Центар за студије сећања Универзитета у Крагујевцу поводом обележавања Међународног дана сећања на жртве Холокауста, а у оквиру програма Студије Холокауста организује предавање „Како памтимо Холокауст у Србији“, 26.01.2024. године у Студентском културном центру са почетком у 19.00 часова.

Предавач: др Олга Манојловић Пинтар, Институт за новију историју Србије

Ове године Србија обележава осам деценија од завршетка Другог светског рата. У том дугом периоду, сећање на ратне жртве је представљало једну од кључних тачака политике историје и важан репер културе сећања – како југословенске социјалистичке заједнице, тако и савременог српског друштва. Сећање на страдање Јевреја је, у том контексту, увек одражавало али неретко и усмеравало културне токове и политичка дешавања и консеквентно утицало на идеолошке оквире и вредносне садржаје. Предавање ће указати на кључне преносиоце сећања на Холокауст у Србији од 1944/45. године до данашњег дана – на јеврејске општине, удружења бораца Народно-ослободилачког рата и удружења логораша који су преживели рат као и на научна истраживања и уметничка промишљања која су била фокусирана на феномен сећања, односно заборава злочина Холокауста.

holokaust u srbiji