Организација Миксер са поносом најављује ново издање регионалног конкурса Young Balkan Designers 2022 и позива младе дизајнере региона и друге креативце до 35 година старости да, од 8. децембра 2021. до 20. јануара 2022, пријаве своја решења као одговор на овогодишињу тему ,,Life Hacks”.
Позив важи за појединце и тимове из следећих земаља: Албанија, Аустрија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Грчка, Мађарска, Македонија, Црна Гора, Румунија, Словенија, Србија и Турска. Сваки учесник може да пријави више пројеката попуњавањем нове електронске пријаве.
Конкурсом се трага за домишљатим и духовитим дизајнерским решењима, пројектима, предметима, концептима, услугама, сценаријима и изумима који доприносе здравом и одрживом начину живота и благостању корисника, и покрећу разговор о алтернативним ,,дизајнерским пречицама” (хаковима) ка квалитетнијем свакодневном животу: код куће, у школи или на послу, у јавности, у нашим интимним и заједничким просторима, урбаним и руралним срединама, у нашем физичком и дигиталном окружењу.
Овај конкурс охрабрује младе ствараоце да размишљају ван ограничења масовне, индустријске производње и отворе пут ка самоодрживим, једноставним и приступачним персонализованим решењима која поспешују инклузивност и једнакост пружањем избора и флексибилности за потребе различитих корисника и инспиришу чланове породица, тимова и заједница да развију и одрже здрав животни стил, удружују се и међусобно помажу.

Дизајнери могу доставити иновативна решења за намештај, осветљење, елементе ентеријера, предмете за свакодневну употребу, иновације урбаног баштованства, дидактичке играчке и алате, аксесоаре, канцеларијски материјал, школску опрему, кућни прибор, текстил, заштитну опрему, модну одећу, иновативне и еколошке материјале и поступке; урбане сервисе, дизајнерске услуге; дигитална решења за унапређивање свакодневног живота; иновативни дизајн и сценарије производње који нуде економски и социјално одржива решења за локалне проблеме, како у урбаним, тако и у руралним срединама.
Предложени пројекти не би требало нужно да имају амбицију да „оставе траг“, већ да покушају да редукују карбонски отисак, укључе промишљања о принципима кружне економије, примеме локалне вештине и ресурсе, и укључе локалне актере у решавање проблема и производњу, стварајуц́и позитиван еколошки, економски, културни и друштвени утицај.

Изабране победнике такмичења Young Balkan Designers 2022 очекује награда у виду учешћа на међународној смотри талената ,,Salone Satellite” на најистакнутијем светском дизајнерском догађају - Међународном сајму намештаја у Милану 2022, који се после две године одлагања због пандемије одржава од 5. до 10. априла 2022. После светске премијере награђени радови биће представљени домаћој и регионалној публици у Београду почетком октобра 2022, на Миксер фестивалу, једном од најзначајнијих регионалних фестивала креативности и друштвених иновација.

Више информација

Конкурс: https://ybd.mikser.rs/