Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

У Свечаној сали Прве крагујевачке гимназије, у периоду 16 - 23. новембра 2022. године, са почетком од 20 часова одржаће се Интернационални фестивал уметника хармонике.   

Интернационални фестивал уметника хармонике спада у ред највећих светских фестивала хармоникаша  који се баве „класичном“ хармоником. Јединствен је по своме програму не само у Србији, већ и у овом делу Европе.

          Фестивал је основан 1988. године, у време када је проф. Радомир Томић почео да формира крагујевачку школу за хармонику. Један од  основних мотива оснивања био је да се Крагујевац, као средина, упозна са достигнућима класичне хармонике у свету  и да се на тај начин хармоника афирмише у другачијем светлу, до тада уобичајеном код нас, као и да добије подршку шире друштвене заједнице за започете активности. Од тада Крагујевац је постао светски препознатљив центар за хармонику и у њему се формирао веома широј круг љубитеља и поштовалаца  управо класичне хармонике. Управо тај круг љубитеља и поштоваоца класичне хармонике, захваљујући Фестивалу има могућност да буде у жижи савремених достигнућа у свету класичне хармонике.

      Концерти који се током Фестивала одржавају у једној од најбољих концертних сала у Србији свакако предствљају допринос не само концертном животу једног великог привредног, универзитетског и културног центра, какав је Крагујевац, већ афирмишу у пуном сјају достигнућа крагујевачке музичке школе и Филолошко-уметничког факултета, чији одсеци за хармонику уживају светски углед.

      О благотворном утицају овог Фестивала, који ће се одржати по 30. пут, на развој хармонике у Крагујевцу и Србији најбоље говоре резултати крагујевачких хармоникаша на највећим светским такмичењима. Ове године на СВЕТСКОМ КУПУ у Швајцарској студент ФИЛУМ-а. Драгослав Васиљевић победио је у сениорској конкуренцији.

Plakat 30 INTERNACIONALNI FESTIVAL HARMONIKE 2022 2 1 1

 

На 58. Међународном сајму намештаја, опреме и унутрашње декорације, који је од 8. до 13. новембра 2022. године одржан на Београдском сајму, жири Београдског сајма донео је одлуку о додели признања произвођачима, излагачима и појединцима у више категорија. Награду „Златни кључ“ у категорији Најбољи млади дизајнер добио је FILUM – work station за пројекат „Радно-излагачка станица / Work exhibition station“ аутора Kатарине Лончаревић, Јелене Рувидић, Наталије Богдановић и Бојане Пашајлић са студентима.
poster 2 min

Обавештавамо запослене и студенте Филолошко-уметничког факултета да се, према Закону о државним и другим празницима у Републици Србији, државни празник Републике Србије Дан примирја у Првом светском рату, празнује 11. новембра 2022. Овај државни празник празнује се нерадно, те Факултет неће радити у петак 11. 11. 2022. године.

 

NatalijinaRamonda

У оквиру овогодишње концертне сезоне Универзитетске галерије, у четвртак 10. новембра 2022. године, са почетком у 19.00 часова, биће одржан концерт који носи назив Вече француских композитора.

На концерту који носи назив Вече француских композитора, наступиће виолинисткиња Јелена Роквић и пијанисткиња Катарина Хаџи-Антић Татић.

На програму ће бити дела К. Дебисија, О. Месијана и Ц. Франка.

Виолинисткиња Јелена Роквић рођена је у Београду. Дипломирала је и магистрирала у класи проф. Михаела Фришеншлагера на Универзитету за музику и сценске уметности у Бечу (Аустрија). На истом универзитету похађала је специфичне пост-градуалне студије у области историјске инструменталне праксе (на оригиналним инструментима) у класи проф.Ингомара Рајнера. Усавршавала се код Ериха Гринберга, Чарлса Кастлмана, Леонида Пејсахова, Владимира Спивакова, Александра Павловића, и других. Учествовала је на фестивалима класичне музике у Врњачкој Бањи, Шапцу, Новом Кнежевцу, Београду, Новом саду, Купри Маритими, Торину, Портогруару (Италија) и Асахикави (Јапан). Од 2010. године предаје виолину на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу.

Катарина Хаџи-Антић Татић, пијанисткиња, рођена је у Београду. Завршила је студије клавира у класи проф. Јасмине Гавриловић на Факултету музичке уметности у Београду. Као камерни музичар наступала је у земљи и иностранству и остварила трајне снимке за радио и телевизију. Сарађивала је са бројним истакнутим домаћим и страним уметницима. Поред клавирске сарадње са инструменталистима и певачима, бавила се и педагошким радом, као професор клавира и камерне музике. Од 2000. године ангажована је на Факултету музичке уметности у Београду као уметнички сарадник на Катедри за гудачке инструменте. Са виолинисткињом Јеленом Роквић наступа од фебруара 2006.

plakat 10. novembar min