Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

 

Волиш да црташ, сликаш, дизајнираш, али волиш и видео-игре?
Постоји једна игра на свету која не познаје границе, не зна за године, за коју ти не треба скуп компјутер ни пуно времена да је разумеш.

Наравно, у питању је - ТЕТРИС.

ТЕТРИС је своје име добио од речи тетра (што на грчком значи четири) и тенис (омиљене игре креатора ТЕТРИС-а). Ако нисте приметили, сваки облик у игри се састоји од четири коцке, распоређене на различите начине. Отуда се и ови облици зову тетроминоси.

Пусти машти на вољу, креирај свој тетроминос и прикључи се наградном конкурсу ТЕТРИС - сложи своје коцкице, који се одржава у оквиру манифестације Мај Месец Математике, уз подршку гејминг студија Playstudios Europe.

Playstudios Europe се налази у Београду, и од прошле године је нови дом ТЕТРИС игрице. Велики број програмера и уметника ради на новим верзијама и лудо се забавља, али овај посао није лак. Зато смо одлучили да потражимо помоћ - изазивамо те да нам покажеш свој таленат и да нам помогнеш са свежим идејама, и кроз свој рад нам покажеш како би све један тетроминос (ти бираш који) могао да изгледа.

Како да учествујеш у конкурсу:

  • Ослободи своју креативност и створи мало уметничко дело које приказује како тетроминос изгледа у твојој машти
  • Твој рад може бити у облику цртежа, слике, или у некој другој ликовној форми
  • Потребно је да фотографишеш свој рад и проследиш нам на мејл Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. до 23. маја 2022. године
  • Молимо те да нам поред свог малог уметничког дела пошаљеш и следеће податке: Име и презиме, име факултета/школе коју похађаш и контакт телефон, како бисмо могли да те контактирамо у вези са проглашењем победника
  • На конкурсу могу учествовати сви студенти и млади (до 30 година) на територији Републике Србије

Пет најбољих радова биће изложено на крају манифестације Мај Месец Математике, у оквиру гејминг викенда на Дорћол Плацу (27, 28. и 29. мај), када ће бити организована и додела награда.

Документи:

Позив

Универзитет у Крагујевцу расписује Конкурс за идејно решење рекламног плаката за Универзитетску галерију. Позив је отворен до 10. маја 2022. године и упућен је свим студентима и сарадницима ФИЛУМ-а, Одсека за примењену и ликовну уметност. 

Награда је 12,000 динара за плакат који, према оцени трочланог жирија, буде оцењен као најбољи на конкурсу. 

У идејно решење плаката неопходно је поставити логотип Универзитета у Крагујевцу, Универзитетске галерије и Универзитетске библиотеке.

Информације о пропозицијама Конкурса, можете наћи у тексту Позива

Обавештавамо вас да Филолошко-уметнички факултет због предстојећих ускршњих празника неће радити у периоду од 22. априла до 25. априла. Први радни дан након празника биће уторак, 26. април 2022. године. 

Желимо вам пријатне празнике!

Са задовољством вас позивамо да присуствујете предавању ,,Интерпретација камерне музике по методи Станиславског" акордеонисте др ум. Луке Лопичића, у среду 20. априла 2022. године, од 17 сати, у Кући Ђуре Јакшића. Акордеониста Лопичић алумниста је Филолошко-уметничког факултета и предавање ће одржати у склопу обележавања 20 година постојања ФИЛУМ-а. 

,,Предавање под називом Интерпретација камерне музике по методи Станиславског је проистекло из истоименог докторског уметничког пројекта Луке Лопичића и бави се проблематиком интерпретације камерне музике сагледане кроз призму сличности и разлика између музичке и драмске уметности. Полазећи од хипотезе да се музичари баве невербалном глумом, циљ овог предавања је да се, користећи се примењивим методама Станиславског, прикаже другачији приступ процесу припреме једног музичког дела у оквиру камерне музике.

Због катедре на којој је одбрањен докторски уметнички пројекат (Камерна музика), истраживање је конципирано и усредсређено на проблематику камерног музицирања, али овакав приступ апсолутно налази своју примену и приликом солистичког музицирања.
Емоције заузимају кључно место у учењу Станиславског, а нарочито начини на које их треба пробудити, евоцирати, проживети. Сходно томе, у оваквом приступу процесу припреме једног музичког дела акценат је стављен на психолошку припрему музичара извођача по узору на глумачку припрему, као и на стваралачко „преживљавање“ како извођача унутар камерног ансамбла, тако и извођача солисте, обрађујући притом цео процес интерпретације од тумачења музичког дела у смислу истраживања емоционалног садржаја, преко поштовања стилских карактеристика дела, композиторове замисли и ознака у нотном тексту, па све до самог чина извођења." (Др ум. Лука Лопичић)

 

 

Plakat Luka Predavanje