Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram
  • Upis na Osnovne akademske studije 2024/25.
  • Godisnja izlozba Odseka za primenjenu i likovnu umetnost
  • Koncertna sezona FILUM-a 2023/24.

Добитник Дисове награде за 2022. годину је савремени песник и професор српске књижевности Драган Бошковић. 

Жири за доделу Дисове награде у саставу: Саша Радојчић, Марко Аврамовић и Михајло Пантић (председник), након две електронске седнице одржане 28. фебруара и 10. марта, једногласно је донео одлуку да Дисову награду за 2022. годину додели савременом српском песнику Драгану Бошковићу. 

У саопштењу се наводи следеће:  

Бошковић је аутор поетског опуса који у контексту савремене српске поезије стоји као издвојено, до извесне мере апартно стваралачко поље, при чему се аналогија са Дисовим местом у контексту песништва српске модерне сасвим природно намеће. Ако је Дис почетком прошлог столећа, као и други европски и српски песници, али на њему својствен, непоновљив начин, окренуо поглед према несазнатљивим висинама, слично томе је, у свом кључу, почетком новог века учинио и Драган Бошковић.

С тим да је метафизичка линија певања, која је у Дисовим стиховима оличена фигуром човековог „пада у живот”, у Бошковићевом песмама постала израженија сталним позивањем на библијску симболику, посебно на Богородицу. Бошковићева Богородица, међутим, не мора нужно бити читана у религијском кључу (мада се ни таква могућност не пориче), већ и као извориште универзалног, екстатичним и еуфоричним стиховима наглашеног, афирмативног животног принципа, песниковим речима „кад човек јесте и Бог јесте”.

Реторички разобручена, врло ритмична, асоцијативно безобална, Бошковићева поезија настаје мимо формалних конвенција, следом модела поетског колажа који обједињује и на парадоксалан начин хармонизује наизглед врло удаљене, рекло би се чак диспаратне крхотине пост-постмодерног света у доба пост-пост истине.

Она, међутим, у тој наизгледној распршености предметности, али и самог песничког субјекта који говори свестан коначне немоћи говора (при чему се често призива и употребљава ономатопејско својство језика), има стабилно упориште и чврст ослонац у укрштају светог и профаног, с тим да профано добија сјај светости, а свето остаје свето, јер чудо постања и свега онога што се потом у историји збило остаје чудо и у нашем добу.

 

Проф. Бошковић објавио је десет поетских збирки: Вртоглавица, лаж и Вавилон од картона (1998), У једном телу (2003), Исаија (2006), Отац (2013), The Clash (2016), Ave Maria! (2018), Живот и ја смо квит (2019), Breaking the Waves (2019), Богородица, The Clash и овај град (на пољском и српском, 2019) и Uristen (2020). Недавно је објављен нови поетски рад под називом Сандиниста (2022). Поезија Драгана Бошковића превођена је на украјински, пољски, чешки, словеначки, шпански и јапански језик.

Добитник је Бранкове награде, награде Матићев шал, награде Бранко Ћопић, награде Бранко Миљковић за књигу песама Ave Maria!

Драге колегинице и колеге,
Центар за развој каријере Универзитета у Крагујевцу и Филолошко-уметнички факултет припремају организацију БЕСПЛАТНИХ курсева француског језика, почев од нивоа А1.1, до нивоа Б1/Б2.

Kурсеви су намењени свим студентима Универзитета у Kрагујевцу који би желели да почну да уче француски, или да унапреде своје знање, уз рад у малим групама, те да додају референцу својој биографији пред конкурисање за размену, или праксу у некој од франкофоних земаља.
Обезбеђени су материјали за учење, наставу је могуће реализовати уживо или путем неке од платформи за онлајн учење, а наши предавачи су мотивисани, млади и доступни за консултације, готово у свако доба мимо часова.

Kако би се иницијатива реализовала, неопходно нам је да путем наредног упитника изразите своје интересовање за учешће у програму:

Француски институт у Србији додељује краткорочну стипендију (покривени трошкови: путовање, боравак и обука) за финансирање боравка младог редитеља или студента у области филма за Летњу универзитетску школу коју оранизује школа „Ла ФЕМИС“ од 13. јула до 9. септембра 2022.

 

• Добро знање француског језика је неопходно

• Кандидати морају бити млађи од 30 година

 

Крајњи рок за подношење кандидатура: 10. април 2022.

Извор: сајт Француског института у Србији

LaFemis 1 720x400

Европска престоница културе позива младе уметнике

Будућност Европе исказана кроз мурал

Делегација Европске уније у Србији, у сарадњи са компанијом New Moment New Ideas, партнерством са Градским већем за културу Новог Сада и Фондацијом ,,Нови Сад - Европска престоница културе", позива све младе уметнике између 18 и 35 година из Србије, Западног Балкана и Европе да се пријаве за учешће у иницијативи под називом „Нацртај ми будућност Европе“ за креирање мурала у Новом Саду, овогодишњој Европској престоници културе.
Кроз мурал, као и активно учествовање у осталим културним активностима у Новом Саду, одабрани уметници ће показати своје уметничко умеће, њихову визију заједничке будућности европског континента и способност освртања на друштвено ангажоване теме.
Пријаве су отворене у периоду од 25. фебруара до 18. марта, након чега ће осам одабраних уметника заједно осликати зид на Кеју жртава рације током боравка у Новом Саду од 18. априла до 9. маја. Мурал ће свечано бити откривен у оквиру прославе Дана Европе, 9. маја.
Све пријаве прегледаће реномирани жири којим председава Лазар Сакан, идејни творац и кустос кустос New Moment Gallery, у којој је током 12 година приређено неколико стотина значајних изложби и културних дешавања.
Остале чланове жирија чине др Тијана Палковљевић Бугарски, директорка Галерије Матице Српске, концептуални уметник Никола Джафо и два представника Делегације Европске уније у Србији.

Уметници који желе да учествују у иницијативи, „Нацртај ми будућност Европе“ треба да попуне формулар за пријаву, пошаљу кратку биографију, портфолио, као и скицу свог виђења теме путем овог линка: futureofeurope.newmoment.com,, где такође можете испратити све детаље везане за учешће у иницијативи као и дешавања око припрема и настанка мурала.

1200x630

Са посебним задовољством вас позивамо да  присуствујете отварању концертне сезоне, којом обележавамо 20. јубилеј, концертом студената Одсека за музичку уметност, у среду, 9. марта 2022 године, у 19 сати, у Кући Ђуре Јакшића. 

У години обележавања овог значајног јубилеја, свог самосталног наставно-образовног, научноистраживачког и културно-уметничког стваралаштва, Филолошко-уметнички факултет публици представља широку лепезу уметничког израза. За овај концерт Одсек за музичку уметност припремио је разноврстан програм који изводе студенти представљајући студијски програм који похађају на ФИЛУМ-у.

Одсек за музичку уметност изникао је из Наставног одељења Факултета музичке уметности из Београда, које је основано 1998. године, у највећој мери као последица вишегодишњих изузетних резултата крагујевачке школе хармонике, како на националном, тако и на међународном плану. Тако су у Наставном одељењу ФМУ у Крагујевцу организоване најпре студије Хармонике, данас препознате као лидер у читавом региону, и Опште музичке педагогије, а 2000. године су уведене и студије гудачких инструмената. Наставно одељење ФМУ током 2002. године прераста у Одсек за музичку уметност Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу, који веома брзо постаје важан део ФИЛУМ-а и један од покретача и носилаца музичког живота у граду.

 plakat opsti2

Добро дошли!