Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram
  • Upis na Osnovne akademske studije 2024/25.
  • Godisnja izlozba Odseka za primenjenu i likovnu umetnost
  • Koncertna sezona FILUM-a 2023/24.

Oбавештавамо вас да је ORCA расписала конкурс за четврту генерацију шестомесечног тренинг и менторинг програма, који може бити користан студентима основних и постдипломских студија Вашег факултета. У оквиру овог програма, полазници уче како да формулишу своју пројектну идеју из области заштите природе и добробити животиња, пронађу донатора и попуне формуларе који су саставни део пројектне апликације за идентификованог донатора.
Рок за подношење пријаве је 25. април 2022. године.
Кроз предавања уживо, интерактивни рад у малим групама, уз асистенцију стручних и искусних предавача и индивидуални рад између тренинг модула на који добијају писану повратну информацију, полазници програма, усвајају знања и вештине кроз следеће тематске области:

  • пројектни менаџмент и обезбеђивање финансијских средстава за непрофитне пројекте;
  • вештине комуникације са различитим циљним групама и јавни наступ;
  • лидерске вештине и дефинисање јасних циљева;
  • вештине јавног заступања и реализације јавне кампање;
  • процес израде и усвајања прописа, улоге и надлежности институција и организација.
    Поред обуке, полазници добијају индивидулану подршку ментора у процесу креирања пројектног предлога на одабрану тему. Након успешно завршеног програма, полазници добијају сертификат.
    Имајући наведено у виду, били бисмо Вам захвални ако бисте заинтересованим студентима са Вашег факултета, проследили линк за пријаву на овај програм: https://orca.rs/orca-akademija-4/
    Уколико је потребно да доставимо додатне информације о конкурсу, можете контактиратиса њима: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. и 065 303 00 37 (др Јелена Буразеровић, координаторка ORCA Академије).

Данас, 13. априла 2022. године, у Књажевско-српском театру у Крагујевцу потписан је споразум о пословно-техничкој и стручној сарадњи између Филолошко-уметничког факултета и Књажевско-српског театра. Споразум су потписали директор Књажевско-српског театра Младен Кнежевић и декан Филолошко-уметничког факултета проф. мр Зоран Комадина. 

Остваривањем оваквог вида сарадње и јачањем веза између две значајне институције настојимо да допринесемо јачању капацитета сваке од установа потписница овог споразума. Сарадња ће обухватити стручну праксу за студенте ФИЛУМ-а, заједничко организовање трибина, стручних радионица и предавања, што шанса за студенте да стекну практична знања неопходна за рад у институцијама културе. Студенти ће имати прилику да учествују у реализацији позоришних фестивала, али и да своја стечена знања и креативна решења реализују кроз рад на визуелном идентитету за потребе промоције позоришних премијера.

 

DSC 0447 2

 

Академија уметности Нови Сад Вас са задовљством позива на Четврто такмичење млaдих из енглеског језика Појас и пут, као и на међународно такмичење из енглеског језика Чајне дејли (China Daily) 21st Century Cup.

Такмичење на енглеском језику ,,Куп 21. века" је такмичење за љубитеље јавног говора из целог света које је 1996. покренуо Чајна дејли. 

Такмичење млaдих из енглеског језика Појас и пут иницирано је 2019. године.

Конкурс је отворен за држављане Републике Србије узраста од 16 до 27 година (средње школе, факултети и академије).

Подносиоци пријаве треба да припреме:

  • Говор на тему As the time goes by, all things are revealed (усмено излагање без читања),
  • Говор који може да траје максимално 4 минута,
  • Видео снимак говора,
  • Писани текст говора до 500 речи,
  • Пријавни формулар
Рок за пријаву је 20. мај 2022. године.

Видео снимак + писани текст говора + попуњен пријавни формулар послати на: https://akademija.uns.ac.rs/21st-century-cup-application/
Полуфинале и финале такмичења ће се одржати у августу 2022. године у Кини уколико то услови пандемије дозволе.

Више информација можете наћи у тексту позива.

Позив на енглеском језику.

fejs

Трећа изложба поводом 20 година постојања Филолошко-уметничког факултета под називом Сликарство – 20 година ФИЛУМ-а, отворена је у Универзитетској галерији,  5. априла 2022. године.

Поставка представља селекцију слика и цртежа бивших студената Одсека за примењену и ликовну уметност – студијског програма Сликарство.  Кроз дела 16 аутора, бивших студената ФИЛУМ-а, свеобухватно је илустрован уметнички рад овог студијског програма кроз претходне две деценије.

Догађај је отворио проф. др Владимир Поломац, продекан за наставу на ФИЛУМ-у, а публици се обратила и проф. Биљана Петровић, проректор за научноистраживачки рад. У програму свечаног отварања изложбе, учествовао је и гудачки ансамбл, који чине студенти Одсека за музичку уметност. 

Сви заинтересовани ће изложбу моћи да посете до 5. маја 2022. године.

 

У петак, 15. априла 2022. године, од 18 сати, у Свечаној сали Природно-математичког факултета, извешће се представа под називом ,,Мало сутра".
Гете институт у Београду Пројекат (Staynet) у сарадњи са позоришним педагозима Предрагом Калабом и Јеленом Гојић (асистент на ФИЛУМ-у) покренуо је у октобру 2021. године уметничко-педагошки пројекат „Да ли да одем или да останем?“ са циљем да се умањи емиграција младих људи из Србије.

Полазнике радионице ујединила је љубав према сценском изражају и промишљању о темама које њих као младе људе директно погађају. Стога је у позоришном пројекту радног назива „Да ли да одем или да останем?“ учествовало осморо средњошколаца из Београда. У двонедељној радионици, на креативан начин кроз игру заједно су се суочили са важним питањима:

Какве перспективе имају млади људи у Србији?

Има ли бољих изгледа за будућност у иностранству?
Зашто је боље остати?
Које дугорочне последице настају у Србији ако се одлив младих људи настави?
Које су наде,  могућности и очекивања младих када се одлуче да остану у својој земљи?
Колико су велике препреке које морају бити превазиђене да би се емигрирало?
Да ли је лако започети нови живот у непознатој земљи?

Из позоришне радионице настала је представа под називом ,,Мало сутра" која је премијерно изведена 14.11. 2021. године у Дечјем културном центру (Таковска 8) у Београду. Представа се бави темама: одлазак за бољим животом, деформисани системи вредности, отуђеност, перспективе, емотивне везе, чему да се надамо, шта можемо да урадимо да би нам овде било боље. Учесници радионице су сами писали текстове, глуме у представи, правили су сценографију и костиме. Након представе,  уследиће дискусија са публиком, да би се публика активно  укључила у разговор са актерима представе и радионице.

Режија: Предраг Калаба и Јелена Гојић
Играју: Предраг Ристић, Катарина Киш, Миња Илић, Кристина Савић, Лука Ковачевић, Александар Радишић, Лука Ђекић, Тара Мор.