Владимир Ранковић

Шеф Одсека

Владимир Ранковић, редовни професор
Телефон: +381 (0)34 366-823

Катедре на Одсеку за примењене и ликовне уметности

Студијски програми на Одсеку за примењене и ликовне уметности

Примењене уметности, суштински везане за уметничке вештине и знања, непосредно учествују у развијању квалитета културног живота и индустријске производње. У Крагујевцу, који је одувек био познат као индустријски град, град радника и фабрика, привредне али и културне потребе тржишта условиле су неопходност успешних решења савременог дизајна, који обезбеђује производима конкурентност, али и развијање ликовног укуса градске средине, што је омогућ ило примењеним уметницима да потврде и развијају свој таленат. То је био један од разлога што је 2002. године основан Одсек за примењену уметност Филолошко-уметничког факултета у Универзитета Крагујевцу, који је свој рад прво започео као Одсек за графички дизајн. Данас, петнаест година касније, он је прерастао потребе једног студијског програма и, под називом Одсек за примењену и ликовну уметност, делује са тридесетак наставника и сарадника који реализују основне и мастер академске студије Графички дизајн, Зидно сликарство и Унутрашња архитектура. Од академске 2017/2018. године на Одсеку за примењену и ликовну уметност се реализују реакредитовани студијски програми Графички дизајн са модулима Графика књиге и Визуелне комуникације, и Ликовне уметности са модулима Сликарство и Графика.

Данас се на студијским групама Одсека за примењену уметност образују савремени стручњаци, оспособљени за самосталан уметнички, уметничко-истраживачки и педагошки рад. Програмски садржај студијског програма Графички дизајн обухвата знања и вештине које омогућавају студенту да прати актуелну трансформацију стандарда дизајна на савременом тржишту, оспособљавајући га за самосталан креативан рад и сарадњу са стручњацима различитих профила и институција. На студијској групи за Ликовне уметности се, у технолошком смислу, поред класичног штафелајног сликарства, посебна пажња посвећује зидним сликарским техникама (фреско, фреско-секо, мозаик, иконопис и др.), са циљем да савладавањем естетско-функционалних вредности зидног сликарства студенти стекну професионалне способности у овладавању и презентовању потребних професионалних вештина и знања. На студијској групи за Унутрашњу архитектуру студенти се профилишу за самостално пројектовање унутрашњих простора и архитектонских склопова различитих намена уз наглашену оријентацију ка ликовној феноменологији простора, кроз архитектонски поступак и језик, усаглашен са техничко-функционално архитектонским законитостима.

Живот Одсека за примењену уметност покренуо је успавану креативност града Крагујевца. Значајно је подигнута граница ликовног укуса, а публика преко студената овог Одсека има прилику да види, сазна и ужива у радовима ликовне и примењене уметности какви се могу видети и у великим центрима ван земље. Комуникација на локалном нивоу, са срединама које гравитирају Крагујевцу, омогућава размену креативних идеја. Почевши од „највеће изложбе у граду“, што је годишња изложба студената у просторијама факултета, до представљања и ревијалних изложби професора и сарадника факултета кроз одређене изложбене активности, групног и индивидуалног карактера, доприносе угледу факултета и града. Самосталне изложбе су редовна излагачка делатност, а ангажовање студената на ликовним радионицама, студентским колонијама и изложбама увек, по правилу, донесе по неку награду Одсеку за примењену уметност.
Зато: погледајте око себе, завирите у област ликовних и примењених уметности и схватићете да су Крагујевац и ФИЛУМ – свет.