Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Задужбина „Доситеј Обрадовић“ по седми пут објавила је конкурс за награду „Доситејево златно перо“ за најбоље објављене радове младих аутора, у оквиру књижевних врста које је Доситеј увео у српску књижевност – есеј, басна, путопис, кратка прича.

На конкурсу су учествовали млади пунолетни аутори и ауторке (од 18 до навршених 35 година). 

Истраживач-приправник Филолошко-уметничког факултета Ђорђе Ђурђевић, за рад „Анђео хедонизма: монашка трпеза од Светог Саве до Доситеја Обрадовића“ написан са Николом Пеулићем, награђен је првом наградом Доситејево златно перо за 2021. годину.

 

Рад је настао у оквиру факултетског пројекта Брендови у књижевности, језику и уметности. 

 

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарство просвете, науке и технолошког развоја потписали су Споразум о сарадњи са компанијом „SEMOS EDUCATION“, којим ће се омогућити бесплатне онлајн обуке за незапослене са евиденције Националне службе за запошљавање и студенте као подршка Глобалној иницијативи за стицање дигиталних вештина компаније Microsoft.

Иницијатива је намењена студентима, незапосленим лицима, као и лицима која су услед пандемије остала без запослења.

У оквиру овог програма у Србији, биће подржано четири од постојећих десет занимања у оквиру ове иницијативе:

  • Software developer
  • Data analyst
  • IT administrator
  • AI practitioner

Овај програм обухвата следеће:

  • Учење уз помоћ бесплатних Microsoft Learn, LinkedIn Learning и GitHub ресурса
  • Менторске и оријентационе радионице у организацији Semos Education
  • Бесплатне званичне Microsoft обуке у организацији Semos Education

Пријаве и више информација:  gsi.algoritam.org

Рок за пријаву: 13. септембар 2021.

Почетак програма: 20. септембар 2021.

 

 

Приступно предавање за кандидата пријављеног на конкурс објављен 26.5.2021. године у публикацији Послови, на сајту Универзитета у Крагујевцу и на сајту Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу, за избор једног наставника у звање доцент за научну област Филолошке науке, ужа научна област Енглески језик и лингвистика, заказано је за 3.9.2021. у 11 часова и биће одржано преко платформе Меet, јавно доступно преко линка meet.google.com/sno-cwnw-ghk .
Више информација.

Министарство за европске интеграције Владе Републике Србије расписује наградни конкурс за избор најбољих индивидуалних студентских радова о европској интеграцији и процесу приступања наше земље Европској унији. Циљ овог наградног конкурса је да непосредно укључи младе академске грађане у отворену аргументовану дебату о битним аспектима приступног процеса и чланства Републике Србије у Европској унији.

Радови би требало да одговоре на једно од пет питања:
1. Како постићи визију заједничке будућности Србије и Европске уније у оквиру могућег учешћа Србије у раду Конференције о будућности Европе?
2. Које су поуке пандемије за постизање отпорности на могуће сличне кризе у будућности и одрживости друштава и економије Европске уније?
3. Може ли се спровођењем Зелене агенде за Западни Балкан убрзати опоравак од социо-економских последица пандемије, као и зелена и дигитална трансформација у Републици Србији?
4. Да ли је новим начином вођења процеса приступања, тј. применом нове методологије, оживљена политика проширења Европске уније?
5. Зашто је очување европских вредности кључно за опстанак Европске уније, а њихово јачање важно за повећање добробити свих грађана на Западном Балкану?

Комисија састављена од професора Универзитета у Београду процењиваће квалитет пристиглих радова, а за ауторе три најбоља рада предвиђени су хонорари у износу од 85.000, 55.000 и 35.000 динара. Поред три најбоље рангирана, Министарство ће у електронском зборнику студентских радова објавити и остале радове који испуне критеријуме.


Конкурс је отворен за студенте основних и мастер академских студија свих универзитета у Републици Србији.

Рок за слање радова: 18. октобар 2021. године.

Текст конкурса можете да преузмете овде.

Решење о расписивању конкурса можете да преузмете овде