Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

У понедељак, 26. априла 2021. у Галерији СКЦ-а у Обреновцу биће отворена изложба Архитектонске форме ауторки: др Јелене В. Атанасијевић, мр Сање Дрвенице и др ум. Иване Павловић. Изложбу можете погледати до 16. маја 2021. године.

Добро дошли!

KcObr FINALNO A3 PLAKAT finalno 1 1 1

Галерија Центра за културу „Масука“ у Великој Плани организовала је 22. „Пролећни салон 2021.“ Миња Радашиновић, студенткиња III године студијског програма Ликовна уметност, модул Графика, добитница је прве награде на ХХII ПРОЛЕЋНОМ ЛИКОВНОМ САЛОНУ. Награду је добила за цртеж „Буди друг“. 

Minja R 1

Због епидемијске ситуације у земљи и мера које налаже Кризни штаб изложба ,,Пролећни ликовни салон 2021”, реализована је онлајн представљајући ауторе на Фејсбук страници Центра за културу ,,Масука” и страници Галерије Центра за културу “Масука”.  Сви изабрани аутори ће након изложбе добити каталог изложбе и потврду о учешћу на овогодишњем салону. 

 

На Катедри за унутрашњу архитектуру припремна настава за полагање пријемног испита за школску 2021/2022. годину реализоваће се у форми Отворених врата која се организују у циљу промовисања студијског програма и бољег упознавања кандидата са формом и садржајем пријемног испита. Отворена врата организују се кроз отворену наставу која, формирана по тематским јединицама, омогућава кандидатима да се упознају са теоријским и практичним у настави. 

  1.  предавање - 02.04.2021, 10 часова

 Формирање просторне апстрактне композиције 

       мр Небојша Савовић

       Вајарски атеље – издвојени објекат у оквиру школе ОШ ,,Ђура Јакшић“

  1. предавање – 09.04.2021.

 Основи перспективног цртежа/ Основи фронталне и угаоне перспективе

      Наталија Богдановић

      имејл: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

  1. предавање – 19.04.2021.

 Поставка перспективе према израђеној просторној поставци (позиционирање на папиру, формирање линије...) 

      Др Бојана Пашајлић

      имејл: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

  1. предавање – 22.04.2021.

 Обрада просторне поставке бојом са израдом перспективних скица 

       Јелена Рувидић 

       имејл: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

  1. предавање – 28.04.2021.

 Исцртавање датих примера ентеријера и апстраховање у задате облике   

      др ум. Катарина Лончаревић

      имејл: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

  1. и 7. предавање – 04.05.2021. и 10.05.2021.

  Разрада добијених просторних композиција деконструкцијом   

      др ум. Ивана Павловић

      имејл: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

      8. предавање – 17.05.2021.

  Израда презентације добијених просторних композиција 

      др Бојана Пашајлић

      имејл: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Због тренутне епидемиолошке ситуације у земљи, само прво предавање одржаће се уживо на наведеној локацији, док ће се друга предавања организовати преко интернет платформе. Како би будући студенти присуствовали видео-предавањима и радионицама, потребно је да се дан раније пре датума њихових одржавања јаве путем наведеног имејла предавачу како би од истог добили линк за приступ предавању. 

Заинтересовани кандидати у обавези су да понесу комплетан цртачки прибор са собом на прво предавање.

Потребно је пратити обавештења у вези са Отвореним вратима на сајту факултета (www.filum.kg.ac.rs), у случају евентуалних измена термина, као и на званичним инстаграм и фејсбук страницама.

Dani otvorenih vrata Opcija 4 FDani otvorenih vrata Opcija 4 P

Од четвртка, 1. априла 2021. године у Модерној галерији Центра за културу Лазаревац биће отворена изложба цртежа ,,Тако је говорила планина", др ум. Јелене Шалинић Терзић, ванредног професора на Филолошко-уметничком факултету. 

Изложба ће моћи да се погледа уз поштовање епидемиолошких мера заштита, обавезно ношење заштитиних маски и уз физичку дистанцу од 1. до 15. априла 2021.

плакат шалинић

Удружење ликовних уметника Србије (УЛУС) позива младе уметнике и остале ствараоце до 35. година старости да учествују у Бијеналу младих 2021 које носи назив Заједнички језик, а биће реализовано од 29. јула до 5. септембра 2021. године на више локација у граду. Млади уметници могу да предложе своје учешће у две категорије: (1) нове продукције радова које ће се развијати и реализовати у склопу Бијенала младих 2021 – Заједнички језик (мај-јун) и за које ће бити обезбеђена продукција, као и (2) већ реализоване радове за учешће на изложби. Конкурс је отворен до 20. априла 2021.

Zajednicki jezik Bijenale mladih 2021 scaled 2560x1280

Додатне информације о темама Бијенала младих. 

Конкурсни материјал можете послати на адресу Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. са назнаком: Име и презиме_ Пријава за учешће на Бијеналу младих 2021.

За више информација посетите: 

http://bijenalemladih.ulus.rs/

http://ulus.rs/

У понедељак, 29. марта 2021. године, у 19.30 часова, у Гaлерији Центра за културу ,,Градац" у Рашкој, биће отворена самостална изложба слика под називом Сликам оно што знам да је тамо др ум. Јелене Шалинић Терзић, ванредног професора на Филолошко-уметничком факултету. 

Добро дошли!

Јеlena Šalinić pozivnica za profil 1

Изложба графике студената Факултета примењених уметности Универзитета уметности у Београду и студената Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу под називом Младост биће отворена од 16 до 25. марта у Галерији Графичког колектива.

Графике које ће бити представљене на изложби Младост настале су у оквиру редовне наставе на Факултету примењених уметности у Београду и Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу, у раздобљу од 2002. до 2021. године, у класама Гордане Петровић, редовног професора Факултета примењених уметности, Габријеле Булатовић, доцента Факултета примењених уметности, и Владимира Ранковића, ванредног професора Филолошко-уметничког факултета.

Излагачи: Тања Стевановић, Анита Јовановић, Зорана Вукотић, Сања Грбић, Милица Раденковић, Марко Ракочевић, Никола Радосављевић, Војислав Никчевић, Исидора Вулић, Јелена Савић, Соња Ковачевић, Борис Баклижа, Филип Мисита, Данијела Рупић, Марија Гавриловић, Лука Стоисављевић, Ивана Јанковић, Маријана Јанковић, Владимир Миљковић, Дејана Ђурђевић, Тамара Марковић, Јована Ћубовић, Анка Арсенић, Верица Петровић, Сара Фукс, Александар Спасић, Бојана Ракић.

FPU Sara Fuks         FPU Tanja Stevanovic

Сара Фукс, City Fatigue III (ФПУ)                                           Тања Стевановић, Тражимо разлог блатњава звјездо... (ФПУ) 

FILUM Marija Gavrilovic         FILUM Ivana Jankovic

Марија Гавриловић, Ф5 (ФИЛУМ)                                        Ивана Јанковић, Сенке 3 (ФИЛУМ)

 

                         FILUM Luka Stoisavljevic 

                        Лука Стоисављевић, Трагови II (ФИЛУМ)

Цео каталог можете погледати путем линка.

 

Међународни научни скуп

Краљ Милутин и доба Палеолога, 24 - 26. октобар 2021, Скопље

Поводом 700 година од упокојења Светог српског краља Стефана Уроша II Милутина (1282 ˗ 1321), Универзитет у Крагујевцу у оквиру пројекта EuroWeb COST Action (19131), Институт за литургику и црквену уметност Православног богословског факултета Универзитета у Београду, Коч Универзитет у Истанбулу, Институт за стратегијска истраживања Републике Србије, Српски културно-информативни центар СПОНА из Скопља, уз благослов Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, организују међународни интердисциплинарни научни скуп ,,Краљ Милутин и доба Палеолога: Историја, књижевност, културно наслеђе", од 24. до 26. октобра у Скопљу. Почетком XIV века на југу српске средњовековне државе развила се обимна делатност на пољу градитељства, монументалног сликарства, књижевности. На подручју српске државе окупљају се значајни мајстори, најбољи у своме времену, који по свим приликама долазе из водећих уметничких центара. Упоредо са војним интервенцијама, краљ Милутин и његово окружење везују се за уметничку, културну и духовну снагу ромејског Царства династије Палеолога. Епоха краља Милутина, обимом уметничких домета, који су данас видљиви у сразмерно мањем броју сачуваних споменика, представља врхунац стварања у српском и ромејском културном контексту.

Отуда, научни скуп ,,Краљ Милутин и доба Палеолога: Историја, књижевност, културно наслеђе" има за циљ темељитије испитивање епохе краља Милутина, односа ктитора према земаљском, небеском, материјалном и духовном, исказан задужбинарским делима, религиозним смислом, духовном позадином, као и друштвено-политичким условима. Карактер епохе посебно је препознатљив у представама у којима се кроз реч и слику манифестују слојеви српске друштвене хијерархије у средњем веку.

Plakat

Тематски круг отуда је најнепосредније везан за историју, архитектуру, сликарство, књижне илуминације, одевање и идентитет између Цариграда, Истока и Запада, богослужбени текстил, питање владарског гроба, светости и иконографије, архивистику, књижевно наслеђе, црквено појање, уметнички вез, богословски контекст крајем XIII и у првим деценијама XIV века, као и за перцепцију култа краља Милутина у време турске власти све до савременог доба.

На скупу очекујемо учешће историчара, историчара уметности и архитектуре, историчара и теоретичара књижевности, теолога, као и осталих научно опредељених историографа који би афирмисали нове перспективе сагледавања односа краља Милутина са династијом Палеолога. Рок за пријављивање тема са сажетком од 300 до 500 речи је 6. мај 2021. на адресу Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.. Излагања су ограничена на 20 минута. Званични језици научног скупа су српски и енглески. Књига сажетака биће објављена пре научног скупа, а тематски зборник после скупа. Стручне радове написане у складу са Упутствима за приређивање радова, неопходно је послати најкасније 31. јануара 2022. Очекујемо Ваше радове и надамо се сусрету са Вама у Скопљу. У случају евентуалне спречености да због епидемиолошких околности скуп организујемо уживо, конференција ће бити одржана онлајн о чему ћемо учеснике благовремено обавестити. У име Организационог одбора,

Више информација
Пријавни формулар

др Јасмина С. Ћирић, доцент
Универзитет у Крагујевцу
Филолошко-уметнички факултет
Одсек за примењену и ликовну уметност

Студенти Филолошко-уметничког факултета успешно су се представили на Другом међународном тријеналу аутопортрета и портрета који је, у организацији Меморијалне галерије ,,Душан Старчевић", отворен 27. јануара у Смедеревској Паланци. На овој манифестацији радове су изложили 25 младих уметника из Србије и Црне Горе, а право учешћа су имали уметници до 45 година старости. 

Уметнички савет Меморијалне галерије доделио је следеће награде студентима: 

Вељко Вујовић (III година студијског програма Ликовне уметности, модул Графика) добио је II награду,  Теодора Мицић (IV година студијског програма Ликовне уметности, модул Графика) добитница је III награде, док су похвале добиле Миња Радашиновић (III година студијског програма Ликовне уметности, модул Графика) и Ивана Михајловић (III година студијског програма Ликовне уметности, модул Сликарство).

Изложба ће бити отворена до 27. фебруара 2021. године