Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram
  • Upis na Osnovne akademske studije 2024/25.
  • Godisnja izlozba Odseka za primenjenu i likovnu umetnost
  • Koncertna sezona FILUM-a 2023/24.

У оквиру овогодишње концертне сезоне Универзитетске галерије, у четвртак 10. новембра 2022. године, са почетком у 19.00 часова, биће одржан концерт који носи назив Вече француских композитора.

На концерту који носи назив Вече француских композитора, наступиће виолинисткиња Јелена Роквић и пијанисткиња Катарина Хаџи-Антић Татић.

На програму ће бити дела К. Дебисија, О. Месијана и Ц. Франка.

Виолинисткиња Јелена Роквић рођена је у Београду. Дипломирала је и магистрирала у класи проф. Михаела Фришеншлагера на Универзитету за музику и сценске уметности у Бечу (Аустрија). На истом универзитету похађала је специфичне пост-градуалне студије у области историјске инструменталне праксе (на оригиналним инструментима) у класи проф.Ингомара Рајнера. Усавршавала се код Ериха Гринберга, Чарлса Кастлмана, Леонида Пејсахова, Владимира Спивакова, Александра Павловића, и других. Учествовала је на фестивалима класичне музике у Врњачкој Бањи, Шапцу, Новом Кнежевцу, Београду, Новом саду, Купри Маритими, Торину, Портогруару (Италија) и Асахикави (Јапан). Од 2010. године предаје виолину на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу.

Катарина Хаџи-Антић Татић, пијанисткиња, рођена је у Београду. Завршила је студије клавира у класи проф. Јасмине Гавриловић на Факултету музичке уметности у Београду. Као камерни музичар наступала је у земљи и иностранству и остварила трајне снимке за радио и телевизију. Сарађивала је са бројним истакнутим домаћим и страним уметницима. Поред клавирске сарадње са инструменталистима и певачима, бавила се и педагошким радом, као професор клавира и камерне музике. Од 2000. године ангажована је на Факултету музичке уметности у Београду као уметнички сарадник на Катедри за гудачке инструменте. Са виолинисткињом Јеленом Роквић наступа од фебруара 2006.

plakat 10. novembar min

Универзитет у Крагујевцу и ове године део је Сајма студентске стручне праксе у јавној управи, другог по реду, који организује Министарство државне управе и локалне самоуправе, уз подршку ЕУ пројекта Видљивост и комуницирање реформе јавне управе.
Сајам студентске стручне праксе у јавној управи 2022/2023. одржаће се 9. новембра 2022. године, од 10.00 до 17.30 часова, као онлајн догађај, у виртуелном простору Народне скупштине Републике Србије, а учешће на овогодишњем Сајму узеће пет државних универзитета и 56 органа јавне управе.
Идеја програма је да студентима пружи прилику да се упознају са понудом стручне праксе коју су за њих припремили органи учесници Сајма, сусретну се са колегама из јавне управе и добију релевантне информације како до стручне праксе у јавној управи, као и о могућностима које им ова стручна пракса пружа.
Посетиоци Сајма биће део интерактивне и динамичне манифестације, са великим бројем истовремених сесија, тематских трибина и панела, chat и видео-посета
штандовима органа и универзитета учесника Сајма.
Недавно је почела са радом Виртуелна заједница Студентска стручна пракса у јавној управи, као место окупљања органа, универзитета, студената, ментора и
супервизора стручне праксе и размене релевантних информација у вези са организацијом и спровођењем стручне праксе у јавној управи. Заједници можете
приступити путем овог линка.
Прошлогодишњи Сајам студентске стручне праксе оцењен је као веома успешан и по својој иновативности и резултатима препознат и регионално и награђен Специјалном наградом РеСПА/ОЕЦД/СИГМА за земље Западног Балкана, у категорији Оснаживање и запошљавање младих.
Позивамо студенте Универзитета у Крагујевцу да посете Сајам и упознају се са понудом стручне праксе у јавној управи и тиме направе први корак ка успешној каријери.

 

Универзитет у Крагујевцу и Центар за научноистраживачки рад САНУ и Универзитета у Крагујевцу обележиће 10. новембар – Светски дан науке програмом који се одржава у Свечаној сали Универзитета у Крагујевцу, са почетком у 10 часова.

Светски дан науке – 10. новембар установљен је на Светској научној конференцији у Будимпешти 1999. године са циљем да се скрене пажња на потребу за новом везом између науке и друштва, а на предлог Унеска од 2002. године обележава се као Светски дан науке за мир и развој. 

На Универзитету у Крагујевцу овај дан биће обележен програмом у ком учествују најеминентнији научници Крагујевачког универзитета, као и млади истраживачи, руководиоци најбољих пројеката на конкурсу за младе научнике и уметнике Универзитета у Крагујевцу за претходну годину.

Позивамо заинтересоване студенте и академску јавност да својим учешћем допринесу обележавању Светског дана науке.

Svetski dan nauke

 Спортско удружење СОФА креће са реализацијом бесплатних тренинга плеса и шаха за младе од 18 до 30 година у Крагујевцу. Тренинзи плеса одржаваће се понедељком и средом од 20.30 до 21.30 и петком од 21.30 до 22.30 у просторијама Плесног клуба „Artium dance studio“ ( Браће Пољаковића 2). Тренинзи шаха одржаваће се у просторијама Шаховског клуба „Каиса2021“ (Првослава Стојановића 8 ).

 Активности почињу 7. новембра 2022, а циљ је да покрену студенте и младе на социјалне и физичке активности.

 Сви млади од 18 до 30 година могу се пријавити на сајту www.sofa.rs, где ће након регистрације добити ID број који треба да покажу када дођу на жељену активност.

 СОФА (Студентске и омладинске физичке активности) је непрофитна организација која настоји да омогући младима да се бесплатно баве спортом, да развију спортски дух и здрав начин живота.

 СОФА је до сада организовлаа више од 40 активности у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу и Суботици, а све актуелности можете пратити на Инстаграм страници: sofa_rs

 

SOFA ples  SOFA šah

XVII међународни научни скуп Српски језик, књижевност, уметност одржан је 28. и 29. октобра 2022. године на Филолошко-уметничком факултету. Скуп представља седамнаесто издање у низу научних скупова које Филолошко-уметнички факултет успешно организује од 2005. године, са овогодишњом тематиком ,,Србија“ посвећеној проучавању језика, књижевности и уметности са различитим проблемским фокусима (идентитет, вредности, промене, језик, музика, архитектура...). Овај јединствен скуп сагледава Србију кроз филолошку, односно, културолошку призму, кроз историју уметности и савремене уметничке тенденције које показују, с једне стране аутентичност нашег културног идентитета, а с друге стране се смешта у шире европске и светске оквире.
Овогодишња конференција окупила је преко 170 излагача из наше земље и страних земаља, који су теоријским питањима и проблемима приступили из најразличитијих углова како лингвистике и науке о књижевности, односно, уметности, тако и сродних и блиских научних дисциплина.
Пленарни излагачи на скупу Српски језик, књижевност, уметност били су проф. др Милош Ковачевић са Филолошког факултета у Београду и Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу (са излагањем под називом „Србија у Вуковој стандардизацији српскога језика “), проф. др Томислав Брлек са Филозофског факултета у Загребу (са излагањем „ Ангажман у приповедној форми: Србија у романима Слободана Селенића “) и проф. др Биљана Мандић са Филолошко-уметничког факултет у Крагујевцу (са излагањем под називом „Српска музичка педагогија и основношколски систем: осврт на прошло и визија будућег“).
Као и сваке године, скуп је имао неколико паралелних сесија коју је пратила врло конструктивна дискусија, која ће сигурно дати повода за нове радове и сарадњу.

На затварању конференције најављено је и издавање зборника радова са скупа Српски језик, књижевност, уметност за 2023. годину, а који је тематски зборник међународног значаја М14.