Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Ванредни професор др ум. Мишо Филиповац излаже на групној тематској изложби УЛУС-а, под називом ОРГАНИЗАМ у уметничком павиљону Цвијета Зузорић у Београду. Изложба је осмишљена према идејној концепцији и окупља радове 57 уметника.

Кустоскиње су позвале уметнике/це да истраже концепт организма у најширем смислу, разматрајући његове тајне, сврху, начине функционисања и особености. Питања о генетски модификованим организмима, дигиталним организмима, као и равнотежи између природе и вештачких створења, отварају простор за дубље промишљање и уметничку рефлексију.

Отварање изложбе ће се одржати у четвртак, 27. 6. 2024. године, с почетком у 19 часова. Изложба ће трајати до 26. 7. 2024. године, пружајући вам прилику да уживате у уметничким интерпретацијама на тему ОРГАНИЗМА.

Добро дошли!

unnamed 7

Филолошко-уметнички факултет по трећи пут се представио у оквиру међународне конференције 40. Интернационална архитектонска конференција Пирански дани архитектуре под насловом ,,Контекст. Концепт. ’’ Радове наших студенткиња можете погледати у оквиру Београдске интернационалне недеље архитектуре од 20.  јуна до 29. јуна у Ликовној галерији КЦБ, Кнез Михаилова бр. 6, Београд.

Идејно решење сладоледџинице у Крагуејвцу
Студент / Данијела Аксић
Ментори / др ум. Катарина Лончаревић и др Бојана Пашајлић
Настало у академској 2022/2023.

Идејно решење ресторана у Крагујевцу
Студент / Наталија Чекеревац
Ментори / др ум. Катарина Лончаревић и др Бојана Пашајлић
Настало у академској 2022/2023.
Piranezi

Задовољство нам је да вас позовемо на изложбу студентских радова која ће се одржати Студентском културном центру Крагујевац, у уторак 25. јуна, од 20 сати.
У Галерији СКЦ-а имаћете прилику да погледате изложбу под називом КЛИКЕР|CLICKER, чији су аутори студенти III године на студијском програму Графички дизајн: Александра Миловановић, Ана Јовановић, Даница Денић, Мина Радовић, Магдалена Тијанић, Милена Кадић, Маша Могић, Емилија Николчевић, Ивона Савовић, Кристина Агатоновић, Милица Премовић, Илија Лазић

У Контакт галерији СКЦ-а биће изложена изложба под називом НИТИ чије су ауторке студенткиње IV године Графичког дизајна: Ивона Радовановић, Катарина Аксић, Јелена Талевска, Наташа Пумпаловић

Уметнички пројекти Кликер|Clicker и Нити реализовани су у оквиру редовне наставе на предметима Графичке комуникације 1 и Графичке комуникације 2 код ванредне професорке мр Ирене Кнежевић, асистенткиње Јелене Петровић Томашевић и сарадница Сузане Васић и Драгице Петковић.

О изложби: 

,,КЛИКЕР|CLICKER у средиште поставља уметнике/ствараоце изложене, подложне, сензибилне, рањиве. Друштвено окружење у ком стварају је уједно и стимилативно и инхибирајуће, усаглашено и противуречно, охрабрујуће и спутавајуће. Аутори су препознали одређене обрасце понашања појединаца који својим предрасудама, негативним коментарима и непознавањем креативног процеса, свесно или несвесно утичу на уметничко биће. А то уметничко биће се буни против сваког укалупљивања, стереотипног коментарисања и непоштовања или умањивања њиховог рада. Бунт је каналисан визуелним дискурсом и даје посматрачу увид у спољашњи и у унутрашњи свет уметника. […]

У Нитима уметник је стваралац али и посматрач, и интеракција та два дела уметничког бића резултира ангажованим приступом у репрезентацији одређених проблема виртуелног света. Нити се умножавају, укрштају, повезују чинећи сложену и на тренутке замршену структуру. То повезивање свеприсутно на друштвеним мрежама, наизглед корисно, често може бити варљиво и непоуздано. […] Јасно и графички прецизно, кроз симболе, емотиконе, плакате, уметнице апострофирају утицај садржаја који се пласира на интернет платформама. Комуникација је двосмерна, појединац пласира и прима садржај чиме се његово деловање грана и проширује. Уколико комуникацију дефинишемо као „процес којим се мења систем другим системом“, ауторке својим визуелним „системом“ свакако настоје да промене „систем“ посматрача, и позивају га на заузимање критичке позиције кад следећи пут закорачи у дигитални простор." (Ирена Кнежевић)

Добро дошли!

01 e pozivnica NITI KLIKER

 

Расписан је конкурс за учешће на интерактивној бесплатној Design Thinking радионици у Београду 10-11. јула 2024. године. Пријаве су отворене за све појединце и групе младих узраста од 18 до 30 година који желе да сазнају више о предузетништву и допринесу својој заједници. Рок за пријављивање је петак, 5. јул 2024. године. Трошкови путовања и смештај у Београду ће бити обезбеђени за учеснике који путују.

Design Thinking је креативан процес развоја иновативних идеја и решења, који се фокусира на људе, њихове потребе и подстиче развој вештина као што су решавање проблема, повезивање са људима и предузетничко размишљање. Неке од најпознатијих компанија као што су Nike, Google и IKEA, користе DT у свом раду, али и многе организације и стартапи који развијају иновативне идеје и решења. Користећи исту методу ми желимо да те оснажимо и опремимо алатима потребним за покретање позитивних друштвених промена и развијање иновативних предузетничких идеја.

Полазници ће на радионици имати прилику да науче како кроз предузетништво могу решавати друштвене и еколошке проблеме у заједници у којој живе и допринети позитивним друштвеним променама. Такође ће се упознати са алатима који им могу помоћи да боље разумеју проблеме које желе решити, као и са методама за успешно развијање и прототипирање иновативних решења са својим тимом. Такође ће им бити представљени први кораци у развоју предузетничке идеје и ресурси који им могу помоћи на предузетничком путу.

 

Пријаве се попуњавају на линку.

Позив.

Design Thinking 10 11.jul 16 9