Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

И ове академске 2023/2024.године, Центар за студије сећања при Универзитету у Крагујевцу организује курсеве у оквиру програма Студија Холокауста. Полазници курсева у претходној академској години препознали су значај ових студија и прилику да допуне, прошире своја знања из разних области које су понуђени курсеви пружили – о томе сведочи велико интересовање и 96 положених испита. Поред академских предавања, организоване су трибине, предавања, а на јесен, биће објављен зборник радова студената који су похађали курсеве и дали свој допринос изучавању Холокауста написавши академске радове.

Студије Холокауста осмишљене су с циљем да се студенти различитих профила, пре свега друштвено-хуманистичких наука заинтересују да се упознају с историјским контекстом који је претходио и за директну последицу имао Холокауст. Предавања из програма Студија Холокауста покривају најразличитије области: књижевност, уметност, културу сећања, јеврејску културу, права итд. Студије Холокауста омогућују студентима развијање вештина за истраживање и анализу сложене историје Холокауста, његовог порекла, последица и контекста, као и његовог утицаја на наш данашњи свет. Овај програм треба да допринесе разумевању Холокауста и да подстакне аналитичке вештине студената да испитају у којој мери се геноцид, рат и диктатура могу схватити као елементи који дефинишу историју двадесетог века.

Ову прилику бисмо искористили да позовемо студенте различитих профила основних, мастер и докторских академских студија Универзитета у Крагујевцу да у академској 2023/2024. години искористе ову значајну прилику и да у организацији ЦЕНТРА ЗА СТУДИЈЕ СЕЋАЊА похађају бесплатне курсеве у оквиру Студија Холокауста. Предавања се одржавају у просторијама Универзитета у Крагујевцу, а за студенте који не буду у могућности да физички присуствују, приступ предавањима биће омогућен путем конференцијских алатки. У зависности од епидемиолошке ситуације постоји могућност преласка на онлајн режим рада.

Студентима који буду похађали курсеве, остварени резултати ће сходно Правилнику о вредновању ваннаставних активности студената бити унети у додатку дипломи под ознаком ЦЕНТРА ЗА СТУДИЈЕ СЕЋАЊА.

Студенти добијају сертификате Центра о одслушаним/положеним испитима, тј. курсевима на крају сваког семестра.

Сви заинтересовани студенти могу да се пријаве за курсеве преко google упитника. 

Линк за пријаву

ВАЖНО:  Курсеви почињу у другом семестру. Пријављени полазници биће обавештени преко имејла о распореду предавања. Kурсеви се одржавају викендом.

За сва питања можете нам се обратити мејлом на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. 

Предавања за летњи семестар почињу у интервалу од треће недеље фебруара месеца – могуће је и накнадно пријављивање.

ПОЗИВ И ПРЕГЛЕД КУРСЕВА И НАСТАВНИКА ПО СЕМЕСТРУ

 

Катедра за српски језик ФИЛУМ-а и Институт за славистику Универзитета у Фрајбургу (СР Немачка) заједнички ће реализовати двогодишњи научни пројекат Креирање AI модела за аутоматску обраду српских средњовековних рукописа. Пројекат је одобрен за финансирање на конкурсу за билатералну научну сарадњу Републике Србије и СР Немачке за 2024/2025. годину и представља први пројекат који се фокусира на истраживање могућности примене вештачке интелигенције и машинског учења на старо српско писано наслеђе. У питању је иновативан корак у области дигитализације и обраде старих текстова и рукописа, с намером да се омогући боље разумевање, заштита и доступност богатог културног наслеђа.

Циљ пројекта представља креирање AI модела за аутоматско препознавање текста српских средњовековних рукописа писаних брзописном и (полу)уставном ћирилицом, као и AI модела за аутоматску морфосинтаксичку анотацију старосрпских и српскословенских рукописа.

Пројектом ће руководити проф. др Владимир Поломац (ФИЛУМ) и проф. др Ахим Рабус (Универзитет у Фрајбургу), а у тиму ће са српске стране учествовати доц. др Тамара Лутовац Казновац и истраживачи-приправници Марко Милошевић и Ана Марија Павловић.

AI projekat

Катедра за српски језик организује Округли сто Јавни дискурс у Републици Србији и представљање Појмовника српских лингвистичких термина, у  четвртак 14. децембра 2023. године у Свечаној сали Ректората Универзитета у Крагујевцу, од 15 до 16.30 сати. 
На округлом столу ће учествовати научници из Института за српски језик САНУ: др Весна Ђорђевић (руководилац пројекта Јавни дискурс у Републици Србији) и учесници пројекта: др Марина Николић, др Светлана Слијепчевић Бјеливук и др Слободан Новокмет.
Добро дошли!
Сајт пројекта https://javnidiskurs.rs/
projekat izsj

Резултати конкурса

Катедра за романистику Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу организује и ове године конкурс „Mој колаж говори француски” / “Mon collage parle français”, на тему Антоан де Сент-Егзипери, Мали принц / Antoine de Saint-Exupéry, Le Petit Prince. Право учешћа на конкурсу имају ученици свих средњих школа на територији
Републике Србије који уче или су учили француски у средњој школи. За ученике средњих школа који не уче и нису учили француски у средњој школи, такмичење је
регионално.

Рок за слање радова је 31. јануар 2023. године, до 19.00 сати.

 

Формулар за пријаву на конкурс (преузети, не попуњавати онлајн)

Услови учешћа на конкурсу

PLAKAT

У оквиру обележавања 150. годишњице рођења Радоја Домановића, на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу (у свечаној сали Ректората) у четвртак 26. октобра 2023. године, с почетком у 10.00 часова одржава се Међународни научни округли сто После 150 година: Радоје Домановић. У раду Округлог стола учествују излагачи из Београда, Новог Сада, Ниша, Приштине/Лепосавића, Крагујевца и Венеције. Програм обухвата две књижевно-антрополошке и једну лингвистичку сесију, те се први пут истовремено осветљавају књижевне и језичке вредности Домановићевог опуса. Поред истакнутих књижевних историчара и професора, млади истраживачи сарадници представљају резултате својих истраживања показујући како се из савремене перспективе и применом најновијих књижевних и лингвистичких теорија могу тумачити текстови епохе српског реализма. Округли сто биће отворен промоцијом фототипског издања књижевног листа Страдије (издања ФИЛУМ-а), што омогућава интегрално сагледавање Домановићевог рада – књижевног, публицистичког, новинарског и уредничког.

 

Програм