Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Међународни научни скуп

Краљ Милутин и доба Палеолога, 24 - 26. октобар 2021, Скопље

Поводом 700 година од упокојења Светог српског краља Стефана Уроша II Милутина (1282 ˗ 1321), Универзитет у Крагујевцу у оквиру пројекта EuroWeb COST Action (19131), Институт за литургику и црквену уметност Православног богословског факултета Универзитета у Београду, Коч Универзитет у Истанбулу, Институт за стратегијска истраживања Републике Србије, Српски културно-информативни центар СПОНА из Скопља, уз благослов Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, организују међународни интердисциплинарни научни скуп ,,Краљ Милутин и доба Палеолога: Историја, књижевност, културно наслеђе", од 24. до 26. октобра у Скопљу. Почетком XIV века на југу српске средњовековне државе развила се обимна делатност на пољу градитељства, монументалног сликарства, књижевности. На подручју српске државе окупљају се значајни мајстори, најбољи у своме времену, који по свим приликама долазе из водећих уметничких центара. Упоредо са војним интервенцијама, краљ Милутин и његово окружење везују се за уметничку, културну и духовну снагу ромејског Царства династије Палеолога. Епоха краља Милутина, обимом уметничких домета, који су данас видљиви у сразмерно мањем броју сачуваних споменика, представља врхунац стварања у српском и ромејском културном контексту.

Отуда, научни скуп ,,Краљ Милутин и доба Палеолога: Историја, књижевност, културно наслеђе" има за циљ темељитије испитивање епохе краља Милутина, односа ктитора према земаљском, небеском, материјалном и духовном, исказан задужбинарским делима, религиозним смислом, духовном позадином, као и друштвено-политичким условима. Карактер епохе посебно је препознатљив у представама у којима се кроз реч и слику манифестују слојеви српске друштвене хијерархије у средњем веку.

Plakat

Тематски круг отуда је најнепосредније везан за историју, архитектуру, сликарство, књижне илуминације, одевање и идентитет између Цариграда, Истока и Запада, богослужбени текстил, питање владарског гроба, светости и иконографије, архивистику, књижевно наслеђе, црквено појање, уметнички вез, богословски контекст крајем XIII и у првим деценијама XIV века, као и за перцепцију култа краља Милутина у време турске власти све до савременог доба.

На скупу очекујемо учешће историчара, историчара уметности и архитектуре, историчара и теоретичара књижевности, теолога, као и осталих научно опредељених историографа који би афирмисали нове перспективе сагледавања односа краља Милутина са династијом Палеолога. Рок за пријављивање тема са сажетком од 300 до 500 речи је 6. мај 2021. на адресу Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.. Излагања су ограничена на 20 минута. Званични језици научног скупа су српски и енглески. Књига сажетака биће објављена пре научног скупа, а тематски зборник после скупа. Стручне радове написане у складу са Упутствима за приређивање радова, неопходно је послати најкасније 31. јануара 2022. Очекујемо Ваше радове и надамо се сусрету са Вама у Скопљу. У случају евентуалне спречености да због епидемиолошких околности скуп организујемо уживо, конференција ће бити одржана онлајн о чему ћемо учеснике благовремено обавестити. У име Организационог одбора,

Више информација
Пријавни формулар

др Јасмина С. Ћирић, доцент
Универзитет у Крагујевцу
Филолошко-уметнички факултет
Одсек за примењену и ликовну уметност

Катедра за романистику Филолошко-уметничког факултета у сарадњи са Француским институтом из Београда прикључиће се осталим катедрама у Србији и, заједно са ученицима основних и средњих школа, учествовати на такмичењу у писању франкофоног диктата.
У среду, 17. марта организује се 20. по реду Франкофони диктат. Ове године диктат неће бити такмичарског карактера. Позвани су сви који воле језичке изазове да одмере своје познавање правописа и граматике француског језика. Диктат ће бити одржан онлајн преко Zoom платформе.

Категорија: нивои А1, А2, Б1 раде од 12.30 часова:

https://us02web.zoom.us/j/84740861859?pwd=NWFsd0NvOFVYVW5vZEtJQ2U1cjFzQT09

Лозинка: 578167

Категорија: нивои Б2, Ц1 и Ц2 раде од 13 часова:

https://us02web.zoom.us/j/87016308496?pwd=dGxOWXhFU2x4VGxJWTN1Ynd4ZkRSUT09

Лозинка: 687966

Dictée 2021 1

У уторак 23.02.2021. године у 19.00 часова у Студентском културном центру Крагујевац биће отворена изложба графике Иване Јанковић, сарадника у настави Филолошко-уметничког факултета. Изложбу графикe под називом Они уопште ниједну ствар неће сматрати реалном, осим ове сенке ... отвориће историчарка умeтности др Јасмина Ћирић, доцент на Филолошко-уметничком факултету.  

Ивана Јанковић рођена је 1996. године у Крагујевцу. Студијски програм Графички дизајн завршила је на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу. Ради на истом факултету као сарадник у настави на предметима из уже уметничке области Графика и графичке технике. Излагала је на петнаест групних изложби. Добитница је Похвале на XX Бијеналу студентске графике Србије, Дом културе „Студентски град“, Нови Београд.
Изложбом Они уопште ниједну ствар неће сматрати реалном, осим ове сенке… завршава мастер студије на ФИЛУМ-у, на студијском програму Ликовне уметности, модул Графика.

 

Изложба ће бити отворена до 8. марта 2021.

I Jankovic 06I Jankovic 05

Премијера представе „Да се ја питам”, новооснованог ансамбла „Бард Театар“ биће изведена у Књажевско-српском театру, у недељу, 28. фебруара. Првобитно је премијера била најављена за 7. децембар, али је због погоршања епидемиолошких мера одложена.

Овај комад говори о одрастању и сазревању, оствареним и неоствареним љубавима, пријатељству, верности, односу са родитељима – то је прича о младим Крагујевчанима и њиховом граду.

Главне улоге поверене су младим глумцима Алекси Могићу, Александри Стаменковић, Анастасији Ђорђевић, Данијели Лукић, Емилији Михаиловић, Емилији Сантрач, Невени Терзић, Николини Николић и Филипи Ђурић, а у комади играју и Марија Ракочевић, Милица Реџић Вулевић, Ненад Вулевић и Никола Милојевић.

Представу је по тексту Ненада Вулевића режирао Чедомир Штајн. Костимограф је Лила Вуковић, сценографију представе потписује Јована Живановић, а композитор је Драгослав Танасковић, Трнда. Фотограф и сниматељ је Ненад Борисављевић.

Овај пројекат је финансијски подржао град Крагујевац, у организацији ДКРЦ „Супермама”.

Глумци који су успешно прошли аудицију у септембру прошле године, кроз рад са професионалним глумцима упознали су драмску литературу, технике глуме, понашање на сцени, а до краја процеса имали су прилику да раде са професионалним костимографом, сценографом, композитором и другим позоришним радницима, где су могли да прате низ и хармонију креирања једне позоришне приче.

Кроз рад на стварању позоришне представе, полазници су учили и усвојили елементе позоришног и глумачког језика (дикција, сценски покрет, техника гласа, пантомима, плес), а прошли су и кроз све фазе тог процеса активно учествујући у изради представе „Да се ја питам”.

Бард Театар је независна позоришна сцена за децу и младе и са децом и младима која је формирана у оквиру ДКРЦ „Супермама”. Под овим именом постоји од 2020.године, иако су на крагујевачкој позоришној сцени присутни од 2012. године.

Бард Театар је позориште које едукује кроз радионице и трибине, кроз радионичарски рад представљајући методе савладавања свих техника једног позоришног процеса. Професионални глумци и глумци аматери свих узраста су равноправни чланови Бард Театара, а основни циљ да сва деца и млади трајно приволе позоришну уметност.

Број места је ограничен, због седења на прописној дистанци, а сваки посетилац ће морати да има заштитну маску. Карте можете резервисати на број 063 626 619.

Plakat Da se ja pitam 2