Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Пројекат PARALLEL REALITIES Катедре за унутрашњу архитектуру реализован је у оквиру конкурса Шта нам тешко који је расписан кроз програм ,,Млади су закон" Министарства омладине и спорта Републике Србије, у организацији Младих истраживача Србије и низа невладиних организација (Центар за грађанско деловање, ТИМ42, Покрет горана Војводине, ГМ Оптимист). 

PARALLEL REALITIES представља просторно-уметничку интервенцију у јавном простору. За локацију пројекта изабран је лучни мост број 1 који се налази на реци Лепеници у центру Крагујевца. Одабрана локација била је погодна за извођење пројекта због високе фреквенције људи и њеног историјског значаја.
Пројекат је изведен имплементирањем провидне фолије између стубова, на којој су исцртани објекти Милошевог венца. Маркерима су могла да се допуне празна места. На тај начин би пролазници имали могућност учествовања у повезивању прошлости и садашњости.

Пројекат је настао у оквиру предмета Еколошка архитектура и Ефемерна архитектура под менторством доц. др Бојане Пашајлић и доц. Наталије Богдановић, у сарадњи са Странд асоцијацијом.

3 2

Објављено је електронско издање зборника радова АФРИКА: Књижевност, језик, култура, политика, у издању Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу.

Тематски зборник је међународног значаја и настао је као резултат рада младих истраживача Центра за научноистраживачки рад ФИЛУМ-а.

Зборник

Задовољство нам је да вас позовемо да, у среду, 24. маја 2023. године са почетком у 19 часова, у Универзитетској галерији присуствујете концерту виолончелисте Филипа Томића и пијанисткиње Јоване Радовановић, редовне професорке на Катедри за клавир Филолошко-уметничког факултета.

Овогодишњу концертну сезону у Универзитетској галерији отвара камерни састав Филип Томић (виолончело) и Јована Радовановић (клавир).

На програму ће се наћи дела Лудвига ван Бетовена.

Традиционално обележавање Дана свесловенске писмености биће уприличено на почетку концерта беседом ,,О писменима анђеоским", коју ће беседити Ђорђе Ђурђевић са Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу.

Универзитет у Крагујевцу традиционално је доделио годишње награде за наставно и научноистраживачко особље за постигнуте изузетне резултате у научноистраживачком, односно уметничком раду. 

Награда за изузетне резултате у уметничком раду додељена је мр Саши Мирковићу, редовном професору на Катедри за гудачке инструменте Филолошко-уметничког факултета, који је у својој уметничкој каријери постигао велике успехе.

Професор Мирковић је активан као солиста, камерни и оркестарски музичар, као педагог и организатор музичког живота у земљи. На бројним реситалима и камерним концертима, али и на наступима са ансамблом Метаморфозис, чији је оснивач и уметнички вођа, изводи разноврстан и специфичан програм – од барока до савремене музике српских и страних аутора, те до граничних жанрова који комбинују класичне идиоме са етно, џез и поп изразима, аудио и видео технологијом. Такође је као солиста наступао и са „Но Бордерс Оркестром“, Ансамблом „Арте“, БКО „Љубица Марић“, БГО „Душан Сковран“, КО „Шлезингер“, Симфонијским оркестром Војске Србије „Станислав Бинички“, „Омладинским симфонијским оркестром Југоисточне Европе“, Симфонијским оркестром РТС-а као и више наступа са Јена филхармонијом, Филхармонијом из Лођа и Немачким филхармонијским оркестром Мерк из Дармтшата. Овиме се проф. Саша Мирковић сврстава не само међу најпродуктивније српске уметнике, већ и међу најуспешније.
Редовни професор мр Саша Мирковић добитник је више специјалних признања за извођење савремене музике: награда часописа „Музика Класика“ за најбољег мушког извођача у 2016. години, награда часописа „Музика Класика“ ансамблу „Метаморфозис“ за најбољи оркестар у 2016. години и награда Удружења композитора Србије „Александар Павловић“ за извођача и најбољег промотера српске музике у 2016. и 2022. години.

Поред награда мр Саша Мирковић је био и руководилац различитих пројеката који су подржани од стране Министарства културе и информисања, као и СОКОЈ-а. Посебно се истиче један од пројеката из 2019. године, Метаморфозис гудачка академија, организујући аудицију за младе музичаре, студенте за рад и наступе у оквиру ансамбла. У 2022. години је започео Први интернационални фестивал савремене музике Meta World који је наишао на изузетан пријем код публике
и музичке критике. Као резултат константног и запаженог деловања ансамбла „Метаморфозис“ проглашени су за креативне амбасадоре у оквиру платформе „Србија ствара“.

slika 21052023 11  slika 21052023 14