Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Позивамо вас да испратите програм који са партнерима Музеј ,,21.октобар" и Спомен-парк Крагујевачки октобар већ пети пут у низу организује поводом обележавања Међународног дана сећања на жртве Холокауста, под називом за ову годину Холокауст: наслеђе фашизма 5 - ТОНОВИ ЗЛА.

Сваке године аутори програма др Предраг Крстић (филозоф/ Институт за филозофију и друштвену теорију из Београда) и Марко Терзић, виши кустос, програм креирају пробелематизујући и престављајући увек деликатан однос неког друштвеног феномене или теме и Холокауста.
За ову годину то је однос музике и Холокауста, а програм ће конкретно бити одржан у музејској кино-сали 26. јануара 2023. године (четвртак), са почетком у 10 часова. 

,,Музика је била стални пратилац Холокауста, у свим значењима речи ,,пратилац". Нацисти су њоме радо заглушивали крике својих жртава. Неке меолодије компоновале су и изводиле и жртве у гетима и логорима. Музичка продукција посвећена Холокаусту, у безмало свим њеним жанровима, до данас је испунила (и не престаје да испуњава) пристојну фонотеку. Намера је овогодишњег скупа „Холокауст : наслеђе фашизма 5 – ТОНОВИ ЗЛА“  да пре свега прикаже главне токове тонских сведочења и обрада Холокауста, а потом и да тематизује осетљиви однос једног по значају и димензијама неупоредивог историјског догађаја и једне уметничке форме коју на кардиналан начин провоцира". (Марко Терзић, виши кустос)

У склопу најављеног програма, имаћете прилику да послушате предавање под називом ,,Музички меморијали Холокауста" др Ање Лазаревић Коцић, доцента на Катедри за музичку теорију и педагогију Филолошко-уметничког факултета.

У последњем блоку програма предвиђена је дискусија коју ће модерирати др Предраг Кратић.

Директан пренос програма биће на Фејсбук страници Спомен-парка ,,Крагујевачки октобар". 

Добро дошли!

FB IMG 1674219765070 1

Универзитет у Крагујевцу продужио је рок за пријаву за Студентску стручну праксу у јавној управи до 31. јануара.

Програм је намењен студентима на студијама првог и другог степена, којима пружа прилику да обављају праксу у реалном радном окружењу, у државним или другим органима учесницима програма.

Студентска стручна пракса пружа прилику студентима да стичу практична знања у областима из делокруга органа о којима већ имају усвојена теоријска знања.
Студенти полазници стручне праксе похађају праксу у трајању до 80 часова (четири недеље по четири часа дневно), а реализацију праксе заједнички координирају супервизор из јавне управе и ментор са високошколске установе.
Пракса ће, у договору са институцијама учесницама, бити реализована у периоду од 16. фебруара до 30. јуна 2023. године.

Више информација о програму и начину пријаве можете наћи овде.

 

Tекст конкурса за пријаву студената

Пријавни формулар

 

319435507 1111021919609964 1317513565679739685 n

У дневном листу ,,Политика" изашао је чланак о Центру за студије сећања Универзитета у Крагујевцу, којим руководи др Катарина Мелић, редовни професор Катедре за романистику Филолошко-уметничког факултета. У чланку под називом ,,Велико интересовање студената за курсеве о Холокаусту" представљени су главни циљеви програма, намењеног студентима и дипломцима са различитих факултета, а који представља први програм из ове области икада понуђен у Србији.

На следећем линку можете прочитати најаву о даљем развоју курса и детаљеним плановима овог програма проф. Катарине Мелић, управнице Центра за студије сећања.

politika logo nopadding

677z381 Katarina Melic na javnom casu u okviru kurseva u muzeju 21

Извор: дневни лист ,,Политика" (понедељак, 16.01.2023.)

Посетите део сајта посвећен Одсеку за филологију

Одсек за филологију

Посетите страницу Одсека за музичку уметност

Одсек за музичку уметност

Посетите део сајта Одсека за примењену у ликовну уметност

Одсек за примењену и ликовну уметност