Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Студенти треће године студијског програма Унутрашња архитектура учествоваће на радионици и стручној екскурзији у оквиру 22. Југословенског позоришног фестивала у организацији Народног позоришта у Ужицу у периоду од 16. до 19. 11. 2017.
Циљ стручне студентске екскурзије и радионице претпоставља сагледавање и анализу релације позориште – архитектура – култура, али и сарадњу са едукативним, истраживачким и културним институцијама и појединцима у Србији на пољима едукације и уметничкоистраживачких пројеката.
Резултати радионице биће изложени у просторијама Народног позоришта у Ужицу и током годишње изложбе студената ФИЛУМ-а. Руководиоци стручне екскурзије су Данијела Димковић, доцент, и Наталија Богдановић, асистент.

У Универзитетској галерији у Крагујевцу, у четвртак 16. новембра 2017. године у 19 часова, свечано ће бити отворена изложба Уметничке збирке Српске академије наука и уметности „Уметничка збирка САНУ – Ликовни уметници академици”, поводом 175 година од оснивања САНУ.

Српска академија наука и уметности, поводом јубилеја – 175 година постојања, кроз изложбу „Уметничка збирка САНУ – Ликовни уметници академици” у Универзитетској галерији у Крагујевцу, представља део своје богате збирке уметничких дела. Од оснивања Друштва српске словесности 1841, а касније преко Српског ученог друштва, Краљевске академије, до данашње Српске академије наука и уметности, прикупљана су уметничка дела на различите начине: откупима, донацијама добротвора, поклонима уметника академика.

Крајем шездесетих година 20. века дефинисана је Уметничка збирка САНУ. Збирка поседује дела ликовних уметности у различитим техникама. Заступљене су слике, темпере, пастели, цртежи, графике, а такође и скулптуре изведене у камену, бронзи, дрвету. У Уметничкој збирци налазе се дела створена у различитим временима: од графике манастира Хопово из средине 18. века до радова активних чланова Ликовно-музичког одељења. Јавност је први пут видела дела из Уметничке збирке 1982. године у реконструисаном и обновљеном галеријском простору САНУ. Од тада је Уметничка збирка редовно представљана, а 2011. године изложене радове пратио је први каталог Академијине колекције.
Изложба „Уметничка збирка САНУ – Ликовни уметници академици”, коју чини 50 одабраних дела, намењена је првенствено музејима и галеријама широм Србије како би се посетиоци упознали не само са једним делом Уметничке збирке већ и стекли увид у критеријуме којима је, током скоро два века, формирана колекција.
Овом изложбом и каталогом, у коме се репродукују одабрани радови сликара и вајара чланова САНУ од оснивања до данас, Српска академија наука и уметности жели да ода признање и искаже захвалност бројним дародавцима заслужним за формирање њеног данас богатог фонда, да подсети на задужбинаре с краја 19. и почетка 20. века, на дародавце-љубитеље уметности, али и на саме уметнике-академике који су својим даровима и донацијама, који пристижу и данас, основали Уметничку збирку САНУ.
Поред Академијине колекције уметничких дела, изложба „Уметничка збирка САНУ – Ликовни уметници академици” учиниће приступачним најширој јавности и део репрезентативног ентеријера палате Српске академије наука и уметности, али и самог живота и рада ове значајне институције, која постоји готово два столећа.
Изложбу ће отворити потпредседник САНУ за природне науке, Зоран В. Поповић.
Изложба у Универзитетској галерији у Крагујевцу биће отворена до 16. децембра 2017. године.

У среду, 15. новембра 2017. у 19 часова у Галерији Народног музеја биће одржан концерт студената соло певања у класи професора Марине Трајковић Биџовски. Уз клавирску пратњу Душана Торомана, на програму ће бити дела Моцарта, Шуберта, Чајковског, Пучинија, Христића и др.

koncert solo pevaca 15 11 2017

Aмеричка привредна комора у Србији објавила је конкурс за нову генерацију једногодишњег програма AmChamps – Млади лидери промена, који је намењен студентима Универзитета у Србији.
AmChamps 2018 ће окупити укупно 40 одабраних учесника – 20 студента и 20 младих менаџера. Студенти су на III или IV години основних студија или на постдипломским студијама државних факултета из Србије и не старији од 25 година. Представници AmChamps компанија чланица су успешни млади менаџери, не старији од 35 година.
На почетку програма, на посебном догађају брзог упознавања, учесници ће бити спојени у парове (један студент и један млади менаџер), а током читавог трајања програма њихов заједнички рад се прати и оцењује.
Програм се састоји из три дела: Учење и такмичење (редовни део), Студија случаја (полуфинале) и Пројектни задатак (финале). Редовни део чини серија предавања, радионица и ваннаставних активности током којих полазници стичу нова знања, усавршавају пословне вештине, стимулишу креативно размишљање и самопоуздање, а паралелно, кроз рад у паровима, развијају менторство и лидерство. Десет најбољих парова добија задатак да током лета спреми студију случаја, коју обезбеђује компанија Coca-Cola Hellenic и свој рад представи на полуфиналном догађају у септембру. Три пара која најбоље припреме и представе студију случаја улазе у финале. Пар који најбоље осмисли, припреми и представи свој пројекат, по оцени ментора, биће проглашен победником програма.
Финалисти добијају вредне награде. Кад је у питању победнички пар, менаџер добија пуну стипендија Универзитета Sheffield за похађање Executive MBA програма, а студент пуну стипендију Универзитета Sheffield за мастер студије у Солуну. Друга два менаџера добијају половичне стипендије за Executive MBA, а друга два студента половичне стипендије за мастер.
Студенти који желе да се пријаве за AmChamps 2018 могу послати свој CV и мотивационо писмо или видео на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. најкасније до 30. 11. 2017.
Менаџери чија је компанија чланица AmChamps-a могу се консултовати са својим HR-ом и директором о могућностима учешћа у програму.
За додатне информације контактирати са AmChamps тимом путем мејла Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..

rsz amchamps poster a4 lowres srb page 001