У Свечаној сали Прве крагујевачке гимназије, у периоду 16 - 23. новембра 2022. године, са почетком од 20 часова одржаће се Интернационални фестивал уметника хармонике.

Интернационални фестивал уметника хармонике спада у ред највећих светских фестивала хармоникаша  који се баве „класичном“ хармоником. Јединствен је по своме програму не само у Србији, већ и у овом делу Европе.

Фестивал је основан 1988. године, у време када је проф. Радомир Томић почео да формира крагујевачку школу за хармонику. Један од  основних мотива оснивања био је да се Крагујевац, као средина, упозна са достигнућима класичне хармонике у свету  и да се на тај начин хармоника афирмише у другачијем светлу, до тада уобичајеном код нас, као и да добије подршку шире друштвене заједнице за започете активности. Од тада Крагујевац је постао светски препознатљив центар за хармонику и у њему се формирао веома широј круг љубитеља и поштовалаца  управо класичне хармонике. Управо тај круг љубитеља и поштоваоца класичне хармонике, захваљујући Фестивалу има могућност да буде у жижи савремених достигнућа у свету класичне хармонике.

Концерти који се током Фестивала одржавају у једној од најбољих концертних сала у Србији свакако предствљају допринос не само концертном животу једног великог привредног, универзитетског и културног центра, какав је Крагујевац, већ афирмишу у пуном сјају достигнућа крагујевачке музичке школе и Филолошко-уметничког факултета, чији одсеци за хармонику уживају светски углед.

О благотворном утицају овог Фестивала, који ће се одржати по 30. пут, на развој хармонике у Крагујевцу и Србији најбоље говоре резултати крагујевачких хармоникаша на највећим светским такмичењима. Ове године на СВЕТСКОМ КУПУ у Швајцарској студент ФИЛУМ-а. Драгослав Васиљевић победио је у сениорској конкуренцији.

Plakat 30 INTERNACIONALNI FESTIVAL HARMONIKE 2022 2 1 1