Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Академија уметности Нови Сад Вас са задовљством позива на Четврто такмичење млaдих из енглеског језика Појас и пут, као и на међународно такмичење из енглеског језика Чајне дејли (China Daily) 21st Century Cup.

Такмичење на енглеском језику ,,Куп 21. века" је такмичење за љубитеље јавног говора из целог света које је 1996. покренуо Чајна дејли. 

Такмичење млaдих из енглеског језика Појас и пут иницирано је 2019. године.

Конкурс је отворен за држављане Републике Србије узраста од 16 до 27 година (средње школе, факултети и академије).

Подносиоци пријаве треба да припреме:

  • Говор на тему As the time goes by, all things are revealed (усмено излагање без читања),
  • Говор који може да траје максимално 4 минута,
  • Видео снимак говора,
  • Писани текст говора до 500 речи,
  • Пријавни формулар
Рок за пријаву је 20. мај 2022. године.

Видео снимак + писани текст говора + попуњен пријавни формулар послати на: https://akademija.uns.ac.rs/21st-century-cup-application/
Полуфинале и финале такмичења ће се одржати у августу 2022. године у Кини уколико то услови пандемије дозволе.

Више информација можете наћи у тексту позива.

Позив на енглеском језику.

fejs

У петак, 15. априла 2022. године, од 18 сати, у Свечаној сали Природно-математичког факултета, извешће се представа под називом ,,Мало сутра".
Гете институт у Београду Пројекат (Staynet) у сарадњи са позоришним педагозима Предрагом Калабом и Јеленом Гојић (асистент на ФИЛУМ-у) покренуо је у октобру 2021. године уметничко-педагошки пројекат „Да ли да одем или да останем?“ са циљем да се умањи емиграција младих људи из Србије.

Полазнике радионице ујединила је љубав према сценском изражају и промишљању о темама које њих као младе људе директно погађају. Стога је у позоришном пројекту радног назива „Да ли да одем или да останем?“ учествовало осморо средњошколаца из Београда. У двонедељној радионици, на креативан начин кроз игру заједно су се суочили са важним питањима:

Какве перспективе имају млади људи у Србији?

Има ли бољих изгледа за будућност у иностранству?
Зашто је боље остати?
Које дугорочне последице настају у Србији ако се одлив младих људи настави?
Које су наде,  могућности и очекивања младих када се одлуче да остану у својој земљи?
Колико су велике препреке које морају бити превазиђене да би се емигрирало?
Да ли је лако започети нови живот у непознатој земљи?

Из позоришне радионице настала је представа под називом ,,Мало сутра" која је премијерно изведена 14.11. 2021. године у Дечјем културном центру (Таковска 8) у Београду. Представа се бави темама: одлазак за бољим животом, деформисани системи вредности, отуђеност, перспективе, емотивне везе, чему да се надамо, шта можемо да урадимо да би нам овде било боље. Учесници радионице су сами писали текстове, глуме у представи, правили су сценографију и костиме. Након представе,  уследиће дискусија са публиком, да би се публика активно  укључила у разговор са актерима представе и радионице.

Режија: Предраг Калаба и Јелена Гојић
Играју: Предраг Ристић, Катарина Киш, Миња Илић, Кристина Савић, Лука Ковачевић, Александар Радишић, Лука Ђекић, Тара Мор.

Отворен је позив за пријаву студената за радионицу под називом ,,New urban living rooms" која ће се одржати у периоду од 21. маја до 9. јуна 2022. године.

Циљ ове радионице биће да се поново осмисли и дизајнира овај нови тип урбаног салона који је настао након пандемије, који превазилази просторе за потрошњу или комерцијалну експлоатацију, као што су кафићи са столовима и столицама. Дизајн ће сигурно морати да узме у обзир врсту намештаја, али сада то постаје нова дизајнерска прилика која генерише урбани тотем или атрактор, који дефинише или симболизује хибридни простор између дневне собе и улице.

Радионица је отворена за ученике. Број учесника је ограничен. Подстичемо заинтересоване да се пријаве раније путем имејла Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. са кратким информацијама о актуелним студијама и интересовањима.

У оквиру ове радионице студенти са студијског програма Унутрашња архитектура учествују као самостална група под менторством професора Наталије Богдановић, доцента и др Бојане Пашајлић, доцента.

Више информација потражите на линку.

opencallworkshop

Онлајн презентација Фондације Темпус одржава се у петак, 15. априла 2022. године, са почетком у 13 сати. Догађај се организује преко платформе Google Meet, у склопу програма фестивала „КУЛЛТУРА“, а пријаву могу послати студенти музичких, ликовних или уметничких академија или факултета са територије Републике Србије. 

Током презентације заинтересовани ће добити одговоре на питања како се пријавити за стипендирану студентску размену на основним, мастер или докторским студијама кроз Еразмус+ и ЦЕЕПУС програме. 

За учешће је потребна регистрација, а пријаву можете наћи на линку.