Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Министарство науке, технолошког развоја и иновација позива талентоване младе истраживаче – студенте докторских академских студија за укључивање у научноистраживачки рад у акредитованим научноистраживачким организацијама чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина односно јединица локалне самоуправе као и Српска академија наука и уметности и институти чији је она оснивач.

На овај позив пријављују се млади истраживачи који имају титулу дипломирани-мастер и први пут уписану прву годину докторских академских студија за школску 2022/2023. годину на акредитованој високошколској установи у Републици Србији.

Кроз овај позив укључиће се до 300 младих истраживача, од ког броја ће се до 15 младих истраживача из области уметности укључити у акредитоване научноистраживачке организације из области уметности.

Текст Позива са обрасцем Пријаве  преузимају се на сајту Министарства: https://nitra.gov.rs/, у којима су наведени услови учешћа, начин пријаве, као и потребна документација.

 

Рок за подношење пријаве је 17. јануар 2023. године.

Катедра за германистику Филолошко-уметничког факултета уз подршку ДААД-а организовала је наградно такмичење за основце и средњошколце на тему „Волим немачки, зато што…“.

Поделите са нама зашто волите немачки језик и пренесите нам своје утиске о овом језику. Направите видео-снимак у трајању од једног минута на тему немачког језика, укључујући и немачку културу, уметност и друштво или о вашим личним искуствима у вези са немачким језиком. Најкреативнији ученици биће награђени.

Направите видео-снимак који није дужи од једног минута, а који илуструје зашто волите немачки језик (можете га снимити користећи било које средство за снимање, као што је мобилни телефон, дигитални фото-апарат, видео-камера, дигитална техника). Затим поставите снимак на Instagram story и обележи страницу germanistika.filum или пошаљите видео-снимак преко порука у апликацији.

Најкреативнији ученици биће награђени таблетом, слушалицама и ваучером за куповину књига.

Датум пријаве: до 31. 12. 2022. године

Објава резултата биће благовремена, након одлуке четворочланог жирија.

Конкурс

 

319108490 1590990561372599 373467914623759632 n

У петак 23.12.2022. године са почетком од 20 часова у Kњажевско-српском театру у Крагујевцу, а у оквиру пројекта Радомир Томић - парадигма културног живота Србије: извођачко-уметнички, образовни и педагошки залог за будућност, Филолошко-уметнички факултет позива све на свечаност поводом обележавања јубиларног седамдесетог рођендана уваженог професора, у знак захвалности за његов дугогодишњи уметнички и педагошки рад.

У оквиру свечаности биће представљен зборник радова професорових колега и пријатеља, приказан документарни видео-снимак о професору и премијерно изведен концерт за хармонику и гудачки оркестар „Конак“ композитора Светислава Божића специјално написан за ову прилику. Концерт ће извести реномирани акордеониста Владимир Благојевић и Градски камерни оркестар „Шлезингер“, под диригентском палицом истакнутог Ивана Марковића.

Пројекат су подржали град Крагујевац и СОКОЈ из Фонда за културна давања.

Добро дошли!

Radomir Tomic

Имамо посебну част и задовољство да вас позовемо на концерт под називом „Рефрени Војина Комадине – обележавање 25 година од смрти композитора“. 

Након успешних концерата одржаних у Београду и Источном Сарајеву, концерт ће бити одржан и у Крагујевцу.

У суботу, 24. децембра, са почетком у 20 часова, у Свечаној сали Прве крагујевачке гимназије, ансамбл Метаморфозис са Нином Мартиновић у улози наратора и солистима Анетом Илић (сопран), Васом Стајкићем (баритон), Владимиром Глиготићем (клавир), Бартоломејом Станковићем (клавир), Александром Ружичићем (флаута и фрула), Зораном Комадином (удараљке и електроника) и Сашом Мирковићем (виола и гусле) извешће дела из различитих стваралачких фаза Војина Комадине.

На програму концерта наћи ће се нека од његових најзначајнијих дела, попут Другог концерта за клавир и гудачки оркестар, као и композиције писане за разноврсне камерне саставе, у којима је композитор правио занимљиве комбинације инструмената. Посебно место у програму заузеће дело Смрт мајке Југовића, компоновано 1973. године за рецитатора, сопран, баритон, магнетофонску траку и групу инструмената. Дело је од саме премијере наишло на изузетно позитивне критике слушалаца и стручне јавности, а недуго након премијерног извођења дело је уврштено међу 10 најбољих композиција на УНЕСКО Фестивалу звука у Паризу.

Војин Комадина, један од наших најзначајнијих композитора друге половине 20. века, још за живота оставио је дубок траг и заузео истакнуто место у нашој музичкој баштини. Током четири деценије дугог стваралачког периода, кроз четири стваралачке фазе оставио је бројна музичко-сценска, оркестарска, концерта и велика вокално-инструментална дела, значајан број дела камерне и солистичке музике, као и музике за децу, која је такође у великој мери била заступљена у опусу композитора.
Поред композиторског, значајан је и његов ангажман у бројним културно-образовним институцијама и струковним асоцијацијама, од којих се посебно издвајају учешће у оснивању Универзитета Српско Сарајево (данашњи Универзитет у Источном Сарајеву) и Музичке академије на том универзитету, као и оснивању САНУ Републике Српске, а значајан допринос оставио је и као председник СОКОЈ-а, а затим секретар председништва СОКОЈ-а.

Концерт се одржава у оквиру међународног пројекта Рефрени Војина Комадине – обележавање 25 година од смрти композитора, у организацији Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу, уз подршку Града Крагујевца.
Улаз је слободан.

Добро дошли!

KomadinaPoster