Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Изложба цртежа и дигиталне анимације „LUSTˮ Катарине Недељковић, доцента на Филолошко-уметничком факултету, биће отворена у понедељак 18. јула у 17.00 часова, у Ликовном салону Културног центра Новог Сада.

,,У оквиру ликовне поетике коју Катарина Недељковић већ дуги низ година обликује, цртеж се позиционирао као аутономан вид њеног стваралачког процеса и својеврсног исказа. Анализирајући и изучавајући анатомију кроз цртање, уметница увелико ствара аутентичан рукопис којим пиктурално визуализује сазнања и запажања. Снагом свог уметничког мишљења, Катарина продире у један дубљи сегмент цртачког умећа, којим његову тематску и естетску диференцијацију обликује на специфичан начин, чиме фигурацију моделује умерено експресивно, када без претерене контроле гестуалности крунише цртеж стваралачким надахнућем и карактерним особеностима. На њеним радовима опажа се формално цртачка конституција фигуре и физиономије која баштини више изузетних елемената из претходних радова, и у таквој грађи слике, ослоњеној на аутоцитатност, приметни су наглашени видови бинарног огледања оног унутрашњег, али и оног екстровертног." (Александра Димитријевић, интернет страница Културног центра Новог Сада)

Сви заинтересовани изложбу ће моћи да погледају до 15. августа.

Добро дошли!

позивница 3

Универзитет у Крагујевцу расписао је конкурс за упис 30 полазника на кратки програм студија – Тестирање софтвера, за стицање сертификата о завршеном кратком програму студија и 30 ЕСПБ.

Настава ће се реализовати током три месеца – почиње крајем августа, а завршава се у новембру, без пауза у настави, континуирано у трајању од 15 наставних недеља. Часови се одржавају у вечерњим терминима у онлајн формату.

Кратки програм студија Тестирање софтвера предвиђа стручну праксу која ће за најбоље полазнике бити плаћена од стране компанија са којима Универзитет има потписан уговор.

Пријављивање на конкурс траје од 13. јула до 15. августа 2022. године.

Више информација на овом линку.

ivana jankovicivana jankovicИзложба графика Они уопште ниједну ствар неће сматрати реалном, осим ове сенке Иване Јанковић, асистента на Филолошко-уметничком факултету, биће отворена у понедељак 4. јула 2022. године, у 20.00 часова, у Малом ликовном салону Културног центра Новог Сада, и моћи ће да се погледа до 18. јула 2022. године.

Серија графика Они уопште ниједну ствар неће сматрати реалном, осим ове сенке… не представља стварност – Ивана Јанковић зна да се уметношћу подражавања не може освојити стварност нити досегнути истина, и због тога је отклон потражила у Платоновој Алегорији о пећини и – сенкама. Сенке су антитеза стварном знању, оне су метафора илузорних аспеката живота… […] Сенке су између стварности, истине, и оних који истину траже. […] Следећи мисао Едварда Вестона, америчког фотографа – да се фотографија, односно фотографска камера „може присилити да лаже само уз напор“ – уметница је донела одлуку да, бавећи се графиком, успостави привилегован однос са стварношћу, да присили графику, а паралела би била потпуна када би било речено и бакарну матрицу – да не лаже. Одредила је поље деловања, опцртала сопствени део стварности, и упустила се у процес његовог освајања. После мноштва припремних радова, експеримената, успешних покушаја, али и погрешака, мукотрпних кривудања, која су, истина, полазиште имала у годинама учења, она је пронашла начин, механички и имперсоналнан, близак фотограму као специфичном фотографском поступку, да стварност забележи. У једном тренутку, стварност је, у оној мери и оном делу у којима се томе стремило, била освојена. Сенке су почеле да бивају ухваћене и претворене у композиције дивног склада. […]  (Из текста Стварност – освајање и деконструисање Владимира Ранковића)

Ивана Јанковић (Крагујевац, 1996) завршила је студијски програм ОАС Графички дизајн 2019, и мастер студије Ликовне уметности (модул Графика) 2021. године, на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу. Студент је докторских интердисциплинарних студија Дигитална уметност на Универзитету уметности у Београду. Током мастер студија радила је као сарадник у настави за ужу уметничку област Графика и графичке технике, а од 2021. године асистент је за исту област. 

Изложба