Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Универзитет у Крагујевцу у школској 2021/2022. години уписује студенте на мастер академске студије, на студијском програму Развој компјутерских игара – једноипогодишње мастер студије (90 ЕСПБ) на српском или енглеском језику.

Програм Развој компјутерских игара настао је као пројекат Мастер 4.0 Иницијативе „Дигитална Србија“, а кроз сарадњу Универзитета у Крагујевцу и неких од најпознатијих домаћих гејминг студија. 

Током тросеместралног програма, будући студенти ће бити у прилици да слушају предмете као што су дигитална анимација, 3Д моделовање, принципи звука и музике у компјутерским играма и системи виртуалне реалности. Акценат ће бити стављен и на пословне вештине потребне за успех на глобалном гејминг тржишту, а посебно на предузетништво.

Програм је окупио предаваче са Факултета инжењерских наука, Филолошко-уметничког факултета, Института за информационе технологије и Природно-математичког факултета, али и предаваче из иностранства и представнике софтверских компанија међу којима су 3Lateral, Playrix RS и Ubisoft, као и Steinbeis institut, Comtrade Digital Services и Propter. Програм подразумева обавезну стручну праксу од најмање осам недеља у некој од укључених компанија.

Пријаве на конкурс примаће се од 20. септембра до 8. октобра 2021. године, у Центру за развој каријере и саветовање студента, улица Јована Цвијића бб, Крагујевац.

Образац Пријаве за конкурс може се подићи у просторијама Центра за развој каријере и саветовање студента, а можете га преузети и на овом линку.

Сву документацију је могуће доставити и у електронској форми, скенирану, на мејл Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Услови уписа:

Право на упис имају сви студенти који су стекли високо образовање најмање на основним академским студијама, у обиму од 240 ЕСПБ, на студијском програму из поља техничко технолошких наука или из поља уметности.

Све информације о Конкурсу можете да видите на следећем линку.

 

Razvoj kompjuterskih igara

Тројезичну Књигу резимеа међународног научног скупа ,,Краљ Милутин и доба Палеолога” од данас можете преузети и са web странице ФИЛУМ-а.

knjiga rezimea

На предстојећем међународном научном скупу поводом 700 година од упокојења Светог краља Милутина (1282-1321) биће представљено 78 научних радова од стране истраживача из више држава широм света: Србија, Русија, Уједињено Краљевство, Аустралија, Италија, БиХ, С. Македонија, Кипар, Грчка, Канада, САД, Француска, Шпанија, Турска, Румунија и Немачка, те кроз вишедисциплинарни истраживачки приступ пружити заокружен одговор на доба краља Милутина и ромејске династије Палеолога, чије су судбинске споне нераскидиво везане кроз краљицу Симониду Палеологину Немањић и њен брак са Светим краљем у престоном Скопљу.

Имајући у виду епидемиолошке околности, научни скуп ће бити одржан онлајн преко Zoom видео-платформе.
Zoom приступни параметри биће ускоро доступни јавности.
У име Организационог одбора,
Доц. др Јасмина Ћирић

У организацији Удружења „Изражајност“, уз подршку Министарства омладине и спорта, а у партнерству са Канцеларијом за младе града Крагујевца, наставља се јединствени Караван културе говора „Проговори да видим ко си“, у оквиру кога ће бити организоване едукативне радионице.

Млади, средњошколци и студенти имаће прилику да кроз интерактиван приступ овладају добрим говорним навикама и тако развију усмени израз и излагачку писменост, једну од најважнијих социјалних вештина у 21. веку. Чиме год да се бавимо, важно је да умемо јасно, гласно и изражајно да представимо своје идеје и таленте.

У току радионица млади ће са стручњацима из области дикције и комуникологије унапређивати: разговетност, разноврсну употребу речи, динамику, говор тела, технике за суочавање са тремом.

Сви учесници добиће на поклон књигу „Проговори да видим ко си“ аутора Слободана Роксандића, додатно наставно средство са више од 20 аудио и видео лекција, док ће предавачи бити: Слободан Роксандић, мастер комуниколог, Милан Босиљчић, дипл. глумац, Марко Миловановић, дипл. глумац. У току процеса обуке учесници ће научити:  на који начин унапређивање културе говора негује српски језик, како да говоре на артикулисан, разложан, динамичан начин, како да елиминишу лоше говорне навике, како да оно што изговарају буде занимљиво и сликовито.

Процес рада подразумева интерактивна предавања и практичне вежбе. Стечене вештине и знања могу се применити приликом одговарања на часу, полагања испита, презентовања у склопу школских и факултетских обавеза, као и током разговора за посао, при снимању видео снимака, уопште у свим ситуацијама које подразумевају усмени израз.

 

У Крагујевцу, радионице ће се одржати 21-22. септембра, уз поштовање свих прописаних мера у Великој сали Скупштине града. Број места је ограничен а пријаве су отоврене до понедељка 20. септембра до 12 часова.

Линк за пријаву:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe9CLWmMxV3DqSoAtVmAuiX5Zt5zLG3oz4_b_7YSLzeR_Phag/viewform

Задужбина „Доситеј Обрадовић“ по седми пут објавила је конкурс за награду „Доситејево златно перо“ за најбоље објављене радове младих аутора, у оквиру књижевних врста које је Доситеј увео у српску књижевност – есеј, басна, путопис, кратка прича.

На конкурсу су учествовали млади пунолетни аутори и ауторке (од 18 до навршених 35 година). 

Истраживач-приправник Филолошко-уметничког факултета Ђорђе Ђурђевић, за рад „Анђео хедонизма: монашка трпеза од Светог Саве до Доситеја Обрадовића“ написан са Николом Пеулићем, награђен је првом наградом Доситејево златно перо за 2021. годину.

 

Рад је настао у оквиру факултетског пројекта Брендови у књижевности, језику и уметности. 

 

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарство просвете, науке и технолошког развоја потписали су Споразум о сарадњи са компанијом „SEMOS EDUCATION“, којим ће се омогућити бесплатне онлајн обуке за незапослене са евиденције Националне службе за запошљавање и студенте као подршка Глобалној иницијативи за стицање дигиталних вештина компаније Microsoft.

Иницијатива је намењена студентима, незапосленим лицима, као и лицима која су услед пандемије остала без запослења.

У оквиру овог програма у Србији, биће подржано четири од постојећих десет занимања у оквиру ове иницијативе:

  • Software developer
  • Data analyst
  • IT administrator
  • AI practitioner

Овај програм обухвата следеће:

  • Учење уз помоћ бесплатних Microsoft Learn, LinkedIn Learning и GitHub ресурса
  • Менторске и оријентационе радионице у организацији Semos Education
  • Бесплатне званичне Microsoft обуке у организацији Semos Education

Пријаве и више информација:  gsi.algoritam.org

Рок за пријаву: 13. септембар 2021.

Почетак програма: 20. септембар 2021.

 

 

Министарство за европске интеграције Владе Републике Србије расписује наградни конкурс за избор најбољих индивидуалних студентских радова о европској интеграцији и процесу приступања наше земље Европској унији. Циљ овог наградног конкурса је да непосредно укључи младе академске грађане у отворену аргументовану дебату о битним аспектима приступног процеса и чланства Републике Србије у Европској унији.

Радови би требало да одговоре на једно од пет питања:
1. Како постићи визију заједничке будућности Србије и Европске уније у оквиру могућег учешћа Србије у раду Конференције о будућности Европе?
2. Које су поуке пандемије за постизање отпорности на могуће сличне кризе у будућности и одрживости друштава и економије Европске уније?
3. Може ли се спровођењем Зелене агенде за Западни Балкан убрзати опоравак од социо-економских последица пандемије, као и зелена и дигитална трансформација у Републици Србији?
4. Да ли је новим начином вођења процеса приступања, тј. применом нове методологије, оживљена политика проширења Европске уније?
5. Зашто је очување европских вредности кључно за опстанак Европске уније, а њихово јачање важно за повећање добробити свих грађана на Западном Балкану?

Комисија састављена од професора Универзитета у Београду процењиваће квалитет пристиглих радова, а за ауторе три најбоља рада предвиђени су хонорари у износу од 85.000, 55.000 и 35.000 динара. Поред три најбоље рангирана, Министарство ће у електронском зборнику студентских радова објавити и остале радове који испуне критеријуме.


Конкурс је отворен за студенте основних и мастер академских студија свих универзитета у Републици Србији.

Рок за слање радова: 18. октобар 2021. године.

Текст конкурса можете да преузмете овде.

Решење о расписивању конкурса можете да преузмете овде

Универзитет у Крагујевцу део је пројекта Можеш и ти постати млади предузетник града Крагујевца, који реализују Град Крагујевац и Канцеларија за младе Крагујевац у партнерству са Универзитетом и Бизнис иновационим центром, а у оквиру кога млади могу да унапреде своје предузетничке вештине и конкуришу за средства за отпочињање бизниса.

Током пројекта, 30 младих који желе да унапреде своје предузетничке вештине и покрену сопствени посао имаће прилику да похађају обуке у области пословних симулација, које ће држати представници Бизнис иновационог центра и обуке преносивих вештина, које ће држати представници Универзитета. Најбољи појединци / тимови који успешно заврше обуке, конкурисаће за старт ап средства за отпочињање бизниса.

Јавни позив за учешће у обукама пословних симулација за започињање бизниса / унапређење пословања и доделу бесповратних средстава младима (старости 19 до 30 година) у оквиру пројекта Можеш и ти постати млади предузетник града Крагујевца је расписан у петак и биће отворен до 15. августа 2021. године.

На обукама могу учествовати студенти и  незапослена лица - млади старости од 19 до 30 година, који имају пословну идеју и желе да започну сопствени посао или запослени, представници предузећа регистрованог у Агенцији за привредне регистре, са седиштем на територији града Крагујевца, који имају активан статус не дуже од 1 године у тренутку објављивања Јавног позива.

Текст Јавног позива можете наћи на сајту Универзитета. Вест о расписивању јавног позива можете погледати овде.

Будући да је пројекат настао као резултат добре сарадње Универзитета и локалне самоуправе, значајно је да се што већи број студената укључи у Пројекат.

Филолошко-уметнички факултет у сарадњи са Кућом Ђуре Јакшића организује отварање новог простора уметности и културе, у понедељак 19. јула, у 20 часова у галеријском простору Куће Ђуре Јакшића. Догађај под називом ,,Нови стАРТ" представља почетак реализације сарадње у оквиру које ће Филолошко-уметнички факултет у овом простору једном недељно организовати разне културне и уметничке активности и на тај начин постати стални део програма.

Са задовољством Вас позивамо да присуствујете овог догађају.

Добро дошли!

Djura Jaksic 50x70 1

 

Објављен је конкурс за осму генерацију програма AmChamps – Mladi lideri promena, који је покренула Америчка привредна комора у Србији. Програм је намењен професионалном усавршавању студената, кроз синергију академског и корпоративног сектора.

AmChamps – Mladi lideri promena јединствени је програм професионалног усавршавања који је покренула Америчка привредна комора у Србији (AmChamps) у 2014. години, са идејом да кроз синергију академског и корпоративног сектора помогне усавршавање и развој младих људи – лидера који ће водити пословну заједницу у Србији.

Осма генерација AmChamps програма ће окупити укупно 40 одабраних учесника – 20 студента и 20 младих менаџера. Студенти би требало да похађају III или IV годину основних студија или да буду на постдипломским студијама државних факултета из Србије и не старији од 25 година. Представници AmChamps компанија чланица су успешни млади менаџери, од 29 до 37 година.

Уколико

- имате до 25 година и на III, IV години сте редовних студија или на мастер студијама државног Универзитета у Србији
- поседујете такмичарски дух и тимски играч сте играч 
- желите да упознате успешне пословне људе и бизнис заједницу у Србији
- стекнете познанства и пријатељства која ће ти променити живот

Више информација можете наћи на сајту  www.amchamps.rs и путем линка.

Свој CV и мотивационо писмо или видео можете послати на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.  најкасније до 10. септембра 2021. године.

AmChamps logo 2021

 

Филозофски факултет и Академија уметности Универзитета у Новом Саду позивају све младе да се пријаве на такмичење ,,The 3rd Belt and Road Youth English-Speaking Competition & China Daily 21st Century Cup".

Такмичење на енглеском језику ,,Куп 21. века" је такмичење за љубитеље јавног говора из целог света које је 1996. покренуо China Daily. 

Конкурс је отворен за држављане Републике Србије узраста од 16 до 22 године (средње школе, факултети и академије).

Кандидати треба да припреме говор на тему ,,Исцељење света" у трајању од највише 4 минута.

Текст говора, пријавни формулар као и видео запис говора кандидати треба да поставе на линк.

Рок за пријаву је до 15. јула 2021. године.

 

Више информација можете наћи у тексту позива.

Skola kineska