Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

У оквиру програма Еразмус+ на Филолошко-уметничком факултету биће организована предавања др Кристијана Фоса са Института за славистику Хумболтовог универзитета у Берлину. 

Др Кристијан Фос одржаће предавања у следећим терминима:

Понедељак, 13. 11. 2017, 8.30–10, учионица А201 (Правни факултет)
Unimplemented standards? A comparison of codification of Macedonian and Montenegrin (1940s–2010s)

Уторак, 14. 11. 2017, 11.45–13.15, учионица А204 (Правни факултет)
Historical perspectives on the „Balkansprachbund” and the context of comparative contact linguistics

Уторак, 14. 11. 2017, 13.30–15.00, учионица А204 (Правни факултет)
The Balkans as mental map: Specific German Perceptions and Contributions

Среда, 15. 11, 2017, 11.30–13.00, учионица А202 (Правни факултет)
Vernacular and artificial South-Slavic languages (since 17th century)

Предавања су отворена за све заинтересоване студенте, сараднике и наставнике Филолошко-уметничког факултета.

У Универзитетској галерији, у четвртак 9. новембра 2017. године у 19 часова, клавирски квинтет Алтро сенсо одржаће концерт поводом 140 година рођења и 60 година од смрти највећег српског композитора музичког романтизма Петра Стојановића.

Клавирски квинтет Алтро сенсо основан је 2014. године, и први је клавирски квинтет након дужег времена у Србији са континуираним наступима. Квинтет наступа на солистичким концертима, а одржава и тематске и мултимедијалне пројекте посвећене деци. Посебну пажњу поклањају наступима у хуманитарне сврхе. Клавирски квинтет Алтро сенсо чине Наташа Шпачек, Теа Петровић Балинт, Бојана Јовановић Јотић, Јован Стојановић и Душан Кочишевић.

Програм концерта:

1. Enrique Granados (1867–1916)
Piano quintet OP 49, g-moll

I - Allegro
II - Allegretto quasi Andantino
III - Largo - Molto presto

2. Petar Stojanović (1877–1957)
Piano quintet OP 9, c-moll

I - Allegro
II - Allegro vivo (quasi Presto)
III - Andantino
IV - Allegro vivace

Квинтет је до сада имао око 20 наступа и солистичких концерата, од којих издвајамо:

• Београд – сала „Мокрањац”, енотека „Радо виолинс”, Миксер хаус, „КЦ Лада”, Велика сала КНУ, Кућа Краља Петра I, Дечји културни центар, Павиљон „Цвијета Зузорић”, Музеј Народног позоришта, Свечана сала Скупштине Града Београда, Народна библиотека Србије

• Концерте у Руми, Смедереву, Инђији, Ваљеву, Сопоту, Матици српској у Новом Саду, Сали Нишког симфонијског оркестра у Крагујевцу

Квинтет је, придруживши се сличним манифестацијама широм Русије, једини у Србији обележио годишњицу 175 година рођења П. И Чајковског, и то на сам дан рођења композитора, остваривши мултимедијални пројекат у Центру за културну деконтаминацију у Београду, и неколико дана касније „Концертом у улици Чајковског” у Спортској гимназији у Београду.

Први је представио београдској, нишкој и крагујевачкој публици квинтете Гранадоса и Петра Стојановића, обележавајући у 2016. и 2017. годишњице ових великих композитора.

rsz koncert kvintet

 

Филолошко-уметнички факултет посетила је 30. 10. 2017. године проф. Мелинда Костелац, продекан за наставу, студентска питања и студијске програме Академије примењених уметности у Ријеци. На састанку у деканату Факултета разматране су могућности за сарадњу, а декан Филолошко-уметничког факултета  Радомир Томић, редовни професор, потписао је Уговор о међународној сарадњи између Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу са Академијом примењених уметности Универзитета у Ријеци.

Проф. Костелац је у просторијама Одсека за примењену и ликовну уметност одржала и презентацију Академије примењених уметности Универзитета у Ријеци и јавно предавање „Колографија – техника дубоког тиска и њене импликације у образовању и сувременој умјетности”.

rsz potpisivanje ugovora 9 1

rsz potpisivanje ugovora 4