Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Одсек за филологију

Одсек за музичку уметност

Одсек за примењене и ликовне уметности

Катедра за српски језик Катедра за музичку теорију и педагогију Катедра за графички дизајн
Катедра за српску књижевност Катедра за музику у медијима Катедра за зидно сликарство
Катедра за англистику Катедра за хармонику Катедра за унутрашњу архитектуру
Катедра за романистику Катедра за гудачке инструменте  
Катедра за германистику Катедра за дувачке инструменте  
Катедра за италијанистику Катедра за дириговање  
Катедра за хиспанистику Катедра за камерну музику  
  Катедра за соло певање  

На Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу 27–28. октобра 2017. традиционално је одржан XII Међународни научни скуп Српски језик, књижевност, уметност.

Отварање Научног скупа уприличено је у Свечаној сали Ректората Универзитета у Крагујевцу у петак, 27. октобра. Отварању су присуствовали проф. др Драган Бошковић, проректор за науку Универзитета, проф. Радомир Томић, декан Факултета, проф. др Никола Бубања, продекан за науку Факултета, као и други истакнути професори из области хуманистичких наука. Том приликом представљена су и три тематска зборника радова са прошлогодишњег, XI Међународни научни скуп, које Факултет публикује уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
На Пленарној седници учествовали су Кристијан Пуеш (Париз) рефератом „Фердинанд де Сосир, семиотички предмет у историји лингвистике”, Саша Радојчић (Београд) рефератом „Историјски контекст ранопротестантске херменеутике” и Срђан В. Тепарић (Београд) рефератом „Однос граматике и значења у аналитичком сагледавању музике – веза структурализма и семантике”.
На Научном скупу учествовало је око стотину четрдесет учесника из земље и иностранства, који су кроз петнаестоминутна излагања упознали присутне са својим научним интересовањима и усмерењима у области лингвистике, литературе, музике, културологије, примењене и ликовне уметности.
Тема књижевнокултуролошког дела скупа била је Протестантизам: књижевност, култура. У оквиру лингвистичког дела скупа учесници су излагали реферате на тему Курс опште лингвистике, док је тема музичко-теоријског дела скупа била Музика знакова – знакови у музици, а у области примењене и ликовне уметности учесници су окупљени око теме Уметност у простору.
На затварању скупа још једном је установљено да Међународни научни скуп Српски језик, књижевност, уметност представља значајно место размене савремених научних достигнућа, али и да покреће актуелне теме у области хуманистичких наука, као што су, у овом случају, питања рађања антропоцентризма, савремене херменеутике, модернизма, утемељења модерне лингвистике, структурализма и постструктурализма, као и веза језичког и књижевног структурализма са структурализмом других наука.

 

IMG 9655

IMG 9759

IMG 9676

IMG 9649 1IMG 9650IMG 9636

Зборници радова са XI Међународног научног скупа Српски језик, књижевност, уметност у издању Филолошко-уметничког факултета изашли су из штампе у петак, 27. 10. 2017.
Три зборника међународног значаја (М14) обухватају рецензиране и прихваћене радове који прате теме књижевнокултуролошког дела скупа: Тишина, лингвистичког: (Српски) језик у комуникативној функцији, музиколошког дела скупа и дела о примењеној и ликовној уметности: Савремена музика између тишине и звука, Архитектура у комуникативном дискурсу, Балкан – место сусрета култура и уметности.
На следећем линку зборници могу бити преузети у електронском формату.