересовани своје присуство представљању програма могу потврдити попуњавањем следећег формулара.

Поштоване колегинице и колеге,
Обавештавамо вас да је школа Друга крагујевачка гимназија закључана. 
Службе које се налазе у просторијама Друге крагујевачке гимназије обављаће послове са странкама у измењеном режиму 15. 12. 2022. године.
Уколико су вам потребне службе, са њима можете контактирати имејлом. 
Архива: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Служба за опште и правне послове: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Кабинет декана: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Служба за финансијско-материјалне послове: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Служба за издавачко-информатичку делатност: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Централна CEEPUS канцеларија у координацији са Националним CEEPUS канцеларијама земаља учесница програма отворила је позив за пријаву мрежа које
ће бити активне у 2023/24. години.
Јавни позив за пријаву CEEPUS мрежа је отворен до 15. јануара 2023. године, а све установе које у програму учествују морају да приложе нов Letter of Intent.
CEEPUS мреже се одобравају на период од једне академске године, а мреже које су биле активне у претходном периоду потребно је да се пријаве поново, односно да продуже свој рад.
Јавни позив је отворен и за оне установе које по први пут желе да узму учешће у програму, а у том случају, заинтересоване установе имају могућност да се прикључе већ постојећој или формирају нову мрежу, за шта је пожељно претходно искуство и учешће високошколске установе у програму. У CEEPUS мрежама могу учествовати и уже организационе јединице високошколске установе (до нивоа департмана, катедре), а право учешћа у CEEPUS програму имају високошколске установе чији је оснивач Р. Србија.
Мреже формирају најмање три високошколске установе из најмање три земље учеснице програма. Приликом формирања мреже једна установа има улогу
координатора читаве мреже и та установа је задужена за подношење пријаве и, у случају да мрежа буде одобрена, будућу координацију рада мреже, док остале учеснице имају улогу партнера. Свака установа која учествује у раду мреже има свог представника тзв. локалну контакт особу, која је задужена за спровођње CEEPUS активности на тој високошколској установи.
Комплетан текст Јавног позива можете погледати на сајту Фондације Темпус.

Ceepus водич за конкурс 2023/24. можете погледати овде.

Све високошколске установе које учествују у мрежама које су активне у текућој академској години (било да су у улози координатора читаве мреже, било да су у улози партнера), током процеса пријаве мрежа за академску 2023/24. годину, морају приложити нов Letter of Intent.
Чланице Универзитета у Крагујевцу које желе да поднесу пријаву за нову мрежу (у својству координатора мреже) треба да на мејл Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. доставе допис
упућен ректору Универзитета у Крагујевцу са молбом за пружање подршке оснивању нове мреже (кратак опис мреже и циљева сарадње и предлог координатора мреже, из редова академског кадра).

За сва питања у вези са CEEPUS програмом обратити се путем мејла Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..

Универзитет у Крагујевцу и ове године део је програма Студентске стручна праксе у јавној управи, који спроводи Министарство државне управе и локалне самоуправе, а у оквиру кога студенти првог и другог нивоа студија имају прилику да похађају праксу у државним органима.

За студенте Универзитета у Крагујевцу доступно је укупно 43 места за обављање праксе у оквиру 7 државних органа; највећи број места доступан је за похађање праксе у Градској управи Града Крагујевца, затим у Министарству државне управе и локалне самоуправе, Управи царина, Градским управама у Смедереву, Ужицу и Краљеву и Рашком управном округу.

Доступан број места по факултетима:

  1. Правни факултет - 18
  2. Економски факултет - 11
  3. Факултет инжењерских наука - 5
  4. Факултет техничких наука - 3
  5. Филолошко-уметнички факултет - 2
  6. Факултет за машинство и грађевинарство - 2
  7. Природно-математички факултет - 1
  8. Агрономски факултет - 1

Универзитет у Крагујевцу, у сарадњи са ментором са високошколске институције, спроводи процес селекције и избора студената за похађање стручне праксе у складу са доступним бројем места, а на основу оствареног академског успеха и броја положених испита.

Tекст конкурса за пријаву студената

Пријавни формулар

Преглед доступног броја места