Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Позивамо вас на концерт под називом Романтични музички времеплов, у понедељак, 21. марта 2022. године, од 18 часова, у Кући Ђуре Јакшића, на коме наступају виолинисткиња Јелена Роквић, ванредни професор на Филолошко-уметничком факултету и пијанисткиња Катарина Хаџи Антић Татић. 

Програм: Е. Бич, Ј. Брамс, Клара Шуман, П. И. Чајковски

Добро дошли!

 

Romanticni muzicki vremplov page 0001

Добитник Дисове награде за 2022. годину је савремени песник и професор српске књижевности Драган Бошковић. 

Жири за доделу Дисове награде у саставу: Саша Радојчић, Марко Аврамовић и Михајло Пантић (председник), након две електронске седнице одржане 28. фебруара и 10. марта, једногласно је донео одлуку да Дисову награду за 2022. годину додели савременом српском песнику Драгану Бошковићу. 

У саопштењу се наводи следеће:  

Бошковић је аутор поетског опуса који у контексту савремене српске поезије стоји као издвојено, до извесне мере апартно стваралачко поље, при чему се аналогија са Дисовим местом у контексту песништва српске модерне сасвим природно намеће. Ако је Дис почетком прошлог столећа, као и други европски и српски песници, али на њему својствен, непоновљив начин, окренуо поглед према несазнатљивим висинама, слично томе је, у свом кључу, почетком новог века учинио и Драган Бошковић.

С тим да је метафизичка линија певања, која је у Дисовим стиховима оличена фигуром човековог „пада у живот”, у Бошковићевом песмама постала израженија сталним позивањем на библијску симболику, посебно на Богородицу. Бошковићева Богородица, међутим, не мора нужно бити читана у религијском кључу (мада се ни таква могућност не пориче), већ и као извориште универзалног, екстатичним и еуфоричним стиховима наглашеног, афирмативног животног принципа, песниковим речима „кад човек јесте и Бог јесте”.

Реторички разобручена, врло ритмична, асоцијативно безобална, Бошковићева поезија настаје мимо формалних конвенција, следом модела поетског колажа који обједињује и на парадоксалан начин хармонизује наизглед врло удаљене, рекло би се чак диспаратне крхотине пост-постмодерног света у доба пост-пост истине.

Она, међутим, у тој наизгледној распршености предметности, али и самог песничког субјекта који говори свестан коначне немоћи говора (при чему се често призива и употребљава ономатопејско својство језика), има стабилно упориште и чврст ослонац у укрштају светог и профаног, с тим да профано добија сјај светости, а свето остаје свето, јер чудо постања и свега онога што се потом у историји збило остаје чудо и у нашем добу.

 

Проф. Бошковић објавио је десет поетских збирки: Вртоглавица, лаж и Вавилон од картона (1998), У једном телу (2003), Исаија (2006), Отац (2013), The Clash (2016), Ave Maria! (2018), Живот и ја смо квит (2019), Breaking the Waves (2019), Богородица, The Clash и овај град (на пољском и српском, 2019) и Uristen (2020). Недавно је објављен нови поетски рад под називом Сандиниста (2022). Поезија Драгана Бошковића превођена је на украјински, пољски, чешки, словеначки, шпански и јапански језик.

Добитник је Бранкове награде, награде Матићев шал, награде Бранко Ћопић, награде Бранко Миљковић за књигу песама Ave Maria!

German Institut For Education једнa je од водећих школа језика у држави Тунис са представништвима у градовима Тунис, Сус и Сфакс, која од свог оснивања нуди акредитоване курсеве немачког језика који задовољавају највише образовне стандарде. Студенти основних студија германистике (од 7. семестра), студенти мастер студија германистике, као и они који су недавно дипломирали, имају могућност да обаве стручну праксу у једној од водећих школа за учење немачког језика и у једном од водећих испитних центара у арапском свету.
Студентска пракса таје 6 месеци.
Рок за пријаву је 31. март 2022.
Број слободних места у овом пријавном року: до 4

У уторак 8. марта 2022. године, уручене су награде студентима Академије уметности у Новом Саду, студентима Факултета музичке уметности у Београду и ученицима СМШ „Исидор Бајић“ у Новом Саду, освојених на међународном такмичењу из солфеђа организованом на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу. На међународном такмичењу из солфеђа одржаном 27-28. новембра 2021. године на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу, студенти ФМУ у Београду Николина Милојевић (класа ред. проф. др Милена Петровић) и Дарија Дражић (класа ванр. проф. др Александра Милетић), освојили су прве награде, студенти Академије уметности у Новом Саду Сенка Белић и Ивана Мачковић (класа ванр. проф. мр Ливија Јовчић), освојили су прве награде, ученица IV разреда средње музичке школе „Исидор Бајић“ из Новог Сада, Јована Мрђеновић (класа проф. Евица Чарнописки), освојила је прву награду, док је Лауреат такмичења - Михаило Кривокућа (класа ванр. проф. др Александра Милетић). Прву награду од учесника студената Филолошко-уметничког факултета, освојила је Милица Букарица (класа доц. др Кристина Парезановић).

Награде студентима уручила је доц. др Кристина Парезановић, руководилац пројекта и председник међународног жирија.

Честитамо свим студентима и ученицима на постигнутом успеху!

 

IMG b3b4235240dd4ae654fb89d8faf3b612 V  IMG 36da016accbf84e9aeac8152c454a725 V  IMG 32f8b88402defa1bd095f24f37d9cc5b V

IMG 1be46c7114042cbd43eddba77012f787 V  20220316 120033