Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram
  • Otvorena vrata
  • Upis na Osnovne akademske studije 2024/25.
  • Koncertna sezona FILUM-a 2023/24.

У Универзитетској галерији у Крагујевцу, у четвртак 16. новембра 2017. године у 19 часова, свечано ће бити отворена изложба Уметничке збирке Српске академије наука и уметности „Уметничка збирка САНУ – Ликовни уметници академици”, поводом 175 година од оснивања САНУ.

Српска академија наука и уметности, поводом јубилеја – 175 година постојања, кроз изложбу „Уметничка збирка САНУ – Ликовни уметници академици” у Универзитетској галерији у Крагујевцу, представља део своје богате збирке уметничких дела. Од оснивања Друштва српске словесности 1841, а касније преко Српског ученог друштва, Краљевске академије, до данашње Српске академије наука и уметности, прикупљана су уметничка дела на различите начине: откупима, донацијама добротвора, поклонима уметника академика.

Крајем шездесетих година 20. века дефинисана је Уметничка збирка САНУ. Збирка поседује дела ликовних уметности у различитим техникама. Заступљене су слике, темпере, пастели, цртежи, графике, а такође и скулптуре изведене у камену, бронзи, дрвету. У Уметничкој збирци налазе се дела створена у различитим временима: од графике манастира Хопово из средине 18. века до радова активних чланова Ликовно-музичког одељења. Јавност је први пут видела дела из Уметничке збирке 1982. године у реконструисаном и обновљеном галеријском простору САНУ. Од тада је Уметничка збирка редовно представљана, а 2011. године изложене радове пратио је први каталог Академијине колекције.
Изложба „Уметничка збирка САНУ – Ликовни уметници академици”, коју чини 50 одабраних дела, намењена је првенствено музејима и галеријама широм Србије како би се посетиоци упознали не само са једним делом Уметничке збирке већ и стекли увид у критеријуме којима је, током скоро два века, формирана колекција.
Овом изложбом и каталогом, у коме се репродукују одабрани радови сликара и вајара чланова САНУ од оснивања до данас, Српска академија наука и уметности жели да ода признање и искаже захвалност бројним дародавцима заслужним за формирање њеног данас богатог фонда, да подсети на задужбинаре с краја 19. и почетка 20. века, на дародавце-љубитеље уметности, али и на саме уметнике-академике који су својим даровима и донацијама, који пристижу и данас, основали Уметничку збирку САНУ.
Поред Академијине колекције уметничких дела, изложба „Уметничка збирка САНУ – Ликовни уметници академици” учиниће приступачним најширој јавности и део репрезентативног ентеријера палате Српске академије наука и уметности, али и самог живота и рада ове значајне институције, која постоји готово два столећа.
Изложбу ће отворити потпредседник САНУ за природне науке, Зоран В. Поповић.
Изложба у Универзитетској галерији у Крагујевцу биће отворена до 16. децембра 2017. године.

Aмеричка привредна комора у Србији објавила је конкурс за нову генерацију једногодишњег програма AmChamps – Млади лидери промена, који је намењен студентима Универзитета у Србији.
AmChamps 2018 ће окупити укупно 40 одабраних учесника – 20 студента и 20 младих менаџера. Студенти су на III или IV години основних студија или на постдипломским студијама државних факултета из Србије и не старији од 25 година. Представници AmChamps компанија чланица су успешни млади менаџери, не старији од 35 година.
На почетку програма, на посебном догађају брзог упознавања, учесници ће бити спојени у парове (један студент и један млади менаџер), а током читавог трајања програма њихов заједнички рад се прати и оцењује.
Програм се састоји из три дела: Учење и такмичење (редовни део), Студија случаја (полуфинале) и Пројектни задатак (финале). Редовни део чини серија предавања, радионица и ваннаставних активности током којих полазници стичу нова знања, усавршавају пословне вештине, стимулишу креативно размишљање и самопоуздање, а паралелно, кроз рад у паровима, развијају менторство и лидерство. Десет најбољих парова добија задатак да током лета спреми студију случаја, коју обезбеђује компанија Coca-Cola Hellenic и свој рад представи на полуфиналном догађају у септембру. Три пара која најбоље припреме и представе студију случаја улазе у финале. Пар који најбоље осмисли, припреми и представи свој пројекат, по оцени ментора, биће проглашен победником програма.
Финалисти добијају вредне награде. Кад је у питању победнички пар, менаџер добија пуну стипендија Универзитета Sheffield за похађање Executive MBA програма, а студент пуну стипендију Универзитета Sheffield за мастер студије у Солуну. Друга два менаџера добијају половичне стипендије за Executive MBA, а друга два студента половичне стипендије за мастер.
Студенти који желе да се пријаве за AmChamps 2018 могу послати свој CV и мотивационо писмо или видео на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. најкасније до 30. 11. 2017.
Менаџери чија је компанија чланица AmChamps-a могу се консултовати са својим HR-ом и директором о могућностима учешћа у програму.
За додатне информације контактирати са AmChamps тимом путем мејла Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..

rsz amchamps poster a4 lowres srb page 001

 

Зборници радова са XI Међународног научног скупа Српски језик, књижевност, уметност у издању Филолошко-уметничког факултета изашли су из штампе у петак, 27. 10. 2017.
Три зборника међународног значаја (М14) обухватају рецензиране и прихваћене радове који прате теме књижевнокултуролошког дела скупа: Тишина, лингвистичког: (Српски) језик у комуникативној функцији, музиколошког дела скупа и дела о примењеној и ликовној уметности: Савремена музика између тишине и звука, Архитектура у комуникативном дискурсу, Балкан – место сусрета култура и уметности.
На следећем линку зборници могу бити преузети у електронском формату.

 

На Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу 27–28. октобра 2017. традиционално је одржан XII Међународни научни скуп Српски језик, књижевност, уметност.

Отварање Научног скупа уприличено је у Свечаној сали Ректората Универзитета у Крагујевцу у петак, 27. октобра. Отварању су присуствовали проф. др Драган Бошковић, проректор за науку Универзитета, проф. Радомир Томић, декан Факултета, проф. др Никола Бубања, продекан за науку Факултета, као и други истакнути професори из области хуманистичких наука. Том приликом представљена су и три тематска зборника радова са прошлогодишњег, XI Међународни научни скуп, које Факултет публикује уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
На Пленарној седници учествовали су Кристијан Пуеш (Париз) рефератом „Фердинанд де Сосир, семиотички предмет у историји лингвистике”, Саша Радојчић (Београд) рефератом „Историјски контекст ранопротестантске херменеутике” и Срђан В. Тепарић (Београд) рефератом „Однос граматике и значења у аналитичком сагледавању музике – веза структурализма и семантике”.
На Научном скупу учествовало је око стотину четрдесет учесника из земље и иностранства, који су кроз петнаестоминутна излагања упознали присутне са својим научним интересовањима и усмерењима у области лингвистике, литературе, музике, културологије, примењене и ликовне уметности.
Тема књижевнокултуролошког дела скупа била је Протестантизам: књижевност, култура. У оквиру лингвистичког дела скупа учесници су излагали реферате на тему Курс опште лингвистике, док је тема музичко-теоријског дела скупа била Музика знакова – знакови у музици, а у области примењене и ликовне уметности учесници су окупљени око теме Уметност у простору.
На затварању скупа још једном је установљено да Међународни научни скуп Српски језик, књижевност, уметност представља значајно место размене савремених научних достигнућа, али и да покреће актуелне теме у области хуманистичких наука, као што су, у овом случају, питања рађања антропоцентризма, савремене херменеутике, модернизма, утемељења модерне лингвистике, структурализма и постструктурализма, као и веза језичког и књижевног структурализма са структурализмом других наука.

 

IMG 9655

IMG 9759

IMG 9676

IMG 9649 1IMG 9650IMG 9636

На Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу отворен је XII Међународни научни скуп Српски језик, књижевност, уметност, који ће се одржавати 27. и 28. октобра.
Научни скуп, који ове године окупља стотину четрдесет учесника са домаћих и европских универзитета, отворио је декан Факултета Радомир Томић и проректор за науку Универзитета у Крагујевцу Драган Бошковић. На отварању су представљени зборници са прошлогодишњег, XI Међународног научног скупа, као сведочанство о значају учешћа и сусрета истакнутих научних истраживача на научном скупу који организује Филолошко-уметнички факултет.
Са општим усмерењем на разматрање питања структурализма и протестантизма у књижевности, уметности, култури, XII Међународни научни скуп обухвата четири области: лингвистички део скупа са темом Курс опште лингвистике; књижевнокултуролошки са темом Протестантизам: књижевност, култура; музиколошки са темом Музика знакова – знакови у музици и примењена и ликовна уметност са темом Уметност у простору.

rsz img 9763