Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Баварски академски центар за Централну, Источну и Југоисточну Европу (BAYHOST) објавио је позив намењен студентима свих факултета, који желе да унапреде своје знање немачког језика. Баварска традиционално организује летње курсеве немачког језика на тамошњим универзитетима и нуди стипендије које обухватају трошкове курса, смештаја и исхране. Студенти треба да имају средњи ниво знања немачког језика (најмање Б1) и завршена бар два семестра студија.

Рок за пријаву је 23. март 2022. године, а више детаља може се наћи на веб страни и Фејсбук профилу BAYHOST-a.

 

 

Experience - центар за младе шесту годину заредом огранизује програм Working Holiday Germany на коме студенти могу да проведу летњу паузу радећи у Немачкој. На програму студенти поред зараде (10,45-12 евра по сату) и радног искуства могу стећи нова пријатељства како са студентима из БиХ и региона тако и са студентима из Немачке, побољшати или усавршити знање немачког језик кроз свакодневну комуникацију са матерњим говорницима, упознати нове култура, научити сналазити се на новим местима, те осамосталити се.
Програм траје до три месеца тако да није потребно визирање, а такође не омета студенте да положе испите и обаве своје студентске обавезе у летњим испитним роковима.
Услови за учешће:
- статус студента
- познавање основа немачког или енглеског језика.
За студенте који добро владају немачким језиком послодавац рефундира пуну цену програма уз последњу плату.

 

Сви заинтересовани за детаље о програму могу писати на имејл: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

У прилогу можете наћи више информација о Experience - центар за младе.

Work EarnTravel 3 page 0001

Информације

Видео

Центар за студије сећања при Универзитету у Крагујевцу обележиће Међународни дан сећања на жртве Холокауста, дана 27. јануара 2022. године, пројекцијом филма Шаулов син (2015) Ласла Немеша који приказује ужасе Холокауста. Пројекција ће се одржати у четвртак, у 19 сати у Контакт галерији СКЦ-а Крагујевац. 

Plakat film

XIV скуп младих филолога Србије, Савремена проучавања језика и књижевности, одржаће се 2. априла 2022. године, на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу, у две секције (језичка и књижевна). Све потребне информације можете пронаћи на званичној интернет страници Скупа.

Овај научни скуп својом окренутошћу према, пре свега, младим научницима из области филологије представља јединствен догађај на овим просторима, праћен „тематским зборником националног значаја (М45)”.

IMG 5731

Центар за студије сећања при Универзитету пружа прилику студентима различитих профила основних, мастер и докторских академских студија Универзитета у Крагујевцу да у академској 2021/2022. години похађају бесплатне курсеве у оквиру Студија Холокауста.

Студије Холокауста осмишљене су с циљем да се студенти различитих профила, пре свега друштвено-хуманистичких наука заинтересују да се упознају с историјским контекстом који је претходио и за директну последицу имао Холокауст. Предавања из програма Студија Холокауста покривају најразличитије области: књижевност, уметност, културу сећања, јеврејску културу, права итд.

Студентима који буду похађали курсеве, остварени резултати ће сходно Правилнику о вредновању ваннаставних активности студената бити унети у додатку дипломи под ознаком ЦЕНТРА ЗА СТУДИЈЕ СЕЋАЊА.

Сви заинтересовани студенти могу да се пријаве за курсеве преко google упитника.

Студенти се могу пријавити на све курсеве који их интересују – нема ограничења у броју; потребно је пријавити курс по курс.

Пријављивање је отворено до 27. јануара 2022. године.
За сва питања можете писати на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.. Заинтересовани могу добити и силабусе у пуној верзији.

Предавања почињу у првој недељи марта 2022. Могуће је и накнадно пријављивање.

ПРЕГЛЕД КУРСЕВА И НАСТАВНИКА ПО СЕМЕСТРИМА
Више информација о програму курса можете погледати на линку.

Катедра за англистику са задовољством вас позива да се пријавите за онлајн предавање o форензичкој лингвистици, које ће бити одржано у четвртак, 27.01.2022. у 12 часова.

Да ли сте чули за суђење Дереку Бентлију? А за утврђивање ауторства неког текста или вештачење лингвиста на суду? О овим и многим другим темама говориће током онлајн предавања ,,A short introduction to forensic linguistics" Лидијa Николић Новаковић, форензички лингвиста и преводилац.

Предавање ће бити одржано преко апликације Zoom, на енглеском језику.

Пријава путем линка https://tinyurl.com/nexmbsvm

Forensic Linguistics 2

Министарство просвете, науке и технолошког развоја објавило је Јавни позив за суфинансирање програмских активности у 2022. години. Конкурс за већину програмских активности је до 26. јануара 2022. године.

Обавештавамо вас да Филолошко-уметнички факултет, због предстојећих новогодишњих и божићних празника, неће радити у периоду од 1. до 9. јануара 2022. године. Први радни дан након празника биће понедељак, 10. јануар 2022. године.

Желимо вам пријатне празнике!

Srecni praznici 2021jpg

У петак, 24. децембра, са почетком у 14 часова, др Драгана Игњатовић Ристић, редовна професорка психијатрије на Факултету медицинских наука у Крагујевцу, одржаће онлајн предавање Етички принципи научноистраживачког рада, за студенте, младе истраживаче, докторанде, чланове Одбора за професионалну етику и за све заинтересоване.

Проф. др Драгана Игњатовић Ристић ће указати на бројна актуелна питања која се јављају током научног истраживања, а која треба да се спроводе у складу са етичким принципима (аутономија, чињење добра, нечињење штете, праведност и др.) и у контексту међународних стандарда, примене научних метода и кодекса понашања у научноистраживачком раду.  Биће речи и о нарушавању принципа етичности кроз осврт на плагијаризам, фалсификовање и фабриковање резултата.

Предавање Етички принципи научноистраживачког рада прво је у низу предавања континуиране едукације, која ће имати за циљ да нашој академској заједници укаже на сложеност и важност етичких питања која се јављају у процесу научноистраживачког рада.

Предавање можете пратити путем овог линка.