Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Поводом Дана француске културе, Његова екселенција Фредерик Мондолини, нови амбасадор Републике Француске у Србији, одржаће предавање на тему: Француско-српско партнерство данас: билатерална сарадња, политички дијалог, европске интеграције и франкофонија. Предавање ће бити одржано у Свечаној сали Ректората, у четвртак 15. марта 2018. године са почетком у 15 часова. Након предавања студенти Филолошко-уметничког факултета извешће уметнички програм поводом посете амбасадора.

rsz francuskidani kragujevacplakat 1 1

У оквиру прве међународне манифестације „Дани архитектуре у Крагујевцу” у организацији струковног удружења УРБАНИУМ – Центар за истраживање и одрживи развој архитектуре и урбанизма, расписан је Конкурс за графичко обликовање плаката за промоцију манифестације на тему ИСПОЧЕТКА. Рок за достављање радова је 12. 4. 2018. године. Жири у саставу: Слободан Штетић, председник жирија, редовни професор Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу, Видан Папић, члан жирија, редовни професор Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу, Алекса Ђурић, члан жирија, архитекта и представник удружења Урабниум, и Петар Симовић, члан жирија, архитекта и представник удружења Урабниум, изабраће победничко решење. Право учешћа на конкурсу имају студенти и млади професионалци до 35 година. Више о конкурсу и Данима архитектуре видети у приложеном тексту расписа и на званичном сајту манифестације: https://www.daniarhitekturekg.com/.

Министарство просвете, науке и технолошког развоја је у четвртак 1. марта објавило Позив за талентованe младе истраживаче – студенте докторских академских студија за учешће на научноистраживачким пројектима које реализују акредитоване научноистраживачке организације у текућем циклусу истраживања (до 1000 истраживача).

Право пријављивања на овај позив имају студенти докторских академских студија. При томе су постављена и два додатна критеријума: да кандидат има највише 30 година, односно да је рођен 1988. године или касније, као и да има укупну просечну оцену најмање 9,00 (девет) на претходним нивоима студија (основне и мастер студије). Оваквим начином дефинисања услова се желела постићи изврсност, односно то да се у овом тренутку у систем финансирања укључе најбољи млади истраживачи.

Сагледавањем броја заинтересованих истраживача за укључивање на пројекте који је прикупљен од НИО, евидентно је да постоји одређен број истраживача који не испуњавају горе наведене критеријуме. Стога ће Министарство након детаљне анализе резултата овог позива, у складу са буџетским могућностима, одлучити о позивима који би имали за циљ укључивање и других група истраживача, а које нису обухваћене овим позивом (нпр. студенти докторских студија рођени пре 1988. године, или истраживачи који су у већ завршили докторске студије).

Напомињемо да је одређени број студената докторских студија генерација које су рођене пре 1988. године већ укључен у текући пројектни циклус, и то путем замене истраживача који су одлазили са пројеката.

У Малој сали Коларчеве задужбине у четвртак, 15. марта у 19,30 часова биће одржана промоција издања Филолошко-уметничког факултета из едиције Црвена линија. О издањима ће говорити др Новица Петровић, др Игор Перишић, др Драган Бошковић, уредник едиције, и аутори: Душан Живковић, Јелена Арсенијевић Митрић, Никола Бубања, Томислав Павловић и Биљана Влашковић Илић.

Crvena linija