Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

У сусрет Светском дану поезије, који се прославља 21. 3, Академско позориште студената германистике (АПСГ) припремило је сценско извођење под називом „Рихтерова скала”, које је, између осталог проткано стиховима Ингеборг Бахман, Бертолта Брехта и Александре Јанковић, студенткиње треће године германистике и активног члана АПСГ-а. Рихтерова скала је још једна у низу представа Академског позоришта студената германистике, који годинама ревносно позориштују у свом маниру. У дугом низу година, ово је пета по реду представа која се ради по методама позоришне педагогије, а чији су учесници студенти германистике и будући потенцијални наставници немачког као страног језика, те се стога, у процесу припреме завршног пројекта у виду сценске инсценације, кроз радионице позоришне педагогије, разне вежбе и импровизације у оквиру њих тренирају и усавршавају своје вештине и компетенције које ће им у будућој професији бити неопходне. У оквиру тога активно раде на сценској имагинацији и инсценацији, те изнедри и пета по реду позоришно-педагошка представа, „Рихтерова скала”.

Запитајмо се колико заиста волимо позориште и колико смо спремни да ми, као публика, допринесемо магији позоришта. Ко смо ми публика, а ко смо ми глумци? Где су једни, а где су други? Јесмо ли нужно осуђени да будемо пасивни глумци и пасивна публика? Шта је то пасивно? Пођимо заједно на путовање у уторак у 20 часова у сали ПМФ-а и сазнајмо одговоре на питања. „Рихтерова скала” ће нам у томе помоћи. Спремите се за добар земљотрес.

Играју:

Ана Пешић
Светлана Јовановић
Милица Мутиловић
Ана Димитријевић
Бојана Тараило
Тамара Ковачевић
Александра Јанковић
Ксенија Митић

Гитара:
Иван Симоновић

Режија:
Јелена Гојић

У сарадњи са Студентским културним центром Крагујевца (СКЦ) и Природно-математичким факултетом (ПМФ).

rih

Поводом Дана француске културе, Његова екселенција Фредерик Мондолини, нови амбасадор Републике Француске у Србији, одржаће предавање на тему: Француско-српско партнерство данас: билатерална сарадња, политички дијалог, европске интеграције и франкофонија. Предавање ће бити одржано у Свечаној сали Ректората, у четвртак 15. марта 2018. године са почетком у 15 часова. Након предавања студенти Филолошко-уметничког факултета извешће уметнички програм поводом посете амбасадора.

rsz francuskidani kragujevacplakat 1 1

У оквиру прве међународне манифестације „Дани архитектуре у Крагујевцу” у организацији струковног удружења УРБАНИУМ – Центар за истраживање и одрживи развој архитектуре и урбанизма, расписан је Конкурс за графичко обликовање плаката за промоцију манифестације на тему ИСПОЧЕТКА. Рок за достављање радова је 12. 4. 2018. године. Жири у саставу: Слободан Штетић, председник жирија, редовни професор Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу, Видан Папић, члан жирија, редовни професор Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу, Алекса Ђурић, члан жирија, архитекта и представник удружења Урабниум, и Петар Симовић, члан жирија, архитекта и представник удружења Урабниум, изабраће победничко решење. Право учешћа на конкурсу имају студенти и млади професионалци до 35 година. Више о конкурсу и Данима архитектуре видети у приложеном тексту расписа и на званичном сајту манифестације: https://www.daniarhitekturekg.com/.

Министарство просвете, науке и технолошког развоја је у четвртак 1. марта објавило Позив за талентованe младе истраживаче – студенте докторских академских студија за учешће на научноистраживачким пројектима које реализују акредитоване научноистраживачке организације у текућем циклусу истраживања (до 1000 истраживача).

Право пријављивања на овај позив имају студенти докторских академских студија. При томе су постављена и два додатна критеријума: да кандидат има највише 30 година, односно да је рођен 1988. године или касније, као и да има укупну просечну оцену најмање 9,00 (девет) на претходним нивоима студија (основне и мастер студије). Оваквим начином дефинисања услова се желела постићи изврсност, односно то да се у овом тренутку у систем финансирања укључе најбољи млади истраживачи.

Сагледавањем броја заинтересованих истраживача за укључивање на пројекте који је прикупљен од НИО, евидентно је да постоји одређен број истраживача који не испуњавају горе наведене критеријуме. Стога ће Министарство након детаљне анализе резултата овог позива, у складу са буџетским могућностима, одлучити о позивима који би имали за циљ укључивање и других група истраживача, а које нису обухваћене овим позивом (нпр. студенти докторских студија рођени пре 1988. године, или истраживачи који су у већ завршили докторске студије).

Напомињемо да је одређени број студената докторских студија генерација које су рођене пре 1988. године већ укључен у текући пројектни циклус, и то путем замене истраживача који су одлазили са пројеката.