Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Студенти треће године студијског програма Унутрашња архитектура конкуришући за изложбу ,,Светлост дана” у оквиру Импулс фестивала излагаће рад WАВЕ у периоду 7 – 9. јуна 2024. године у оквиру наведене манифестације. Импулс фестивал је настао као иницијатива студената Сценске архитектуре, технике и дизајна са Факултета техничких наука у Новом Саду.
Концепт постамента WАВЕ развијен је као систем који омогућава излагање архитектонских макета и модела, истовремено олакшавајући манипулацију у излагачком простору. Истраживање решења је спроведено кроз израду прототипа у природној величини, при чему је за конструкцију одабран двослојни ребрасти картон, који је лаган и довољно чврст да подржи тежину изложених елемената. У оквиру овог пројекта учествовали су студенти треће године Унутрашње архитектуре: Тијана Балевић, Аница Симовић, Марта Милојевић, Невена Прековић, Сара Стојановић, Софија Владетић, Лука Рилак, Кристина Васић и Анастасија Петровић, заједно са менторкама: др Бојана Пашајлић и ма Наталија Богдановић.

PLAKAT WAVE

Позивамо вас да у петак, 7. јуна 2024. године, у Позоришту за децу и младе у Крагујевцу са почетком у 20 часова, погледате представу  ,,Waiting..." у изведби студената енглеског језик и књижевности Филолошко-уметничког факултета. Сценски приказ адаптација је драме ,,Чекајући Годоа" С. Бекета и ,,Седморо јеврејске деце" К. Черчил. 

Позоришни приказ водила је доц. Тијана Матовић. 

Улаз је бесплатан.

Добро дошли! 

 

Радионица НишРадионица Београд

У оквиру пројекта Примена вештачке интелигенције и машинског учења у аутоматском рашчитавању старог српског писаног и штампаног наслеђа финансираног од Министарства културе Републике Србије проф. др Владимир Поломац одржао је циклус радионица у Крагујевцу, Београду, Новом Саду и Нишу.

Радионица у Крагујевцу одржана је 23. маја у сарадњи са Универзитетском библиотеком. Присутни су били запослени у Универзитетској библиотеци, Народној библиотеци „Вук Караџић“ из Крагујевца, Историјском архиву Шумадије, као и наставници, истраживачи и студенти ФИЛУМ-а.

Радионица у Београду одржана је 24. маја у Народној библиотеци Србије. Присустни су били запослени из Народне библиотеке Србије (Археографско одељење, Одељење за дигитализацију), из Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“, као и истраживачи са Филолошког факултета у Београду.

У Новом Саду одржане су две радионице: 27. маја у Библиотеци Матице српске за библиотекаре, а 28. маја на Филозофском факултету за наставнике, истраживаче и студенте са Одсека за српски језик и лингвистику и Одсека за српску књижевност.

Последња радионица одржана је 30. маја у Универзитетској библиотеци „Никола Тесла“. Полазници су били запослени у библиотеци, као и наставници, истраживачи и студенти Филозофског факултета у Нишу.

 

Ускоковић

Поводом 140 година од рођења књижевника Милутина Ускоковића, у Ужицу је 3. и 4. јуна 2024. године одржан научни скуп „Књижевно дело Милутина Ускоковића”. Организатори скупа били су Народна библиотека и Педагошки факултет (обе институције из Ужица). Поменути јубилеј био је повод да се стваралаштво овог писца сагледа у светлу нових интерпретативних приступа.

На скупу су учествовали наставници ФИЛУМ-а (Катедра за српски језик, Катедра за књижевност): проф. др Милка Николић (назив реферата:  „О идиолекту Милутина Ускоковића из лингвистичке и стилистичке перспективе“), као и доц. др Ђорђе Радовановић (назив реферата: „Од Ускоковићевих дошљака до Андрићевих апатрида – обескорењеност и (са)знање у прози Милутна Ускоковића”).

Детаљније информације о скупу могу се видети на сајту Народне библиотеке из Ужица: https://www.biblioteka-uzice.rs/2024/06/04/uskokovic-u-eri-kulture/