Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

У четвртак 28. децембра 2017.године у 19 часова у Уметничком павиљону „Цвијета Зузорић” биће отворена изложба МОСТОВИ – књига уметника Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу, Факултета уметности Универзитета у Приштини (Звечан – Косовска Митровица), Факултета ликовних уметника у Београду, Факултета примењених уметности у Београду, Академије умјетности Универзитета у Бањој Луци и Факултета уметности у Нишу.

Mostovi Pozivnica

 

Студент сликарства на Филолошко-уметничком факултету Жељко Радовић, у класи проф. Жељка Ђуровића и проф. Јелене Шалинић, добио је похвалу и ушао у ужи избор за Награду Фонда Владимир Величковић за цртеж. Ова награда представља велико признање студенту, професорима Одсека за ликовну и примењену уметност, као и Филолошко-уметничком факултету.

У Галерији Куће Војновића Културног центра у Инђији од 15. до 27. 12. 2017. биће отворена изложба инсталација и радова комбиноване технике Lieux de memoire Данијеле Димковић.

rsz plakat kc izlog 01

У уторак 26. 12. 2017 у 11 часова у сали 116 Машинског факултета представници компаније Valpaint /http://www.valpaint.it/en// одржаће интерактивно предавање и демонстрацију аплицирања материјала везаних за њихов производни програм и могућности истих, који се тичу формирања материјала обраде зидова, подова, фасадних облога и облога намештаја.
С обзиром на то да се ради о технолошки напредном начину примене материјала, предавање је отворено за све заинтересоване наставнике, сараднике и студенте Одсека за примењену и ликовну уметност.

У Народном музеју у Крагујевцу у четвртак 14. децембра у 19 сати биће отворена изложба Сећања Сандре Бо и Владимира Ранковића.
Изложба је отворена до 26. децембра 2017. године.

Sandra Bo Vladimir Rankovic POZIVNICA page 001

Четврту годину заредом студенти студијског програма Унутрашња архитектура и индустријски дизајн Филолошко-уметничког факултета учествују на Међународном сајму намештаја, опреме и унутрашње декорације. На овогодишњем, 55. по реду Сајму намештаја, који се одржавао од 7. до 12. новембра 2017. године, изложени су радови са свих обавезних предмета на студијском програму Унутрашња архитектура и индустријски дизајн, како би се приказао пун обим истраживања и праксе у раду са студентима кроз њихове пројекте. Главни акценат изложбене поставке наших младих дизајнера био је на Конкурсу за парковску клупу у Креативном парку у Крагујевцу, чији су покровитељи организација Human cities и Фондација Драгице Николић.

Студенти треће године студијског програма Унутрашња архитектура учествоваће на радионици и стручној екскурзији у оквиру 22. Југословенског позоришног фестивала у организацији Народног позоришта у Ужицу у периоду од 16. до 19. 11. 2017.
Циљ стручне студентске екскурзије и радионице претпоставља сагледавање и анализу релације позориште – архитектура – култура, али и сарадњу са едукативним, истраживачким и културним институцијама и појединцима у Србији на пољима едукације и уметничкоистраживачких пројеката.
Резултати радионице биће изложени у просторијама Народног позоришта у Ужицу и током годишње изложбе студената ФИЛУМ-а. Руководиоци стручне екскурзије су Данијела Димковић, доцент, и Наталија Богдановић, асистент.

Филолошко-уметнички факултет посетила је 30. 10. 2017. године проф. Мелинда Костелац, продекан за наставу, студентска питања и студијске програме Академије примењених уметности у Ријеци. На састанку у деканату Факултета разматране су могућности за сарадњу, а декан Филолошко-уметничког факултета  Радомир Томић, редовни професор, потписао је Уговор о међународној сарадњи између Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу са Академијом примењених уметности Универзитета у Ријеци.

Проф. Костелац је у просторијама Одсека за примењену и ликовну уметност одржала и презентацију Академије примењених уметности Универзитета у Ријеци и јавно предавање „Колографија – техника дубоког тиска и њене импликације у образовању и сувременој умјетности”.

rsz potpisivanje ugovora 9 1

rsz potpisivanje ugovora 4

У уторак, 7. новембра у 19 часова биће отворена изложба Трагови Луке Стоисављевића у Галерији Дома културе „Студентски град”, у Београду.

Изложба се састоји од серије графика у којој се концептуално и материјално третира прошлост и садашњост. Уз помоћ лентикулар технике спајају се сачуване старе породичне фотографије са новим, снимљеним у истој средини, при чему посматрач, на интерактиван начин – померањем и променом угла посматрања, сведочи како се старе фотографије појављују и нестају, тако да има могућност избора погледа и откривања стања некад и сад.

Лука Стоисављевић је студент четврте године на Одсеку за примењену и ликовну уметност (Графички дизајн) Филолошко-уметничког факултета. Добитник је награде XVIII Бијенала студентске графике Србије 2016, Београд. Ово је његова наградна изложба.

Изложба ће трајати од 7. до 14. новембра, а радно време Галерије је сваког дана осим недеље од 17.00 до 21.00. Улаз је слободан.

У понедељак 30. 10. 2017. у 11 часова у просторијама Одсека за примењену и ликовну уметност у Сали 116, доц. арт. Мелинда Костелац, продекан за наставу, одржаће презентацију Академије примењених уметности Универзитета у Ријеци и јавно предавање „Колографија – техника дубоког тиска и њене импликације у образовању и сувременој умјетности”.
Присуство за све студенте Одсека за примењену и ликовну уметност је обавезно.
Колографија као савремена графичка техника изборила је своју позицију у „умјетности мултиоригинала”. Темељећи се на начелима алтернативних неотровних технологија које нуде решења у домену дубоког и високог тиска, колографија се афирмисала унутар уметности и образовања свих нивоа, док се у рецентној и савременој уметности дисеминира путем специфичног ликовног израза појединих уметника – графичара на светској равни.
Предавање ће дати осврт на настанак, развој и технолошке импликације колографије, контекст нетоксичности, могућности њене примене у образовном систему, те примере како уметници и ликовни педагози користе технику колографије у непосредном раду, образовном и уметничком, као неприкосновену и интригантну графичку технику која може створити кохерентну едицију графичких листова.
Мелинда Костелац рођена је у Ријеци. Дипломирала је као професор ликовне културе 1996. године на Одсеку за ликовне уметности Педагошког факултета у Ријеци специјализирајући медиј графике у класи Јосипа Бутковића. На постдипломским студијама графике Академије ликовних уметности у Љубљани 2005. године стекла је титулу магистра уметности у класи Лојзе Логара. Статус самосталног уметника стекла је 2002. године. Аутор је више књижевних публикација на подручју историјскокултурне баштине Опатије и Либурније. Докторанд је постдипломских студија графике Академије ликовних уметности Универзитета у Загребу, у класи Дубравке Бабић.
Бележи бројна, преко 180 групних и више самосталних, излагања у Хрватској и иностранству, те је више пута награђивана за подручје графике. Лауреат је годишње награде за подручје културе Града Опатије 2011. године. Продекан је за наставу, студијске програме и студентска питања Академије примењених уметности Универзитета у Ријеци, где ради у својству доцента. Живи у Опатији.
Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.