Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram
  • Upis na Osnovne akademske studije 2024/25.
  • Godisnja izlozba Odseka za primenjenu i likovnu umetnost
  • Koncertna sezona FILUM-a 2023/24.

У жељи да новим студентима Универзитета у Крагујевцу представи услуге које пружа, Центар за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Крагујевцу на почетку академске године припрема писма добродошлице за бруцоше. 

Pozdravno pismo za brucose page 0001

Пдф. 

Министарство просвете, науке и технолошког развоја расписало је конкурсе за студентске стипендије, кредите, стипендије за надарене студенте и за студенте који се образују за недостајућа занимања. Пријаве на конкурс за студенте су од 3. до 31. октобра 2022. године.

Конкурс за студентски кредит МПНТР: https://mpn.gov.rs/…/KONKURSI-studentski-krediti-2022-2023-…

Конкурс за судентску стипендију МПНТР: https://mpn.gov.rs/…/KONKURSI-studentske-stipendije-2022-20…

Конкурс за изизетно надарене студенте МПНТР: https://mpn.gov.rs/…/Konkurs-stipendije-izuzetno-nadareni-2…

Стипендија за студенте који се образују за недостајућа занимања МПНТР: https://mpn.gov.rs/…/Konkurs-stipendije-nedostajuca-zaniman…

 

Извор: веб-сајт Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије

У петак, 30. септембра у 19 часова, у Универзитетској галерији одржаће се презентација пројекта Простор-звук-конструкција (ПроЗвуК).  Пројекат је осмишљен поводом јавног позива за пријаву научноистраживачких односно уметничких пројеката младих истраживача и уметника Универзитета у Крагујевцу, који су расписали Универзитет у Крагујевцу и Центар за научно истраживачки рад  САНУ. Пројекат ПроЗвуК је на споменутом конкурсу изабран за финансирање у оквиру поља уметности, а на најављеном догађају ће бити презентовани резултати уметничког истраживања у виду монографије, изложбе графика и премијерног извођења интермедијалног уметничког дела. 
ПроЗвуК је продукт сарадње наставника и студената са Филолошко-уметничког факултета, са Одсека за музичку уметност и Одсека за  примењену и ликовну уметност, а на самој презентацији посетиоци ће моћи да виде радове графичара Филипа Мисите и да чују композицију Владимира Трмчића, у извођењу Јоване Радовановић (клавир), Александре Милановић (виолина) и Миодрага Ђорђевића (хармоника). Присутни ће имати прилику да стекну увид у синтезу различитих уметничких делатности, у интердисциплинарно, интермедијско и компаративно истраживање на тему феноменологије простора и виртуелности, у неуобичајен приступ компоновању музичког дела, његовог извођења и креирање анимације. 
Осим учесника у пројекту, публици ће се обратити и представници Универзитета у Крагујевцу и  Центра за научно истраживачки рад  САНУ. Пројекат је подржан и од стране СОКОЈ-а, а град Крагујевац допринео је у значајној мери реализацији овог пројекта обезбеђивањем дела средстава за његово суфинансирање. Помоћ у реализацији су пружили и Универзитетска галерија, СКЦ Крагујевац и други пријатељи. 
Улаз на догађај је слободан!
Plakat stampa 2 page 0001

Центар за студије сећања при Универзитету у Крагујевцу и академске 2022/2023. године организује курсеве у оквиру програма Студија Холокауста.

Позивамо студенте различитих профила основних, мастер и докторских академских студија Универзитета у Крагујевцу да у академској 2022/2023. години искористе ову значајну прилику и да, у организацији Центра за студије сећања, похађају бесплатне курсеве у оквиру Студија Холокауста.

Предавања се одржавају у просторијама Универзитета у Крагујевцу, а за студенте који не буду у могућности да физички присуствују, приступ предавањима биће омогућен путем конференцијских алата. У зависности од епидемиолошке ситуације, постоји могућност преласка на онлајн режим рада.
Курсеви који су понуђени у оквиру Студија Холокауста пружају студентима теоријске и емпиријске увиде у суштине и недостатке културних политика у домену културе сећања и политика заборава, дајући им могућност да развију критичко мишљење, аналитичке вештине, те вештине заговарања и писања препорука. Студенти ће добити могућност да дискутују различите концепте студија Холокауста и студија сећања, и да сами развију своје идеје за нове политике и праксе културних и едукативних установа (музеја, места сећања, школских установа, јавних комеморација, итд.) Посебно ће бити у центру пажње начин памћења локалне заједнице и њени инструменти медијације, укључујући и дигитално сећање. Овако конципиране студије постојале би као такве први пут у Србији, а од несумњивог је значаја што се оне покрећу у Крагујевцу јер оваквом делатношћу Крагујевац се са својом историјом у двадесетом веку мапира као место сећања.
Студентима који буду похађали курсеве, остварени резултати ће сходно Правилнику о вредновању ваннаставних активности студената бити унети у додатку дипломи под ознаком Центра за студије сећања. Студенти добијају сертификате Центра о одслушаним/положеним испитима, тј. курсевима на крају сваког семестра.

Сви заинтересовани студенти могу да се пријаве за курсеве преко google упитника.

Студенти се могу пријавити на све курсеве који их интересују – нема ограничења у броју, али молимо студенте да се пријаве за курсеве које ће и слушати како бисмо оптимално организовали наставу.

Предавања почињу у интервалу од прве недеље до треће недеље октобра месеца – могуће је и накнадно пријављивање. 

За сва питања можете писати на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Више информација о програму курса можете погледати на  линку.