Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Студенти Катедре за романистику ФИЛУМ-а, Наташа Петровић, Младен Милосављевић, Марија Миљевић и Кристина Радивојевић објавили су, у организацији доц. др Марије Панић, превод одломака Љубавног бестијаријума Ришара де Фурнивала у књижевном часопису Повеља (2021/2).

Честитке студентима на објављеном преводу, и хвала им што су српској читалачкој публици омогућили да се упозна са овим ремек-делом француске средњовековне књижевности!

poveljaPovelja 2

У Свечаној сали Универзитета у Крагујевцу данас, 11. фебруара 2022. године, свечано су уручена признања најбољим научницама Универзитета у Крагујевцу

Поводом обележавања Међународног дана жена и девојака у науци Универзитет у Крагујевцу је први пут доделио признања за најбоље научнице са највише резултата у научноистраживачком раду у протеклој години, на факултетима у саставу Универзитета у Крагујевцу и Институту за информационе технологије, Крагујевац.

Присутне је поздравила проректор за научноистраживачки рад Универзитета у Крагујевцу проф. др Биљана Петровић, која је истакла значај жена у науци и пожелела својим колегиницама да наставе да буду креативни иноватори у научноистраживачком раду, као и да наставе да постижу изванредне резултате, како у пословним достигнућима, тако и у  приватном животу.

  

Признање за најбољу научницу са Филолошко-уметничког факултет Универзитета у Крагујевцу за 2021. годину припало је др Милки Николић, ванредном професору.

Др Милка Николић, ванредни професор за уже научне области Методика наставе српског језика и Савремени српски језик, остварила је највећи број бодова по основу остварених научноистраживачких резултата израчунатих према Правилнику о стицању истраживачких и научних звања.

Честитамо!

foto 20220211 13   foto 20220211 17

bhimbetka1

Пројекат Хумано(по)етика део је циклуса пројеката Књижевност, језик, уметност, данас, Филолошко уметничког факултета, и реализује се 2022. и 2023. године. Руководиоци циклуса су Драган Бошковић, Милош Ковачевић и Никола Бубања, a руководиоци пројекта Хумано(по)етика су Марија Лојаница и Тања Танасковић.

Први пројекатски округли сто Злобници, зликовци, чудовишта, психопате

ЛИСТА УЧЕСНИКА

Истраживачка тема пројекатске 2022. године гласи Злобници, зликовци, чудовишта, психопате, а руководилац је проф. др Марија Лојаница.

Испитујући вишеслојне и вишеструко конструисане хумане фигуре зла и доброг у култури, аналитички и херменеутички ће бити осветљена њихова комплексна лингвистичка, литерарна, културолошка, идеолошка и популарна семантика, њихова „јавна“ и њихова „несвесна“ страна, сакрална и профана, „архајска“ и „футуристичка“. Од, дакле, семиолошке и семиотичке ресемантизације до продубљивања и осмишљавања литерарне/културне поетике; од метакултурног идентитета људске доброте и зла, до постљудске лингвистичкокултуролошке и књижевнокултуролошке семантике; од културне, политичке, друштвене и књижевноисторијске контекстуализације, преко песништва, филозофије, дигиталне културе, до њихових религиозних, митолошких и епских корена. Фигурација и семиологија добрих и лоших људи биће сагледана у светлу промена културно и књижевнопоетичких парадигми и њихових дистинкција у симболичкој вредности људског, о њиховим интертекстуално и (интер)културно условљеним тумачењима. Фигуре доброг (нормалног, поштеног, пожртвованог) и злог (злобног, чудовишног, патолошког) човека, не треба да подсећамо, изузетно су важне за конституисање слике метафизичких ентитета, симбола добра/зла/слободе, божанстава, за атрибуцију јунака, симболичку артикулацију сазнања, душе, сексуалности, психолошко-магијских промена стања свести.

 

ПРОЈЕКАТ ХУМАНО(ПО)ЕТИКА У КЊИЖЕВНОСТИ, ЈЕЗИКУ И УМЕТНОСТИ

il buono il brutto il catttivo

Документација:

ПОЗИВ ЗА ПРИЈАВЕ ИСТРАЖИВАЧА

ПРИЈАВНИ ФОРМУЛАР

Листа истраживача (биће формирана најкасније 20. марта 2022)

Правилник о циклусу пројеката (са критеријумима за евалуацију)

american psycho

У Градској галерији „Мостови Балкана“ отворена је изложба графика Графика – 20 година ФИЛУМ-а Филолошко-уметничког факултета, коју је отворио Владимир Ранковић, шеф Одсека за примењену и ликовну уметност. Изложба је отворена 3. фебруара 2022. године и део је програма обележавања јубилеја Факултета. Поставка садржи радове дванаест излагача, некадашњих студената ФИЛУМ-а. Међу изложеним графикама су радови више генерација, награђиване графика, као и радови са првих самосталних изложби на завршној години студија.

Филолошко-уметнички факултет основан је 2002. године, а Одсек за примењену и ликовну уметност свој рад прво је започео као Одсек за графички дизајн.

Ову изложбу можете погледати до 23. фебруара 2022. године.

Каталог