Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Радионица НишРадионица Београд

У оквиру пројекта Примена вештачке интелигенције и машинског учења у аутоматском рашчитавању старог српског писаног и штампаног наслеђа финансираног од Министарства културе Републике Србије проф. др Владимир Поломац одржао је циклус радионица у Крагујевцу, Београду, Новом Саду и Нишу.

Радионица у Крагујевцу одржана је 23. маја у сарадњи са Универзитетском библиотеком. Присутни су били запослени у Универзитетској библиотеци, Народној библиотеци „Вук Караџић“ из Крагујевца, Историјском архиву Шумадије, као и наставници, истраживачи и студенти ФИЛУМ-а.

Радионица у Београду одржана је 24. маја у Народној библиотеци Србије. Присустни су били запослени из Народне библиотеке Србије (Археографско одељење, Одељење за дигитализацију), из Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“, као и истраживачи са Филолошког факултета у Београду.

У Новом Саду одржане су две радионице: 27. маја у Библиотеци Матице српске за библиотекаре, а 28. маја на Филозофском факултету за наставнике, истраживаче и студенте са Одсека за српски језик и лингвистику и Одсека за српску књижевност.

Последња радионица одржана је 30. маја у Универзитетској библиотеци „Никола Тесла“. Полазници су били запослени у библиотеци, као и наставници, истраживачи и студенти Филозофског факултета у Нишу.

 

Ускоковић

Поводом 140 година од рођења књижевника Милутина Ускоковића, у Ужицу је 3. и 4. јуна 2024. године одржан научни скуп „Књижевно дело Милутина Ускоковића”. Организатори скупа били су Народна библиотека и Педагошки факултет (обе институције из Ужица). Поменути јубилеј био је повод да се стваралаштво овог писца сагледа у светлу нових интерпретативних приступа.

На скупу су учествовали наставници ФИЛУМ-а (Катедра за српски језик, Катедра за књижевност): проф. др Милка Николић (назив реферата:  „О идиолекту Милутина Ускоковића из лингвистичке и стилистичке перспективе“), као и доц. др Ђорђе Радовановић (назив реферата: „Од Ускоковићевих дошљака до Андрићевих апатрида – обескорењеност и (са)знање у прози Милутна Ускоковића”).

Детаљније информације о скупу могу се видети на сајту Народне библиотеке из Ужица: https://www.biblioteka-uzice.rs/2024/06/04/uskokovic-u-eri-kulture/

Вукова задужбинаУ понедељак 13. маја 2024. године у Београду у оквиру Трибине Вукове задужбине представљен је међународни билатерални пројекат Креирање AI модела за аутоматску обраду српских средњовековних рукописа који заједнички реализују Катедра за српски језик ФИЛУМ-а и Институт за славистику Универзитета у Фрајбургу (Немачка). Пројекат је представио проф. др Владимир Поломац, руководилац српског дела пројектног тима. Детаљан извештај са трибине налази се на интернет презентацији Вукове задужбине.

 

Центар ССЈ на Еразмус недељи ФОТО 1

 

И ове године Центар за српски као страни језик учествује на „Међународној недељи”, коју организује Одељење за  међународну сарадњу Универзитета у Крагујевцу, а која је предвиђена за период од 27. до 31. маја 2024. године.

Мирјана Обрадовић, дугогодишња сарадница Центра за српски као страни језик успешно је одржала 28. маја у крагујевачком СКЦ-у кратки курс српског језика (Serbian language crash cours).

Учесници су били из Румуније, Бугарске, Шведске, Турске, Албаније, Алжира, Египта, Узбекистана, Јордана и Таџикистана.

Андрићград

У Андрићевом институту у Андрићграду 10. и 11. маја 2024. године одржан је научни скуп Брат и/или сестра у српском језику, књижевности у култури. Скуп је окупио двадесет научника и Србије и Републике Српске који су разматрали различите аспекте лексема брат и сестра у српском језику са аспекта лингвистике, науке о књижевности и културологије. На скупу су учествовали и наставници Катедре за српски језик ФИЛУМ-а: проф. др Милош Ковачевић са рефератом Сестре Растка Петровића у роману Лауре Барне, као и проф. др Сања Ђуровић са рефератом Деривациона гнезда именица БРАТ и СЕСТРА (творбено-семантичка анализа).